Australijski zviždač koji je otkrio ratne zločine u Afganistanu osuđen na pet godina zatvora zbog odavanja vojnih tajni

14 Svi 2024


Australijski zviždač koji je otkrio ratne zločine u Afganistanu osuđen na pet godina zatvora zbog odavanja vojnih tajni
David McBride

Australijski sudija osudio je u utorak bivšeg vojnog advokata na više od pet godina zatvora zbog krađe tajnih odbrambenih dosijea o ratu u Afganistanu i njihovo proslijeđivanje u medije.

David McBride, koji se u novembru izjasnio krivim po tri optužbe za krađu i dijeljenje vojnih informacija, dobio je pet godina i osam mjeseci zatvora, javljaju australski mediji.

McBride mora služiti najmanje dvije godine i tri mjeseca prije nego što stekne pravo na uslovni otpust, javili su mediji nakon presude sudije Davida Mossopa na Vrhovnom sudu australske teritorije glavnog grada u Canberri.

Javni emiter ABC saopćio je da je koristio materijal koji je procurio za "Afghan Files", seriju iz 2017. u kojoj se navodi da su australski vojnici bili umiješani u ilegalna ubistva nenaoružanih muškaraca i djece u Afganistanu.

McBrideov advokat, Mark Davis, rekao je ispred suda da će pokrenuti žalbu, što je odluka pozdravljena aplauzom okupljenih pristalica.

Žalba bi se temeljila na pitanju šta znači "dužnost", rekao je on.

McBride se u novembru prošle godine izjasnio krivim po tri optužbe za krađu i curenje vojnih informacija novinarima ABC-a.

On se izjasnio o krivici nakon što njegovi advokati navodno nisu uspjeli uvjeriti sudiju da mu je njegova zakletva o služenju vojnog roka dala dužnost da otkrije informacije ako je to u javnom interesu.

Nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. godine, više od 26.000 australskih uniformisanih pripadnika poslano je u Afganistan da se bore zajedno sa američkim i savezničkim snagama protiv Talibana, Al-Qaide i drugih naoružanih islamističkih grupa.

Australijske borbene trupe napustile su zemlju 2013. godine, ali od tada se pojavio niz često brutalnih izvještaja o ponašanju elitnih australskih specijalnih jedinica.

Oni se kreću od izveštaja o vojnicima koji su ubili šestogodišnje dijete u napadu na kuću, preko odsjecanja ruke mrtvog neprijatelja, do upucavanja zatvorenika kako bi se sačuvao prostor u helikopteru.

Otkrića ABC-a o "Afganistanskim dosijeima" navela su policiju da istraži reportera Daniela Oakesa i njegovog producenta Sama Clarka zbog pribavljanja povjerljivih informacija - čak i pretresa sjedišta emitera u Sidneju, prije nego što je odustala od slučaja.

U novembru 2020. godine, višegodišnja javna istraga objavila je da su australske elitne specijalne snage "nezakonito ubile" 39 civila i zatvorenika u Afganistanu, uključujući pogubljenje po prijekom postupku kao dio inicijacijskih rituala.

Preporučeno je da se 19 osoba uputi u australsku federalnu policiju, da se isplati odšteta porodicama žrtava i da vojska provede niz reformi, piše Fena.

Vijesti iz svijeta


DONALD TRUMP

Trump povukao najekstremniji potez otkad je predsjednik: Čeka se odgovor Kine!

Sjedinjene Američke Države uvest će carinu od 104 posto na robu iz Kine s početkom u 00:01 po ist...

08 Tra 2025

ANTONIO GUTERRES

Generalni sekretar UN-a: Gaza je polje smrti

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres izjavio je danas da palestinski civili snose najveći ter...

08 Tra 2025

RUSIJA I SAD

Rusija i SAD nastavljaju pregovore, evo kada i gdje će se održati

Novi krug razgovora između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država održat će se u narednim danima u...

08 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.