Bruxelles: Nema pritiska, ali ima rokova i posljedica. Jer vrijeme ističe

Pravila su poznata od samog početka - novac iz EU fondova ide onima koji sprovedu reforme, a ne onima koji o njima samo pregovaraju. Takvu poruku šalje Europska komisija u odgovoru na izjave ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca, koji je tvrdio da se Plan rasta koristi kao sredstvo ucjene prema Bosni i Hercegovini.
- Uvijek je bilo jasno da se Instrument za reforme i rast zasniva na rezultatima: partneri koji isporuče reforme mogu da koriste sva raspoloživa sredstva, dok oni koji to ne učine mogu doživjeti umanjenje sredstava, navodi se u odgovoru Komisije.
Jasan odgovor Komisije
Tako Bruxellesa demantiraju tvrdnje Košarca da Europska komisija vrši pritisak i postavlja političke ucjene, naglašavajući da je riječ o mehanizmu koji se temelji na transparentnim i unaprijed dogovorenim pravilima. Plan rasta, dodaju, nije zamjena za proces proširenja, već njegova podrška i ubrzanje.
- Važno je istaći da Plan rasta nije alternativa proširenju EU, već ponuda koja će dopuniti i ubrzati proces pristupanja, rekli su u Evropskoj komisiji za N1.
Za prvu isplatu sredstava iz Instrumenta za reforme i rast, dijela koji je predviđen za pretfinanciranje, zemlje kandidati moraju dostaviti usuglašene Reformske agende. I dok su ostale zemlje regije taj korak već napravile, BiH i dalje kasni. Iako su tehnički razgovori vođeni mjesecima, dokument i dalje nije finaliziran.
- Nažalost, usprkos političkom dogovoru postignutom u Vijeću ministara BiH 27. lipnja, BiH ostaje jedina zemlja u regiji čije vlasti nisu bile u mogućnosti da pošalju usuglašen i finaliziran nacrt Reformske agende Europskoj komisiji, rekli su u Bruxellesu.
Jasne poruke
Europska komisija je, zbog kašnjenja, već smanjila količinu novca BiH za 10 posto, što iznosi točno 108,5 milijuna eura. Maksimalan iznos koji BiH sada može da povuče pao je sa 1,085 milijardi na 976,6 milijuna eura.
Povjerenica za proširenje Marta Kos dala je BiH novi i posljednji rok — 30. rujan. Ukoliko do tog datuma ne bude dostavljena potpuna i usuglašena verzija Reformske agende, slijedi dodatno umanjenje za još 10 posto. To znači da bi ukupan gubitak za BiH u tom trenutku iznosio više od 200 milijuna eura.
Ovo upozorenje uslijedilo je nakon što je Košarac izjavio kako se 'radi o ucjeni Europske komisije'.
- Na nas ne mogu izvršiti pritisak, nećemo nijedno rješenje donijeti preko koljena, poručio je Košarac.
Ipak, iz Bruxellesa poručuju: nema pritiska, ali ima rokova. I ima posljedica. Jer vrijeme ističe.