BiH u trećem valu pandemije bez ijedne nabavljene doze cjepiva
Piše: V.S.Herceg
Vlada Sarajevske županije počela je izravne pregovore s proizvođačem cjepiva Astra Zeneca no da “zbog svega što se događa u BiH kada je u pitanju njihova nabavka, proizvođač provjerava s kim pregovara”.
Iz Sarajevske županije žele samoinicijativno nabaviti cjepivo za svoje žitelje i pregovaraju sa proizvođačima cjepiva AstraZeneca. Međutim, kada je s tom inicijativom izašla Županija zapadnohercegovačka iz federalnog ministarstva zdravstva dobili su negativan odgovor.
No, dok su lokalne razine vlasti poduzetnije od trome, komplicirane i neučinkovite federalne, odnosno, državne razine koja još uvijek nije osigurala niti jednu dozu cjepiva, i u ovim slučajevima njihova inicijativa ovisi o toj istoj, „višoj razini“.
U Sarajevu čekaju "višu razinu"
-Kad smo započeli pregovore, pročešljali su životopise premijera i mene jer ne vjeruju našim političarima. Dobili su more papira i njihov stav da ne znaju s kim pregovaraju, kazao je ministar zdravstva Sarajevske županije Haris Vranić.
On je da je Vlada Sarajevske županije poduzela samostalne korake u nabavci cjepiva protiv korona virusa, ali je i uputio kritike Vladi Federacije u svezi tog pitanja. Ministar Vranić kazao je kako je Sarajevska županija kod proizvođača rezervirala nabavku cjepiva, ali da se čeka državna razina, a posebno je naglasio nepovjerenje tvrtke AstraZeneca prema domaćim političarima.
-Ja ne znam da Federalna vlada ima ikakav plan. Oni lutaju. Mi imamo plan, izdvojili smo sredstva, odabrali veledrogeriju koja je stupila u kontakt i dobila svu potrebnu dokumentaciju na državnoj razini i rezervirala cjepiva. Sada sve to trebamo operacionalizirati na državnoj razini. Moram vam reći jednu stvar. Kada smo pregovarali sa direktorom kompanije AstraZeneca, oni nisu vjerovali niti jednom našem papiru dok se nismo uživo javili jer više ne vjeruju niti jednom našem političaru. Rekli su nam da su dobili 'more' papire od premijera i ministara te da oni nisu znali s kim vrše pregovore, naveo je Vranić, prenijeli su sarajevski mediji.
Međutim, i inicijativa iz ŽZH-a o samostalnom nabavku cjepiva čeka "višu razinu", iako su i u ovoj županiji uradili sve što je u njihovoj moći kako bi cijepljenje žitelja što prije počelo.
I u ŽZH čekaju "višu razinu"
-Budući da smo vidjeli da od COVAX mehanizma u dogledno vrijeme nema ništa iskoristili smo mogućnost komercijalne nabavke cjepiva. S tim nismo bili sretni, ali bolje je i kupiti cjepivo nego beskonačno čekati besplatno. Tada smo ispregovarali cijenu od 10 dolara plus troškovi prijevoza i skladištenja, ali sada su se cijene cjepiva znatno povećale, kaže dr. Andrea Jurić, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo ŽZH.
Ova inicijativa iz ŽZH-a, kada je iznesena u javnost još krajem siječnja, bila je svojevrsni revolucionarni potez s obzirom da još nije eskalirao problem u kašnjenju cjepiva.
-Došli smo do proizvođača Sputnjika V i prema njemu uputili pismo namjere da osigura 20.000 doza, našli veledrogeriju-dobavljača, ali smo na kraju dobili negativan odgovor od federalnog ministra zdravstva Vjekoslava Mandića. Nakon toga, Federalni zavod za javno zdravstvo objavio je natječaj za nabavku cjepiva i javile su se tri veledrogerije koje su u stanju isporučiti cjepivo i sada - čekamo, ukratko je pojasnila situaciju s nabavkom cjepiva za ŽZH dr. Jurić.
On je dobrim dijelom kritična prema stalnom kašnjenju u isoruci cjepiva, ali i prema federalnoj i državnoj razini.
-Izuzev formiranja tog koordinacijskog tijela za nabavku cjepiva, ništa drugo se nije dogodilo. Cjepiva nema. Najavljuje se 108 tisuća doza AstraZeneca, ali ga još nema, a mi čekamo milostinju i kada će nam nešto cjepiva netko pokloniti. To bi opisala kao 'svi pošteni, nigdje mog bicikla'. Od prosinca prošle godine slušamo obećanja, a ja sam svojedobno kazala da cjepivo nećemo dobiti prije drugog kvartala 2021. godine, a već smo u trećem valu, zaraza se puno brže, eksponencijalno, širi zbog razvijenih različitih sojeva. A mi još uvijek čekamo cjepivo, zaključila je dr. Jurić.
Ministar Mandić želio dodatna ispitivanja, a Agencija već odobrila cjepivo
Naime, podsjetimo da je, nakon što je ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo ZHŽ-a dr. Andrea Jurić višetjednim naporima dobila jamstvo proizvođača ruskog cjepiva Sputnik V da županiji može isporučiti 20.000 doza cjepiva, obratila se ministru zdravstva Federacije BiH Vjekoslavu Mandiću zatraživši od njega da pošalje pismo namjere distributeru kako bi imao jamstvo za uvoz cjepiva.
Ministar Mandić je u odgovoru dr. Jurić naveo kako Federalno ministarstvo zdravstva ne može izdati pismo namjere jer je, prema njegovim riječima, nedopustivo da to Ministarstvo prihvati cjepiva bez dodatnih ispitivanja. Ovaj odgovor od ministra Mandića, koji je upravljanje krizom potpuno prepustio svom pomoćniku dr. Goranu Čerkezu, stigao je sredinom veljače i nakon toga iz ŽZH-a utihnula je inicijativa.
Međutim, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH već početkom veljače, točinije 7. vlejače, nakon što je Rusija donirala Republici Srpskoj 2.000 doza cjepiva Sputnjik V, odobrila je uporabu ovog cjepiva. Nakon što je veleuvoznik lijekova, banjalučka tvrtka ‘Krajinagroup’ dostavila potrebnu dokumentaciju, Agencija je izvršila provjeru kvaliteta cjepiva Gam-COVID-Vac.
-Utvrđeno je da ispitani uzorak cjepiva odgovara deklariranoj kvaliteti u pogledu ispitanih parametara. S obzirom na navedeno, stekli su se uvjeti za pokretanje procesa imunizacije stanovništva ovim cjepivom, tada su priopćili iz Agencije.
BiH do sada, izuzev obećanja, nije uspjela nabaviti niti jednu dozu najtraženije robe 21. stoljeća – cjepiva protiv korona virusa te je osuđena na milost susjeda – predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tročlanom predsjedniku zadaje ‘šah-mat’ dobrohotno im govoreći da “samo kažu koje cjepivo žele i on će im nabaviti”, time samo potencirajući njihovu nesposobnost, dok mu se oni zahvaljuju da donaciji. I tijekom prošlotjednog posjeta BiH, slovenski predsjednik Borut Pahor obećao je donaciju od 4.800 doza cjepiva.
Imunizacija znači i brže pokretanje blokirane ekonomije, spas mnogih života, normalizacija života, a imunizaciju BiH počinje sa – doniranim cjepivima. Umjesto toga žiteljima se zbog povećanja broja oboljelih prijeti novim zatvaranjima i ograničenjima, a računi ‘zaključanim’ i onima koji su u pandemiji ostali bez zaposlenja – pristižu bez "zaključavanja".