Dnevni.ba - PRELOADER

Bakir i Sebija prijete tužbama

29 Stu 2023


<strong>Bakir i Sebija prijete tužbama</strong>

Nikad dosad, a vjerojatno i nikad odsad smjena u nekoj medicinskoj ustanovi u zemlji nije i neće probuditi interes javnosti, poput prekjučerašnje smjene Sebije Izetbegović s mjesta ravnateljice Kliničkog centra u Sarajevu.

Liječnica za koju se ispostavilo da to ustvari nije, jer nije položila sve ispite na Medicinskom fakultetu, nakon osam godina je razriješena, a na njeno mjesto kao vršitelj dužnosti došao je doktor Alen Pilav. Također, u tijeku je natječaj za imenovanje na koji su osim Pilavove pristigle još tri aplikacije.

Smjenu je 30. listopada pokrenuo Upravni odbor Kliničkog centra, a kao razlog je navedeno to da Izetbegović ne ispunjava više uvjeta za obavljanje funkcije, nakon oduzimanja akademske titule i zvanja profesora na Medicinskom fakultetu u Sarajevu.

Para ima

Prethodni saziv Upravnog odbora KCUS-a, koji je imenovala vlada Fadila Novalića, stranačkog kolege obitelji Izetbegović, nije smijenio Izetbegović ni pet mjeseci nakon oduzimanja akademskih titula.

Po Statutu KCUS-a, najveće zdravstvene ustanove u Bosni i Hercegovini, Izetbegović nije ispunjavala uvjete za poziciju generalne direktorice nakon što su joj poništena akademska zvanja.

Vlada Federacije je na sjednici 28. rujna smijenila Upravni odbor KCUS-a, i imenovala novi, naloživši da smijeni direktoricu. Mandat Sebije Izetbegović, supruge predsjednika Stranke demokratske akcije Bakira Izetbegovića, obilježili su odlasci desetina liječnika, optužbe za mobing, te poništavanje postdiplomskih i doktorskih zvanja.

- Kada za osam godina na poziciji generalne direktorice KCUS-a vratim sto milijuna maraka duga, nadoknadim deset milijuna lažno prikazanih zaliha, isplatim četiri milijuna po tužbama uposlenika klinike za Ortopediju, kupim novu opremu milijunskih vrijednosti na svim klinikama, popravim uposlenicima plaće koje najmanje 10 godina nisu rasle, izborim se za pristojnije plaće nastavnog kadra iz KCUS-a na Medicinskom fakultetu, ukinem korupciju i pljačku, zabranim donošenje koverti i poklona za pregled i operaciju, zabranim kriminalni privatni rad u radnom vremenu – onda steknem neprijatelje, mediokritete koji ne opraštaju uspjeh, a veže ih ista politička agenda, pa smisle prljavu osvetu. Smisle da mi pokradu iz dosjea dio dokumenata, ukradu i otmu titule i pokrenu neviđenu medijsku hajku protiv mene, navela je Izetbegović.

Dodala je kako to nije trajalo samo osam godina nego treba dodati i one tri godine vođenja Opće bolnice koju je, kaže, također zatekla u rasulu i dugovanjima, a ostavila 1,7 milijuna maraka u plusu. Ponosna je na sve što je uradila.

- Vrijeme će pokazati, a sud će dokazati, ako Bog da. Nametnuti premijer FBiH (imao je mnogo manje glasova na izborima nego ja) nestrpljiv da se dočepa KCUS-a, nametne UO i NO KCUS od sebi podobnih i inicira moju smjenu, protivno zakonu. Svakako će to imati sudski epilog jer ću ih tužiti, istakla je.

Kaže kako je nisu umorili šta god su radili.

- Osjećam snagu kojom bih mogla voditi još dva klinička centra s lakoćom, uvjerena da se za bolesne ljude treba boriti i srcem i znanjem. Novca ima dovoljno ako opet ne pokradu, dokazala sam to. KCUS je i sada u pozitivnom stanju oko milijun maraka. Nisu me umorili i nisam izgubila empatiju i želju da pomažem i borim se za bolesne, kazala je Izetbegović.

