ADIL OSMANOVIĆ: HDZ BiH mora biti politički dalekovidan
Gostujući na FTV, Adil Osmanović, šef Kluba SDA u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, istaknuo je da je za sve, ako će se razgovarati o eventualno drugačijem teritorijalnom ustroju BiH, nadležna, prije svega, Parlamentarna skupština BiH i tu treba otvoriti određene diskusije i dileme, ako ih ima. “Znamo da se dvotrećinski mijenja Ustav BiH, a u jednom i drugom domu za izmjene zakona potrebna je prosta većina. Ono što su inicirali Narodna skupština RS-a i predsjednica tog entiteta ja mogu promatrati jedino da se može razgovarati s predsjednikom i potpredsjednicima FBiH, s premijerom FBiH, i da se vidi kako iskoordinirati bolje aktivnosti i suradnju dva entiteta u pogledu usklađivanja zakona koje donose entitetski parlamenti. Oni mogu samo razgovarati o boljoj suradnji entiteta. Želje da se razgovara o nekom teritorijalnom ustroju ili, kako to neki skriveno žele prikazati, kao moguće razdruživanje, mislim da je besmisleno. To je jedna opasna poruka. SDA nikada neće prihvatiti sudjelovati u takvim razgovorima. Naprotiv, bit ćemo protiv toga, kao što smo već izašli u javnost, i svim mogućim političkim sredstvima se boriti protiv takve vrste razgovora“, poručuje Osmanović uz ocjenu da je želja da SNSD i HDZ BiH, koji nastoje blokirati rad državnih institucija BiH, nastave takve aktivnosti kako bi pokazali da je nemoguće uspostaviti funkcionalnu državu BiH.
Blokade SNSD-a i HDZ-a BiH
“Te su politike bile prepoznatljive još od 1998.-1999. Pa do 2000. godine. Tako se slično ponašao SDS i znamo kako je ta politika završila. Prema tome, ovdje itekako ima velike doze politikanstva, ali, ja bih rekao, i opasnih teza na koje treba dati adekvatan odgovor“, dodao je šef Kluba SDA u Zastupničkom domu Parlamenta BiH. Govoreći o razgovorima SDA s HDZ-om BiH o provedbi presuda Europskog suda za ljudska prava i odluka Ustavnog suda BiH, rekao je da su oni doveli do uspostave Interresorne radne skupina za izmjenu izbornog zakonodavstva te ponovio da je stav SDA potpuno jasan: u pristupu primjeni presuda Europskog suda i Ustavnog suda BiH moraju sudjelovati i pozicija i oporba. “HDZ nema baš nikakvog sugovornika u EU kada je u pitanju njihov pogled na, kako kažu, izmijenu Izbornog zakona da imamo legitimno predstavljanje naroda. To je jedna nazadna ideja koja ne može naići na razumijevanje u EU, a ne može dobiti ni potrebnu potporu u Parlamentu BiH. Ono što mi tražimo i iniciramo je da se dođe do takvih rješenja koja će dobiti dvotrećinsku potporu u oba doma Parlamenta BiH“, navodi ovaj dužnosnik SDA koji vjeruje da će i ostale stranke podržati taj prijedlog njegove stranke.
Rešenja koja mogu dobiti potporu
“Imamo dva prijedloga kada je u pitanju izbor članova Predsjedništva BiH i kreću se u pravcu provedbe presude upredmetu 'Sejdić-Finci' a to je da se u Ustavu BiH navede da se iz FBiH bira dva člana, a iz RS-a jedan. To znači da se svi građani BiH, i u FBiH i RS, mogu kandidirati bez obzira na nacionalnu, vjersku, rasnu pripadnost. To je ono što od nas traži Europski sud za ljudska prava. Ako bi se išlo drugim nekim mehanizmima, mi smo predlagali i da u Domu naroda FBiH moramo postići simetrična rješenja kao što je to u RS-u. U RS-u je Vijeće naroda i trebalo bi tako postaviti i u FBiH, a to je da Dom naroda ne bude drugi zakonodavni dom, već da samo raspravlja pitanja od suštinskog, vitalnog nacionalnog interesa“, pojasnio je Osmanović dodavši da neće upućivati u parlamentarnu proceduru nešto za što ne procijene da se može dobiti kvalificiranu većinu u oba doma državnog Parlamenta. Kako je Klub SDA u Zastupničkom domu inzistirao da u Interresornu radnu skupinu uđu i članovi SIP-a BiH, dok je to HDZ-u BiH i SNSD-u neprihvatljivo, dodao je da su, kako bi bitli označeni kao oni koji koče proces izmjene Izbornog zakona, prihvatili kompromisno rješenje da se članove SIP-a poziva u rad Interresorne radne skupine. “No, vidimo da ih SNSD i HDZ očito ne žele ni pozvati kao vanjske suradnike u radu Interresorne radne skupine. Smatram da to nije dobro i da, prije svega, HDZ BiH mora biti toliko politički dalekovidan da može ići s nekim prijedlozima koji mogu dobiti potporu i u jednom i u drugom domu. Ne možete zavrtanjem ruku, ucjenama i pritiscima doći do izmjene Izbornog zakona koji se izravno tiče svih građana BiH“, poručio je Osmanović.