Dnevni.ba - PRELOADER

I nadalje nedostatna zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina u institucijama izvršne i zakonodavne vlasti

4 h 34 min


I nadalje nedostatna zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina u institucijama izvršne i zakonodavne vlasti
Vijeće nacionalnih manjina BiH održalo 2. tematsku sjednicu

Vijeće nacionalnih manjina BiH održalo je 2. tematsku sjednicu, posvećenu zastupljenosti i ulozi predstavnika nacionalnih manjina u institucijama izvršne i zakonodavne vlasti na svim razinama u BiH. Na sjednicu, u radu koje su sudjelovali i predstavnici Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH te predstavnici Misije OESS-a u BiH, analizirano je trenutačno stanje zastupljenosti i utjecaja predstavnika nacionalnih manjina na svim razinama vlasti u BiH, imajući u vidu Zakon o Vijeću ministara BiH, Zakon o zaštiti prava pripadnika nacionalnih manjina te Izborni zakon i Ustav BiH. 

U raspravi je konstatirano da su, unatoč zakonskom pravu na zastupljenost u tijelima vlasti i drugim javnim službama na svim razinama, srazmjerno postotku njihova sudjelovanja prema posljednjem popisu stanovništva u BiH, pripadnici nacionalnih manjina zastupljeni samo u parlamentima lokalnih zajednica, gdje su, kako je rečeno, na posljednjim lokalnim izborima iz reda nacionalnih manjina izabrana svega 23 vijećnika u 21 općini u cijeloj zemlji. Ukazano je da u BiH ima općina u kojima živi više od 3% pripadnika nacionalnih manjina i Ostalih, zbog čega su one dužne omogućiti obveznu zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina u lokalnim parlamentima, što, pak, nije slučaj. 

S tim u svezi, predsjedatelj Vijeća nacionalnih manjina BiH Mujo Fafulić najavio je pokretanje inicijative koju će Vijeće uputiti svim lokalnim zajednicama u BiH u kojima živi više od 3% pripadnika nacionalnih manjina a kojom će biti zatražene izmjene statuta općina kako bi se omogućila zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina u lokalnim skupštinama. 

Nadalje, prepoznati su brojni problemi, prepreke i izazovi, osobito na višim razinama vlasti, tj. županija i entiteta, do državne razine, gdje u zakonodavnim i izvršnim tijelima vlasti uopće nema pripadnika nacionalnih manjina. Upozoreno je i da nacionalne manjine nisu prepoznate u Ustavu BiH niti u Izbornom zakonu BiH te je ocijenjeno da među vodećim političkim strankama u BiH ne postoji politička volja izmijeniti Ustav i Izborni zakon BiH i omogućiti pripadnicima nacionalnih manjina biti birani i zastupljeni na svim razinama vlasti u BiH, naročito na pozicijama s kojih mogu utjecati na donošenje odluka i na popravljanje položaja pripadnika nacionalnih manjina u BiH.

Predstavnici SIP-a BiH i Misije OESS-a u BiH podržali su stavove članova Vijeća nacionalnih manjina BiH te su poručili da će svaka inicijativa i prijedlog Vijeća u pravcu veće zastupljenosti predstavnika nacionalnih manjina u tijelima zakonodavne i izvršne vlasti na svim razinama biti razmotrena. Sve inicijative i zaključci s ove sjednice Vijeća nacionalnih manjina BiH bit će upućeni na razmatranje nadležnim institucijama kako bi se osiguralo prestanak političkih zlouporaba, autentičnost zastupljenosti predstavnika nacionalnih manjina i zastupanje njihovih specifičnih interesa i potreba.

BIH


Inspekcija obilazila vile sa bazenima oko Mostara, jednu zapečatili, kod osam pisali prekršajne naloge

Inspektori Porezne uprave Federacije BiH – Kantonalnog poreznog ureda Mostar obavili su 11....

1 h 54 min

IGOR CRNADAK

Crnadak: Dodikovi postupci su idiotski i neljudski, izgubio sam suprugu i brata

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas je ponovo šokirao svojim nerazumnim izjav...

2 h 23 min

Tužiteljstvo BiH podiglo optužnicu protiv Debevca i Mehmedagića

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv suspendiranog predsjednika Suda BiH ...

3 h 14 min