Dnevni.ba - PRELOADER

CENTAR ZA MIR I MULTIETNIČKU SARADNJU MOSTAR: NAŠIH 20 GODINA

23 Srp 2021


CENTAR ZA MIR I MULTIETNIČKU SARADNJU MOSTAR: NAŠIH 20 GODINA

Centar za mir i multietničku saradnju ove godine obilježava 20 godina djelovanja u svojoj temeljnoj osnivačkoj zadaći da istražuje, dokumentira, arhivira i od zaborava trajno sačuva činjenice o događajima iz naše bliske prošlosti – posebno iz perioda 1990-1996 godine.



Centar za mir danas raspolaže sa više hiljada sati audio i video-materijala zabilježenih tokom agresije na BiH, kao i poraća. U arhivi je i obimna dokumentarna građa od više hiljada fotografija koje živo svjedoče o različitim događajima u Mostaru i Hercegovini, iz perioda 90.tih godina, ali i kasnije, u periodima obnove i izgradnje grada i BiH.



Centar za mir posjeduje i ozbiljan fond od preko 400 hiljada različitih dokumenata, knjiga i publikacija, što je omogućilo da Centar za mir izgradi ozbiljnu i autentičnu podlogu za javnu publikaciju, naučnoistraživačku aktivnost, zatim izdavačku djelatnost, organizaciju različitih stručnih i debatnih skupova i konferencija.

Nagrada za mir 2004. - Vaclav Havel



U periodu aktivnog djelovanja Haškog tribunala i Suda, Centar za mir je bio neupitna adresa tokom istražnih radnji kako bi doprinosio da se rasvijetle brojni događaji iz ratova u dolini Neretve i šire.

Rezultat višegodišnjeg angažmana na ovom polju nekoliko desetina aktivista i članova Centra za mir, jesu i štampane različite publikacije, pri čemu izdvajamo dvotomnu monografiju “Mostar – Urbicid 92 – 95” i “Mostar za sjećanje”, kao i svježe štampanu, inoviranu fotomonografiju “Mostar - Urbicid 1992-1995”, ne računajući veći broj brošura I publikacija vezanih uz obnovu I izgradnju Starog mosta u Mostaru. Koristeći dokumentaciju Centra za mir, jedan broj osoba je uspio realizirati svoje magisterijske radove i doktorske disertacije. U proteklim godinama, Centar za bio nezaobilazna adresa i za organizaciju velikog broja okruglih stolova, konferencija, izložbi, tribina i debata na različite teme, sa kompetentnim sudionicima i gostima.

Kompletna arhivska građa Centra za mir je 2019.godine ostavljena u vakuf Islamskoj zajednici i na čuvanje u posebnom odjelu Karađoz-begove biblioteke u Mostaru.

U 20.godišnjem ljetopisu Centra za mir, posebno ističemo i izdvajamo sljedeće aktivnosti i događaje:

Stari most – Spomenik mira: Centar za mir je snažno lobirao u zemlji u inostranstvu da ponovna izgradnja Starog mosta i rekonstrukcija historijske jezgre Grada Mostara bude izazov cijelom svijetu da se uključi u takav poduhvat što je i rezultiralo činjenicom da je najmanje desetak različitih država svijeta, uključujući još i Svjetsku banku (World bank), najdirektnije učestvovalo što u projektovanju, nadzoru, što u direktnoj gradnji i finansiranju cijelog projekta. Rezultat takvih aktivnosti Centra, na čelu sa osnivačem i direktorom Centra za mir, Safetom Oručevićem, bivšim gradonačelnikom grada Mostara, jeste da je cijeli projekat odisao punom saglasnošću ogromne većine građana. Nakon teških iskustava i iskušenja ratne kataklizme, ovo je bila snažna izvorna građanska poruka da se autentične vrijednosti kulturne baštine cijene i poštuju od strane svih, bez obzira iz kojeg kulturološkog kruga ili perioda stizale. Na ovu činjenicu i naš doprinos da Stari most ponovo bude svojina cijelog svijeta – od 2004.godine još i pod okriljem Unesco-a kao neusporediva svjetska kulturna vrijednost, svi aktivisti Centra su posebno obradovani i ponosni. Usko vezano za ovaj generacijski poduhvat ističemo našu organizaciju svjetske izložbe “Stari most – spomenik mira” koja je, u funkciji promocije gradnje Starog mosta kao svjetskog spomenika mira (2003-2004 godine), priređena u Beču, Zagrebu, Beogradu, Istanbulu, Atini, Sarajevu I Mostaru, a u avgustu 2019. i u okviru “Dana Balkana” u Minhenu (SR Njemačka), te u Pještanima (Slovačka), gdje su našu izložbu otvarali i o njoj govorili istaknutii predstavnici vlasti u tim državama.

