BIH u najvećoj krizi od rata

Bosna i Hercegovina prolazi kroz jednu od najvećih političkih i sigurnosnih kriza u posljednjih 30 godina. Trenutačna situacija rezultat je niza odluka vlasti Republike Srpske, koje su uslijedile nakon izricanja presude predsjedniku ovog entiteta Miloradu Dodiku.
Dok pravnici raspravljaju o tome tko je u pravu, stvarni život obilježava konfuzija. U Republici Srpskoj zakoni se donose i ukidaju ubrzano, što dodatno produbljuje pravnu nesigurnost. Ni oni koji ih donose nisu sigurni koje zakone primjenjivati i kako.
U nezavidnoj poziciji trenutno se nalaze suci i tužitelji u Republici Srpskoj, zbog planiranog formiranja entitetskog Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća. Ako se ta ideja realizira, suci i tužitelji mogli bi se naći u situaciji da im je pozicija ugrožena ukoliko ne odaberu stranu, s obzirom na to da bi to vijeće imalo moć imenovanja i razrješenja. Visoko sudski i tužiteljsko vijeće BiH smatra da je ovakav scenarij nemoguć.
Sanin Bogunić, predsjednik VSTV-a BiH, istakao je da su ranije postojale inicijative za slične promjene, ali su bile stopirane u raznim fazama. Ustavni sud BiH donio je privremenu mjeru koja se odnosi na sporne zakone, te, prema njegovim riječima, te odluke ostaju nevažeće za pravni sistem zemlje.
Pravni problem dodatno otežava postojanje zakonskog dualizma. Odvjetnik Jovana Kisin Zagajac upozorava da se suci i tužitelji nalaze u gotovo bezizlaznoj situaciji. Ako primijene odluku Ustavnog suda BiH, mogu biti krivično gonjeni po entitetskom zakonu. S druge strane, ako ne primijene tu odluku, mogu biti optuženi prema Krivičnom zakonu BiH. Ovaj pravni apsurd stvara nesigurnost u pravosudnom sistemu i otežava rad sudova.
Posljedice trenutne krize osjete i građani, ali i profesije koje su direktno vezane za pravni sistem, poput bankara, notara i odvjetnika. Notari su pod posebnim pritiskom, budući da svakodnevno rade s tisućama klijenata, a njihove odluke moraju biti u skladu s važećim propisima. Predsjednik Notarske komore Republike Srpske Borislav Radić naglašava da, uprkos krizi, nema pravnih posljedica po rad notara i da stranke mogu biti sigurne u zakonitost svojih poslova.
Još jedna ključna institucija koja bi mogla biti pogođena krizom je Uprava za neizravno oporezivanje, koja ima ključnu financijsku ulogu u državi. Ekonomski analitičar Zoran Pavlović smatra da je ova institucija toliko važna za stabilnost sistema da niko neće riskirati njeno urušavanje, navodi BHRT.
Opozicija u Republici Srpskoj kritikuje vladajuću većinu, istakavši da su ranije upozoravali na neodrživost spornih zakona, koji su sada doveli do pravne nesigurnosti i konfuzije. Igor Crnadak iz PDP-a istakao je da se građani sve češće bude s nelagodom, a da posljedice ovakvih odluka donose više štete nego koristi Republici Srpskoj.
Ipak, iz bankarskog sektora stižu informacije da je stanje za sada stabilno, bez znakova panike među građanima kada je riječ o depozitima. Međutim, s obzirom na političku neizvjesnost, budući razvoj događaja ostaje nepredvidiv.