Dnevni.ba - PRELOADER

Biskupijsko umjetničko blago na dar građanima Mostara i BiH

20 Ožu 2023


Biskupijsko umjetničko blago na dar građanima Mostara i BiH

Piše: V.S.Herceg

Umjetničko blago Mostarsko-duvanjske biskupije, brižno prikupljano više od pola stoljeća, večeras će, na prigodnoj svečanosti u prekrasnom arhitektonskom zdanju Biskupijskoga centra u Mostaru, s početkom u 19.30 sati,  prvi put biti predana građanima Mostara i Bosne i Hercegovine.

Radi se o uistinu o jednoj od najznačajnijih umjetničkih galerija ne samo u Bosni i Hercegovini nego i u ovom dijelu Europe, čiji najveći dio djela, višemilijunske vrijednosti, javnost još nije imala priliku vidjeti.

Događaj od neprocjenjive vrijednosti

Naime, tradicija Crkve, da arhitekturom i umjetnošću podigne svoja svetišta i uz njih prezentira umjetničko i kulturno blago, jasna je i na ovom mjestu, osebujnoj riznici ponajprije suvremenih, ali i starijih ostvarenja, gdje umjetnička galerija, kao srce Biskupijskoga centra, od večeras postaje istinski hram kulture, stjecište umjetnosti i znanosti.

-Izložbeni postav umjetničke i povijesne zbirke Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije, prvi put u svom i za to namijenjenu prostoru, događaj je od neprocjenjive vrijednosti – zorno svjedočanstvo i jamstvo vrhunskih dosega duha ovoga podneblja, kazao je kustos Anton Šarac, koji  je zajedno s povjesničarkom umjetnosti dr.sc. Danijelom Ucović, autor izložbenog postava.

Govoreći o samom nastanku zbirke, naglasio je da je sva djela suvremene umjetnosti - slikarstva, kiparstva i grafike - brižno i s ljubavlju, kroz prijateljske odnose s ponajboljim umjetnicima, ponajprije profesorima sarajevske i zagrebačke akademije, ali i tolikim vrhunskim umjetnicima 20. stoljeća, pola stoljeća prikupljao svećenik Trebinjsko-mrkanske biskupije vlč. dr. Vjeko Božo Jarak, a njega vjerno naslijedio mostarsko-duvanjski svećenik vlč. don Ante Luburić.

Među njima su, dodao je, veličanstveni prizori predjela Dalmatinske zagore u nadvremenskim djelima Frane Šimunovića, prepoznatljiv intenzitet boja Ede Murtića, likovni opus Slavka Šohaja, vrijedan svakoga divljenja, koji je nastajao prijenosom njegova sverazumljiva duševnog stanja i opažaja, kao i djela Ive Dulčića koji je kroz tri desetljeća intenzivnog stvaranja izgradio prepoznatljiv osobni univerzum širokoga raspona, iskazujući ljepotu vizualnih doživljaja.

Čak 137 izloženih djela

Posebne pozornosti svakoga gledatelja jesu, među 137 izloženih djela, od kojih 32 skulpture u kamenu, bronci, terakoti ili drvu, djela velikana naše umjetnosti Ivana Meštrovića i Antuna Augustinčića, potom Omera Mujadžića, Zlatka Šulentića, Vasilija Jordana, Ksenije Kantoci, Gabrijela Jurkića, Frane Kršinića, Nedeljka Gvozdenovića, Mice Todorović, Zlatka Kesera, Mersada Berbera i brojnih drugih.

Osim djela suvremene umjetnosti, izložbeni postav čine i arheološka zbirka te zbirka ikona kretske, kretsko-venecijanske, italo-kretske i ruske škole, kao i zbirka liturgijskoga ruha, posuđa i starih knjiga. Kronološki, najstarija su djela kasnoantički i ranosrednjovjekovni eksponati u arheološkoj zbirci, kao i ikone iz 17. stoljeća. Riznica posjeduje liturgijsko ruho i posuđe, kao i druge predmete od kojih je veći broj visoke umjetničke i kulturno-povijesne vrijednosti, među kojima se u izložbenom postavu izdvajaju kaleži iz 1728. i 1821. godine, potom Rimski misali iz 1706. i 1851. godine, dok je najstarija kazula (misnica) iz sredine 19. stoljeća.  

Biskupijski centar u Mostaru, sa svojih gotovo 4000 četvornih metara, od večeras postaje mjesto uistinu dostojno svega sačuvanog blaga Crkve u Hercegovini. Nastavljajući tradiciju izvrsnih graditelja novog Mostara u proteklo stoljeće i pol - Josipa Vancaša, Andreja Damjanova, Miloša Komadine, Maximiliana Davida, Dragutina Köhlera, Đorđa Knežića, Miroslava Loose, Františeka Blažeka, Ćirila Ivekovića, Karla Paržika, Aleksandra Witteka, Jove Simića, do mlađe generacije - Romea Tiberija, Reufa Kadića, Bogdana Bogdanovića, Amira Pašića i drugih, arhitekt Zlatko Ugljen stvorio je veličanstveno djelo koje je, sa svojom umjetničkom i povijesnom zbirkom, postalo još jedan u nizu arhitektonskih dragulja u gradu Mostaru.

U glazbenom dijelu programa nastupit će članovi Simfonijskoga orkestra Mostar, a ulaz za sve građane je slobodan.


Dokumentarno-povijesna izložba “Mostar – biskupski grad i njegova katedra
la

Osim stalnog postava, javnosti će večeras biti prikazana i dokumentarno-povijesna izložba “Mostar – biskupski grad i njegova katedrala”. Radi se naime o izložbi projekata i maketa svih katedrala koja su, od svršetka 19. do svršetka 20. stoljeća trebale biti građene u gradu Mostaru – od tri projekta za katedralu na Rondou, pet osobito zanimljivih projekata za katedralu na Balinovcu, među kojima i katedrala pod mostovima, do konkatedralne crkve na platou kod hotela Ero.

Magazin


Natali Dizdar i njezin zaručnik dobit će dijete: ‘Trudna sam šest mjeseci...‘

Hrvatska pjevačica Natali Dizdar otkrila je da čeka dijete sa zaručnikom Williamom Pergeom. Kako ...

13 Stu 2024

Ruben i Blanka Vlašić žive u otvorenom braku

Ruben Van Gucht je u televizijskoj emisiji Het Huis iznio nevjerojatan podatak o svojoj vezi s Bl...

07 Stu 2024

SAVJET

Potpuno prirodno sredstvo od kog mravi bježe “kao ludi”

Ako se mravi nađu u vašem domu, možete ih se riješiti bez upotrebe hemikalija koris...

03 Ruj 2024