Dnevni.ba - PRELOADER

Bivši šef Twittera uvjeren: "Za 5-10 godina više nećemo znati što je stvarno, a što generirano pomoću AI"

28 Lip 2024


Bivši šef Twittera uvjeren: "Za 5-10 godina više nećemo znati što je stvarno, a što generirano pomoću AI"
Jack Dorsey

Generativna umjetna inteligencija pokazala je ljudima samo djelić onoga što bi generalna odnosno opća umjetna inteligencija mogla napraviti. Hoćemo li i kad doći do točke kad će generalna umjetna inteligencija biti dostupna u cijelom svijetu, teško je prognozirati. No, čini se da sve ide u tom smjeru, barem što se razvoja tiče, piše Zimo.

No, hoće li razvoj generalne umjetne inteligencije biti dobra ili loša stvar? 

Ako se pita jednog od suosnivača i bivšeg šefa Twittera, Jacka Dorseya, već za nekoliko godina u svijetu će prevladavati sadržaj generiran umjetnom inteligencijom. 

Problem je što će među tim sadržajem biti i velik broj "deepfake videa", lažnog sadržaja koji već sad u velikom broju preplavljuje internet. Postaje sve teže razlučiti što je zapravo krivotvorina koje je generirala umjetna inteligencija, a što stvarna fotografija, video ili tekst. 

Ne vjerujte - provjerite. Morate to sami iskusiti. I morate naučiti sami. Dolazimo u doba, a to će biti sljedećih pet ili 10 godina, u kojem, zbog načina na koji se stvaraju slikei video zapisi nećete, doslovno nećete znati što je stvarno, a što lažno, upozorio je Dorsey u videu podijeljenom na društvenim mrežama, a snimljenom tijekom njegovog gostovanja na Festival of the Sun.

Ono za što je nekad trebalo veliko znanje i puno rada u skupim programima, danas je moguće napraviti u samo nekoliko minuta upisivanjem uputa u alat pogonjen umjetnom inteligencijom. Dovoljno je istaknuti OpenAI-ev ChatGPT, Microsoftov Image Creator ili pak nešto sofisticiraniji alat Sora, koji mogu generirati umjetno stvorena videa u samo nekoliko minuta, a da prosječnom gledatelju bude veoma teško procijeniti je li to zaista snimka ili je sve generirano računalno. 

Problem "deepfake sadržaja" postoji već godinama, a veoma je malo učinjeno kako bi se takav sadržaj pravilno označio i spriječilo njegovo nekontrolirano širenje. Prijedlozi poput vodenih žigova bili su ograničeni na dobrovoljnu bazu ili pojedine programe odnosno tehnologije. 

Bit će gotovo nemoguće reći što je stvarno, a što ne. Osjećat će se kao da ste u simulaciji. Jer sve će izgledati umjetno proizvedeno, sve. Vrlo je važno da promijenite način razmišljanja ili pokušate promijeniti način razmišljanja kako biste provjerili stvari koje osjećate da su vam sumnjive i oslonite se na vaše iskustvo i vašu intuiciju, dodaje Dorsey.

Dotaknuo se i pitanja automatizacije zadataka koje tradicionalno odrađuje ljudski mozak, a sad u sve većoj mjeri preuzima umjetna inteligencija. Istaknuo je da većina funkcija, koja je trenutno dostupna na pametnim uređajima, zapravo sprječava korisnike da "više grade te veze u ljudskom mozgu". U prijevodu, Dorsey je uvjeren da, što ćemo više koristiti umjetnu inteligenciju to ćemo više zaboravljati obavljati osnovne poslove. 

TEHNOLOGIJA


JEDNOGODIŠNJI ROK ZA PRILAGODBU

Australija zabranjuje djeci pristup društvenim mrežama, kazne milijunske

CANBERRA - Društvene mreže mogle bi biti kažnjene s više od 30 milijuna eura ako ne...

21 Stu 2024

TIKTOK

Australija uvodi milijunske kazne društvenim mrežama zbog pristupa mlađima od 16

Društvene  mreže mogle bi biti kažnjene s više od 30 milijuna eura ako ne uspiju spriječiti pris...

21 Stu 2024

AI KAO CEO

Može li umjetna inteligencija preuzeti ulogu izvršnih direktora?

Empirijski dokazi o uspješnosti umjetne inteligencije (AI) kao izvršnog direktora su vrlo oskudni...

21 Stu 2024