Aljoša Čampara podnio ostavku na mjesto u Predsjedništvu: Vlada SŽ već se može smatrati bivšom
Piše: Dragan Bradvica
Ono o čemu se jako dugo šuškalo u javnosti dobilo je prvi čin – Aljoša Čampara dao je ostavku na mjesto u Predsjedništvu Stranke demokratske akcije a mnogi očekuju kako će uskoro i napustiti stranku. Već dulje vrijeme Čampara otvoreno kritizira poteza SDA a kap koja je prelila času bile su tvrdnje kako je njegova savjetnica u Tužiteljstvu BiH predala anonimnu prijavu protiv predsjednika Suda BiH Ranka Debevea.
- Ostavku na mjesto člana Predsjedništva SDA shvaćam kao svoju ljudsku i moralnu obavezu, a posebno nakon posljednjeg brutalnog sotoniziranja mojih prvih suradnika, te udara na moju čast i porodicu, a sve u režiji Osmana Mehmedagića Osmice direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH. Moja obitelj ima povijest, obiteljski integritet i društveni dignitet, a moji suradnici su mlade, stručne, časne i poštene osobe koje su marljivo učeći svoje fakultetske diplome stekle na državnim sveučilištima, za razliku od pojedinih kadrova SDA, poput upravo Mehmedagića. Zbog toga sam odlučio da kontinuirane napade bazirane na lažima i pokušaje diskreditacije moje obitelji i mladih, stručnih i obrazovanih osoba, samo zato što rade sa mnom, više neću tolerirati. Svjestan činjenice da svojim članstvom u Predsjedništvu SDA ni na koji način, i pored brojnih istupa na stranačkim sastancima, a i u javnosti, ne mogu doprinijeti rješavanju navedenih problema, odlučio sam podnijeti ostavku, naveo je Čampara u svojoj ostavci. Bez reakcije na koruptivne afere
Navodi kako SDA kakvoj se priključio i u kojoj je godinama djelovao, već neko vrijeme nije ono što je bila, jer je došlo do odstupanja od proklamiranih kongresnih ciljeva, evidentnog pada vrijednosnih kriterija u kadrovskoj politici i prešutnog pristajanja na devijantne pojave, procese i ponašanja pojedinih predstavnika u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti. Svjedoci su, kako dodaje,ignorantskog odnosa središnjih organa SDA prema unutarstranačkim izbornim rezultatima koju su suprotni Statutu i izbornim pravilima, kao i procesima koji ne vode prema općem napretku i koji značajno narušavaju integritet i autoritet SDA. - Najveća političko-koruptivna afera, koja je dobila ime po njenom glavnom akteru 'Asim', i koju je kao takvu okarakterizirala šokirana javnost, a ne ja, ni nakon šest mjeseci nije dobila svoj konačni epilog zbog čega sam duboko razočaran, ali i dodatno uvjeren u ovakvu odluku. Još je poraznija činjenica da su akteri ove afere, suprotno razumu i pravu, nagrađeni određenim imenovanjima i pozicijama, a oni koji su, kao izraz društvene i stranačke odgovornosti, prijavili aferu u nastojanju da se locira i u skladu sa procedurom odstrani maligni dio stranačkog organizma, predstavljani kao disidenti i protivnici unutarstranačkih interesa, tvrdi Čampara.
Vlast u SŽ
Dotakao se i situaciju u Sarajevskoj županiji. Naime, s obzirom da vladajuća koalicija u SŽ sačinjana od SDA-SBB-DF ovisi o jednom zastupniku sada je više nego izgledno kako će vlast vrlo brzo pasti. To je govoreći za N1 prošli tjedan najavio i sam lider SDA BakirIzetbegović. Čampara naglašava kako je kao zastupnik u Skupštini SŽ, unutar kluba dobronamjerno i stručno, a na sjednicama Skupštine kontinuirano i meritorno prezentirao kongresne ciljeve i izborne poruke SDA, preventivno upozoravao na nepotistička imenovanja, od trenutka kada su za ministre predloženi kompromitirani kadrovi, pa do posljednjih retrogradnih i nelogičnih aktivnosti u cilju izmjene i prilagođavanja Statuta javnih poduzeća za potrebe imenovanja podobnih kadrova. - Davao sam doznanja da je to institucionalna korupcija najvišeg reda, ali sva moja upozorenja i svi moji pozivi da se odustane od takvih nemoralnih odluka zbog kojih SDA gubi autoritet među građanima, su ostali bez rezultata. Svi smo tome svjedočili i svi smo toga bili svjesni u Predsjedništvu stranke, ali se šutjelo, mišljenja je Čampara.
Njegova ostavka će, uz sada već evidentan pad Vlade SŽ izazvati mnoge turbulencije unutar SDA pred lokalne izbore jer oni koji dobro poznaju prilike u ovoj strani tvrde kako Čampara nije sam nego su na njegovom fonu brojni viđeniji SDA-ovi – Denis Zvizdić, SemirEfendić… Nadalje, 'pad' Vlade SŽ mogao bi vući i slične procese u nekim drugim županijama, a s obzirom na turbulentne političke odnose u Federaciji i državni zasigurno i na tim razinama vlasti unijeti novu pomutnju. Ipak, stvari će svakako biti jasnije nakon lokalnih izbora jer će od njihovih rezultata itekako ovisiti igre moći na 'bošnjačkom političkom nebu'.