Oglasio se i prozvani premijer Nermin Nikišić. Poželio je Alenu Pilavu mnogo sreće u radu i zahvalio mu što je prihvatio da se uhvati ukoštac s brojim problemima i izazovima na KCUS-u.

- Zdravstvo u Bosni i Hercegovini je kompliciran i složen sustav. Zato je vrlo važno da građani znaju da će potrebe pacijenata uvijek biti osnovni cilj i važnije od ušteda. Na kraju, KCUS-u novac i dajemo kako bi pacijenti imali najbolje uvjete liječenja, a ne da štedimo dok pacijenti sami kupuju ono što bi morali od bolnice dobiti, napisao je Nikšić na Facebooku.

Očekuje da će buduće rukovodstvo ovu ustanovu voditi poštujući prava svih, a ne samo povlaštenih uposlenika, ali i da će oni morati poštivati svoje obveze.

Bakir je brani

Nakon Sebije oglasio se i Bakir Izetbegović. Kaže kako je pomalo nezahvalno, jer je riječ o njegovoj supruzi, ali je to morao jer je Sebija istovremeno i visoko pozicionirana u stranci na čijem je čelu.

- Linč koji je proveden nad profesoricom Izetbegović je nasilje i nepravda utemeljena na neistini, a omogućena rastućom krizom morala u bh. društvu u kojem se montažama i medijskim kampanjama zamjenjuju uloge dobrih i loših, poštenih i nepoštenih, obrazovanih i neobrazovanih... Upravo ta kriza morala, ziheraštvo i šutnja onih koji su morali dići glas, jer dobro znaju šta je istina a šta laž, omogućili su da se ova sramotna i protuzakonita stvar desi. Svi koji su pratili njen rad i napade na nju koji traju skoro deceniju, svjedoci su dviju istina. Prve, da su jasno, bez ostatka, demantirane laži koje je plasirao Asim Kurjak, tvrdeći da Sebija nije doktorirala i da joj on nije bio mentor, te da se nije obrazovala u Zagrebu. Javno su predočeni materijalni dokazi, videosnimci, indeks i ostala dokumentacija koji su te laži potpuno raskrinkali. I druge, da je profesorica dovela u red funkcioniranje KCUS-a, najznačajnije i najveće zdravstvene institucije u Bosni i Hercegovini. Vraćen je dug od preko 100 milijuna KM za koji svi dobro znamo kako je i u čijim mandatima nastao, zaštićeni su pacijenti i značajno popravljen njihov status, stalna je efikasna borba protiv korupcije, zanovljen je stručni medicinski kadar, izgrađeni novi objekti, nabavljena nova oprema, povećane plaće ljekarima i medicinskom osoblju, naveo je Izetbegović.

Uslijedila je za kraj i reakcija njegovog najvećeg političkog rivala Dine Konakovića.

- Kaže da je vraćala dugove, povećala plaće i popravila poslovanje. Nijedna jedina riječ o zdravstvenim uslugama, novim programima, edukaciji kadra, usavršavanju, dakle nijedna riječ o postignućima u zdravstvu. Nije to ni mogla pisati jer takvih postignuća nije bilo. Broj usluga drastično smanjen, mnogo dobrih liječnika protjerano s KCUS-a, nekoliko klinika zatvoreno, a na usavršavanje su oni hrabriji išli krišom i sve financirali svojim novcem, istaknuo je u objavi na društvenim mrežama.

Konstatirao je i kako je novac kojim se Izetbegović hvali "posebna priča".

- Novac je dobijala iz državnih kasa, dominantno iz ZZO KS, tranše su drastično rasle od kad je ona na čelu KCUS-a. Neka nam pokaže vlastite prihode od usluga i novac koji je došao iz drugih izvora. Toga naravno nema. Stotinu milijuna maraka iznosila je tranša ZZO doznačena KCUS-u 2015. godine, a 148,5 milijuna doznačeno je 2022. godine. Skoro 50 milijuna godišnje dobijali su više od prethodnika u vrijeme mandata Sebije Izetbegović, tvrdi Konaković.

N. K.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

21 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Ruj 2024