Dnevni.ba - PRELOADER

Tri od pet žena u BiH – žrtve nasilja

26 Stu 2020


Tri od pet žena u BiH – žrtve nasilja

Paralelno s državnim praznikom (Dan državnosti BiH) jučer je u Bosni i Hercegovini tiho i skromno obilježen i Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

Ovaj datum se obilježava od studenoga 1999. odlukom Ujednjenih naroda, a povod su ubojstva sestara Patrie, Minerve, Marie i Terese Mirabal u Dominikanskoj Republici na jučerašnji dan 1960. godine.

Opće poznata je činjenica da je u Kanadi svaka deseta žena žrtva nasilja u obitelji, U SAD-u svaka šesta, dok neki podaci govore da se recimo u susjednoj Hrvatskoj svakog dana u prosjeku zlostavlja jedna žena.

Podaci su djelomično točni i zapravo umanjeni jer većina nasilja ostaje neregistrirana, a nasilnici su osobe svih profesija i socijalnih struktura. Iz tih razloga žene se samoorganiziraju i otvaraju skloništa za žene žrtve nasilja u obitelji.

Razni oblici nasilja

Obilježavanjem Dana borbe protiv nasilja nad ženama nastoji se ukazati na važnost senzibilizacije i osvještavanja javnosti o ovomu problemu, te doprinijeti jačanju odlučnosti žena da proživljeno nasilje prijavljuju kako bi se eventualno buduće spriječilo, a već počinjeno nasilje sankcioniralo.

U vremenu pandemije koronavirusa i teške ekonomsku sliku u Bosni i Hercegovini nasilje unutar obitelji jedan je od gorućih problema.

UN naglašava da dok god žene budu bile izložene različitim oblicima nasilja u sferi privatnog i javnog, a države ne budu preduzimale ozbiljne mjere zaštite žena od nasilja, neće biti moguće govoriti o uživanju ljudskih prava i fundamentalnih sloboda svih, onako kako je zagarantirano Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima.

Postoje razni oblici nasilja nad ženama, uključujući tjelesno, psihičko, spolno i ekonomsko. Procjenjuje se da svaka treća žena u svijetu trpi neki oblik nasilja i to najčešće od osobe iz svoje najbliže okoline. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 38 posto ubojstava žena su počinili njihovi partneri.

Rezultati za Bosnu i Hercegovinu pokazuju da tri od pet žena smatra da je nasilje nad ženama uobičajena pojava u zajednicama. Četiri od deset žena u našoj zemlji izjavile su da su pretrpjele psihološko, fizičko ili seksualno nasilje nakon navršene 15. godine života, od strane partnera ili drugih osoba.

Gotovo polovina ispitanih žena smatra da je nasilje u obitelji privatna stvar, a više od 40 posto njih ne zna šta treba činiti ako dožive nasilje.

Većina žena ne prijavljuje nasilje koje doživi, navodeći sram, materijalnu ovisnost, nedostatak informacija, nepovjerenje u službe i, u konačnici, strah, kao razloge zbog kojih ne prijavljuju nasilje relevantnim institucijama.

Udruga “Majka Krispina“ u Međugorju, jedna od ustanova koje primaju žrtve nasilja i žene koje se suočavaju s problemom ovisnosti. Ova udruga zabilježila je porast nasilja nad ženama u vrijeme koronavirusa.

U posebnim okolnostima izolacije i ograničenja kretanja, a možda čak i u većoj mjeri zbog specifičnih uvjeta, stručnjaci navode kako dolazi do svih oblika rodno utemeljenog nasilja, odnosno nasilja prema ženama i nasilja u obitelji. Stoga je spomenuta udruga na usluzi ženama koje su zbog različitih životnih poteškoća odlučile zatražiti pomoć već dvije decenije.

- Od ožujka, kada je stupio na snagu lockdown, odnosno epidemija koronavirusa i u našoj zemlji imamo svakodnevne pozive, čak dva, tri poziva na dan, upozorava voditeljica Udruge Kristina Pehar.

Prijavite nasilje

Kuća inače prima nezbrinute trudnice, žene i djecu koje su žrtve nasilja, te žene koje se suočavaju s problemom ovisnosti.

-U ovom trenutku kod nas boravi desetak žena žrtava obiteljskog nasilja i to s djecom. Broj inače nikad nije stalan, pojašnjava Pehar.

Iz ove udruge apeliraju na sve žene koje trpe i šute nasilje da progovore i nasilje prijave nadležnim institucijama, poput policije i Centra za socijalnu skrb. Boravak u ovoj kući inače je besplatan i vremenski nije ograničen, što znači da ju žene napuštaju kada se za to stvore uvjeti.

Zbog globalne pandemije i ekonomske situacije u zemlji, ova je kuća u teškoj financijskoj situaciji i opstaje samo zahvaljujući donacijama prijatelja i hodočasnika.

J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

3 h 43 min

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024