Čak 60 posto političarki u BiH iskusilo neki oblik nasilja

U okviru projekta “Žene na izborima u BiH”, koji financira Švedska, a provodi UNDP u suradnji s UN Women, u Sarajevu je, u organizaciji UN Women u BiH, održana konferencija na temu “Politika bez nasilja za društvo bez nasilja”.
Cilj konferencije bio je istražiti obrasce i iskustva online uznemiravanja i mehanizme reagiranja, kao i dinamiku, izvore i oblike nasilja nad ženama koje sudjeluju u izbornim i političkim procesima, a na skupu se govorilo i o prevenciji tih oblika nasilja, osobito u svjetlu Općih izbora 2022. godine.
David Saunders, predstavnik UN Women u BiH, tom je prilikom iznio zabrinjavajući podatak da je 60 posto političarki u zemlji iskusilo neki oblik nasilja, a gotovo pola njih ga je iskusilo upravo stoga što su žene.
“Moramo priznati i prepoznati da je nasilje nad ženama u javnom životu ozbiljan problem i da ima ozbiljne posljedice. Žene odlučuju ne kandidirati se, povlače se iz javnih nastupa, brišu profile na društvenim mrežama i imaju ozbiljne zdravstvene probleme. U BiH je 60% političarki iskusilo neki oblik nasilja, a gotovo pola njih ga je iskusilo specifično zbog toga što su žene“, rekao je predstavnik UN Women u BiH Saunders, koji je poručio da je potrebno osigurati resurse za promociju i omogućavanje sudjelovanja i vodstva žena u političkom i javnom životu, a zajedno ih se mora ohrabriti u tome i inzistirati na tome.
“Ova konferencija poziva na novu odlučnost u zajedničkom bavljenju i rješavanju problema nasilja nad ženama u javnom prostoru i u politici. UNDP, zajedno s UN Women, je ponosan na rad u toj oblasti uz potporu Švedske. Vjerujemo da snažna partnerstva i pozornost koju se daje tom pitanju nikad nisu bili potrebniji“, rekla je Steliana Nedera, rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH.
Istaknula je da uklanjanje prepreka za sudjelovanje žena u BiH kroz stalnu promociju antidiskriminacijske kulture u političkim strankama, tvrtkama, organizacijama i institucijama, kao i prikladnog sudjelovanja liderki u medijima, ostaju prioriteti za sve.
Zaključeno je da je prvi korak u bavljenju i rješavanju problema rasprostranjenog nasilja nad ženama u javnom i političkom životu priznavanje i imenovanje problema, budući je u pitanju novi problem koji izaziva zabrinutost u demokracijama širom svijeta. Sankcioniranje nasilja nad ženama u politici mora biti istraženo zbog složenosti virtualnih prostora i političkih senzibilnosti vezanih za izborne procese u BiH, a sudionici suglasni da u tom procesu trebaju sudjelovati svi relevantni akteri - političke stranke, parlamenti, mediji, akademska zajednica i civilno društvo.