Dnevni.ba - PRELOADER

21 godina 'novog' Starog

11 h 26 min


21 godina 'novog' Starog

Na današnji dan prije 21 godinu svečano je otvoren obnovljeni Stari most, nešto više od desetljeća nakon što je ovo remek djelo arhitekture iz 16. stoljeća i arhitektonski dragulj srušen.

Stari most je izgrađen 1566. i bio je najveća lučna konstrukcija toga doba u svijetu. Dao ga je sagraditi sultan Sulejman Veličanstveni, a građenje je povjerio graditelju Hajrudinu.

Simbol 

Rušenjem mosta u studenom 1993. gotovo potpuno uništena i povijesna jezgra grada u njegovom okruženju. Inicijativu o obnovi odmah po završetku rata pokrenuo je tadašnji gradonačelnik Safet Oručević.

Obnovljen je i ponovo otvoren za javnost 23. srpnja 2004, a od 2005. Stari most je dio UNESCO-ve svjetske baštine. Obnova simbola grada na Neretvi trajala je punih šest godina. Otvaranju obnovljenog Starog mosta nazočio je veliki broj gostiju iz svijeta, čak 56 stranih izaslanstava, a tadašnji predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Sulejman Tihić poručio je da je obnova ujedno pobjeda mira i suživota u Mostaru i Bosni i Hercegovini. Događaj na platou ispod mosta pratilo je više od 500 akreditiranih novinara.

Spektakularnu i nezaboravnu ceremoniju režirao je filmski i kazališni redatelj Sulejman Kupusović, a organiziralo Predsjedništvo Bosne i Hercegovine. Članovi Predsjedništva BiH uručili su u kuli Halebija plakete ključnim donatorima obnove i zaslužnim pojedincima u tom međunarodnom projektu.

Plakete Predsjedništva su uručene predstavnicima Svjetske banke, Republike Italije, Kraljevine Nizozemske, Razvojne banke Vijeća Europe, Republike Hrvatske, Republike Francuske, Republike Turske, UNESCO-a, Fondacije Aga Khan, Istraživačkom centru za islamsku umjetnost i arhitekturu, WMF-a... Obnovu su zajednički financirali Mostar, Svjetska banka, Europska banka za obnovu i razvoj, Turska, Italija, Nizozemska i Hrvatska.

Mir i tolerancija 

Doprinos obnovi dala je arhitektica Maja Roso - Popovac koju je angažirala turska kompanija ER-BU. Kaže da je sudjelovanje u aktivnostima oko obnove Starog mosta bila prekretnica u profesionalnoj karijeri.

- Svaki dan je bio velika škola. Mostovi su ostali u mom najužem interesu kada je riječ o poslu. Most je Mostar i mostarski duh! Mi smo grad s ozbiljnim spomenikom. Ljudi žele da ga vide, pa se na kraju zaljube i u ostale ljepote Hercegovine. Unatoč svim ljudskim malim zlobama uspijeva nas sjediniti u činjenici da zajedno moramo kako bismo osigurali bolju budućnost nama i našoj djeci, kaže Popovac.

 Stari most u Mostaru ima izražen luk četiri metra širok i 30 metara dug, koji svojom visinom od 24 metra, na najvišem mjestu, dominira rijekom Neretvom. S oba kraja završava s jednim obrambenim tornjem - Hellebija na sjeveroistoku i Tara na jugozapadu, koji se zajedno nazivaju mostari (carinici na mostu po kojima je grad dobio ime). Luk je napravljen od lokalnog kamena tenelija, a njegov oblik je proizvod nepravilnosti koje su nastale deformacijom intradosa (unutarnje linije luka). Mostar godišnje posjeti stotine tisuća turista koji se dive ljepoti jedinstvenog kamenog mosta, koji je bio inspiracija mnogim piscima, slikarima, fotografima, pjevačima... 

UNESCO

15. srpnja 2025. godine navršeno je točno 20 godina od upisa Starog mosta na UNESCO-ov popis zaštićene kulturne baštine. Tu za Mostar i BiH povijesnu odluku na sjednici Odbora UNESCO-a održanoj od 11. do 17. 7. 2005. godine u Durbanu u Južnoafričko Republici donijeli su UNESCO-ovi eksperti, čime je naša zemlja dobila prvi spomenik na tom prestižnom popisu.

Kamen temeljac

Polaganjem prvoga kamenog bloka na luk mosta gradonačelnik i dogradonačelnik Mostara Hamdija Jahić i Ljubo Bešlić na simboličan su način otpočeli gradnju luka Staroga mosta, a bilo je to 14. travnja 2003. U iduća četiri mjeseca radilo se i po kiši, vjetru i suncu, da bi 20. kolovoza u luk Starog mosta bio ugrađen i posljednjih kamen, čime je završena najzahtjevnija faza projekta. Slijedili su radovi na zidanju vijenaca s obje strane luka mosta, zatim postavljanje metalne ograde. Za preostali posao zidanja vijenaca bilo je izvađeno 44 tone kamena koji će se ugraditi na kaldrmu mosta, a svaki kamen bio je obrađen skulptorski, pojedinačno, na osnovi foto-dokumentacije i bio je ”potrošen”, u onolikoj mjeri koja je bila prije njegovog rušenja.

S približavanjem završetka radovima na njegovoj obnovi, paralelno su tekle i pripreme Organizacijskog odbora za svečanost otvorenja koja je zakazana za 23. srpnja 2004. godine. 

BIH


ZAHID MOVLAZADA

Zamjenik šefa Misije OSCE-a u BiH posjetio Srebrenicu: Podrška dijalogu i dostojanstvu

Zamjenik šefa Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Zahid Movlazada posjetio je danas Srebre...

21 min

Hrvatska nudi do 80.000 eura Hrvatima koji bi se vratili u BiH

Temeljem Programa pomoći Republike Hrvatske za povratak Hrvata u Bosnu i Hercegovinu za 2025. god...

26 min

Kulturno-umjetničko društvo iz Posušja "oživjelo" Obalu Maka Dizdara u Sarajevu

U okviru obilježavanja Dana evropskog naslijeđa, Federalno ministarstvo kulture i sporta ugostilo...

1 h 15 min