Aarhus centar BiH traži zatvaranje 70 mini hidroelektrana u Federaciji BiH (VIDEO)

14 Ožu 2024


Aarhus centar BiH traži zatvaranje 70 mini hidroelektrana u Federaciji BiH (VIDEO)
Okupljanje u Sarajevu

SARAJEVO - Predstavnici Udruženja Resursni Aarhus centar u BiH okupili su se danas ispred zgrade Agencije za vodno područje rijeke Save u Sarajevu te u povodu Međunarodnog dana voda izrazili zabrinutost zbog 70 mini hidroelektrana u Federaciji BiH za koje tvrde da ne rade po procedurama Pravilnika o ekološki prihvatljivom protoku (EPP), piše Fena.

- Tražimo od nadležnih institucija da počnu raditi svoj posao i da zatvore svih 70 mini hidroelektrana na području Federacije BiH jer su se oglušili o procedure pravilnika o ekološki prihvaljivom protoku koje su bile jednostavne. Trebalo je da obezbijede video nadzor, čime bi bilo moguće izvršiti monitoring načina rada tih mini hidroelektrana i u svako doba vidjeti da li je ispoštovan ekološki prihvatljiv protok - kazala je medijima PR asistentica Udruženja Resursni Aarhus centar u BiH Azra Šehić-Kustura.

Kako pojašnjava, EPP pravilnik, unaprijeđen komentarima pravnica Aarhus centra u BiH i priznat od Agencija za vode i Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ima ključnu ulogu u očuvanju biodiverziteta i ekosistema rijeka čiji su tokovi zahvaćeni mini hidroelektranama.

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH je u srpnju 2022. godine potvrdio odluku Zastupničkog doma čime je na snagu stupila zabrana izgradnje malih hidroelektrana instalisane snage do i uključivo 10 MW.

Iste godine u kolovozu na snagu stupa i Pravilnik o ekološki prihvatljivom protoku.

Ekološki prihvatljiv protok (EPP) predstavlja minimalni protok koji osigurava očuvanje prirodne ravnoteže i ekosistema vezanih za vodu.

EPP se određuje radi održanja ili vraćanja strukture i funkcije vodenih i uz vodu vezanih ekosistema, doprinoseći sprječavanju degradacije stanja voda i ostvarenju ciljeva zaštite okoliša kroz održivo korištenje vode.

Uz zahtjeve za odgovornost investitora, te poziv na zatvaranje mHE koje ne ispunjavaju ekološke zahtjeve sve do zadnje, iz Aarhus centra naglašavaju da vlasnik mHE mora obezbijediti kontinuirani monitoring EPP, tako da može nesumnjivo dokazati da su u svakom trenutku bili ispunjeni zahtjevi u pogledu EPP i da u vrijeme trajanja protoka u vodotoku manjeg od utvrđenog EPP, nije bilo zahvatanja vode.

Biznis


U Ćaiću kod Livna otvara se prvi Pčelarski park u BiH: Spoj tradicije, edukacije i api turizma

LIVNO  – U selu Ćaić, smještenom u podnožju planine Dinare, u lipnju će svoja v...

06 Tra 2025

Bičakčić: Do kraja godine još najmanje 100 megavata novih solarnih elektrana

MOSTAR - Bosna i Hercegovina ima značajan, ali nedovoljno iskorišten solarni potencijal od...

06 Tra 2025

ZLATO

Njemačka zabrinuta za svoje zlato u SAD-u: "Trebamo ga vratiti, vrijedi 113 mlrd. €"

NJEMAČKA razmatra mogućnost povlačenja svojih zlatnih rezervi iz Sjedinjenih Američkih Država zbo...

05 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.