Dnevni.ba - PRELOADER

"Sat Sudnjeg dana" bliže je ponoći nego ikad prije: Ostalo je još 89 sekundi

28 Sij 2025


"Sat Sudnjeg dana" bliže je ponoći nego ikad prije: Ostalo je još 89 sekundi
Teorijske tačke uništenja čovječanstva

Grupa međunarodnih naučnika pomjerila je je kazaljke na "satu sudnjeg dana" koje su sad bliže ponoći nego ikad prije, navodeći ruske nuklearne prijetnje usred invazije na Ukrajinu, napetosti u drugim svjetskim žarištima, vojnu primjenu umjetne inteligencije (AI) i klimatsku krizu kao faktore koji leže u pozadini opasnosti od globalne katastrofe, prenosi Radiosarajevo.

Bulletin of the Atomic Scientists namjestio je sat na 89 sekundi prije ponoći - teorijske tačke uništenja čovječanstva. To je jednu sekundu bliže nego što je postavljeno prošle godine.

 Ova neprofitna organizacija sa sjedištem u Chicagu izradila je sat 1947. tokom hladnoratovskih napetosti koje su uslijedile nakon Drugog svjetskog rata kako bi upozorila javnost koliko je čovječanstvo blizu uništenju svijeta.

"Faktori koji su oblikovali ovogodišnju odluku – nuklearni rizik, klimatske promjene, potencijalna zloupotreba napretka u biološkoj nauci i niz drugih tehnologija u nastajanju kao što je AI – nisu bili novi u 2024. No, vidjeli smo nedovoljan napredak u rješavanju ključnih problema, a u mnogim slučajevima to vodi do sve negativnijih i zabrinjavajućih učinaka,” rekao je Daniel Holz, predsjednik Odbora za nauku i sigurnost navedenog biltena. "Postavljanje sata Sudnjeg dana na 89 sekundi do ponoći upozorenje je svim svjetskim vođama."

Ruska invazija na Ukrajinu 2022. pokrenula je najkrvaviji sukob u Europi od Drugog svjetskog rata: "Rat u Ukrajini i dalje djeluje kao veliki izvor nuklearnog rizika. Taj bi sukob mogao eskalirati i uključiti nuklearno oružje u bilo kojem trenutku zbog nepromišljene odluke ili zbog nesreće i pogrešne procjene."

Bliski istok je još jedan izvor nestabilnosti. Nuklearno naoružana Kina pojačala je vojni pritisak u blizini Tajvana, šaljući ratne brodove i ratne avione u vode i zračni prostor oko otoka koji Peking smatra svojim teritorijem. Nuklearno naoružana Sjeverna Koreja nastavlja s testiranjima raznih balističkih projektila: "Pažljivo pratimo i nadamo se da će se primirje u Gazi održati. Napetosti na Bliskom istoku, uključujući Iran, i dalje su opasno nestabilne. Bilo šta od navedenog moglo bi se pretvoriti u požar koji uključuje nuklearne sile, s nepredvidivim i potencijalno razornim ishodima."

ZNANOST


DEMENCIJA

Znanstvenici: Jedno svakodnevno ponašanje moglo bi biti rani znak demencije

Gotovo svi smo se barem jednom našli u situaciji kada nam je neka riječ "zapela na vrhu jezika"....

22 Ožu 2025

Istraživanje pokazalo zanimljive rezultate o povezanosti kvalitete sperme i životnog vijeka

Muškarci s najkvalitetnijom spermom žive dvije do tri godine duže od onih s najnižom kvali...

05 Ožu 2025

ŽIVOTNI VIJEK

Ljudski životni vijek se prestao produljivati, upozoravaju znanstvenici

PREDODŽBE o dugom životu, čak i besmrtnosti, oduvijek su dio ljudske svijesti i ponavljaju se u r...

21 Velj 2025