Među svoje kapitalne projekte koje je organizovao kroz protekle godine, u znaku obilježavanja godišnjice obnove Starog mosta, Centar za mir Mostar izdvaja tradicionalnu manifestaciju “Mostar ne zaboravlja prijatelje”, kada je dodjeljivao svoja priznanja “Mostar Peace Connection” i “Mimar mira”, istaknutim pojedincima iz naše zemlje i svijeta za koje se pouzdano može reći da su, svako na svoj način i u oblastima u kojima djeluju, zasnovali svoju prepoznatljivu brazdu humanizma, čovjekoljublja i poštovanja istinskih vrijednosti na kojima počiva savremena civilizacija. Da je priznanje Centra za mir (Mostar Peace Connection) uistinu postalo priznanje sa međunarodnim pečatom, a Stari most u cijelom svijetu prepoznat kao istinski svjetionik i Spomenik mira, svjedoči i činjenica da su naše priznanje sa zahvalnošću i poštovanjem primili Nelson Mandela, Vatclav Havel, Alojz Mock, Žak Širak, Muhamed El Baradei, Lučlano Pavaroti, Irina Bockova, Antonio Guterres, Sulejman Demirel, Stjepan Mesić, Ivica Račan, Hans Košnik, federico Mayor, Robert Gelbard, Christiaan Poortman, Tadeusz Mazowiecki, Predrag Matvejević, Jeremy Bowen, Brendt Sadler, haške sudije I tužioci Serge Bramertz, Carmel Agius, Keneth Scott, te brojni drugi strani i domaći laureati. Na isti način i istim povodom, Centar za mir je dodijelio svoje tradicionalno priznanje “Mimar mira” za više od 150 istaknutih i zaslužnih pojedinaca iz BiH i regije koji su svojim životnim karijerama, svakodnevnim radom i javnim djelovanjem, dali prepoznatljiv doprinos u izgradnji mira, podsticanju dijaloga, zaštiti i afirmaciji općeprihvaćenih civilizacijskih i društvenih vrijednosti i povratku povjerenja među narodima i građanima na prostorima Bosne i Hercegovine, i šire. Među dobitnicima ovog priznanja su: Predrag Matvejević, Bogdan Bogdanović, Alija Isaković, Safet Zec, Josip Musa, Zdravko Grebo, Roko Markovina, Sulejman Kupusović, Đelo Jusić, Gojko Berić, Gradimir Gojer, Erna Cipra, akademik Esad Duraković, Vlado Puljić, Jusuf Nikšić, Sulejman Rebac, Ivioca Ćurković, Sergej Barbarez, Vahid Halilhodžić, Dušan Bajević, Enver Marić, Toni Pehar, te brojni drugi. Posebna Povelja Centra za mir dodijeljena je Memorijalnom centru Potočari, a Povelja graditelja Starog mosta, posthumno, prvom predsjedniku Predsjedništva BiH, Aliji Izetbegoviću.

Regionalna povelja mira: Centar za mir i multietničku saradnju Mostar odavno je prepoznao važnost regionalne saradnje na prostorima bivše zajedničke države – Jugoslavije, pa je utemeljio i svoje priznanje “Regionalna povelja mira”, želeći I na taj način doprinositi normalizaciji prilika kroz podršku međuetničkom I međureligijskom dijalogu, dijeleći na taj način istu misiju sa sličnim organizacijama NVO u regiji uz ostvarenje najviših standard građanskog društva i podsticanje civilnog dijaloga u cijelom regionu. U proteklim godinama na svečanostima u ambijentu starogradske jezgre Mostara naše priznanje “Regionalna povelja mira” izvorno su potpisali i preuzeli tadašnji državni premijeri Crne Gore (Milo Đukanović i Duško Marković), Grčke (Alexis Tsipras), Makedonije (Zoran Zaev), kao i nekadašnji predjedavajući Vijeća ministara BiH, Denis Zvizdić.

Iluminacija Starog mosta: Centar za mir je bio kreator i začetnik ideje o iluminaciji luka i pročelja Starog mosta u znaku obilježavanja godišnjice rušenja, kao i obnove Starog mosta, kao i pijeteta i podrške žrtvama terorističkih napada u SAD, Francuskoj, Njemačkoj i drugim zemljama i gradovima ili u znaku iskrenih čestitanja za prepoznatljive međunarodne uspjehe i godišnjice. Na ovaj način Stari most se svrtstao rame uz rame sa Ajfelovim tornjem, Sidnejskom operom I Bradenburškom kapijom, što su prenosili najznačajniji svjetski mediji.

U znaku podrške obnovi memorijalnog kompleksa Partizansko spomen groblje, Centar za mir je u proljeće 2018.godine organizovao široku akciju obnove svih sadržaja Partizanskog spomen groblja, okupivši u zajedničkoj misiji predstavnik nadležnih organa vlasti federacije i države, te veliki broj prijatelja projekta koji su doprinijeli da se 9.maja 2018.godine na tom memorijalnom mjestu dostojno obilježi Praznik Evrope i Dan pobjede nad fašizmom.

TV HISTORIJA: Kulturom sjećanja protiv kulture poricanja i zaborava: Upravo potaknuti takvom idejom, zadatkom i poslanjem, Centar za mir nastojaće da se dijalogom i kulturom sjećanja i dalje bori protiv kulture poricanja, negiranja, potiranja i zaborava, što se na posebno opasan, drzak, uporan a sveprisutan i anticivilizacijski način način, pokušava nametati i ustoličavati kao norma pomirenja. Vođen ovakvim poslanjem, Centar za mir je uspio u realizaciji jednom od svojih najvećih zadataka – utemeljio je televizijski projekat Historija TV, koji se može aktivno pratiti na platformi Moja TV BH Telecoma.

MEMORIJALNI CENTAR I MUZEJ: Centar za mir će kroz project “Memorijalni centar I Muzej ” u okviru muzejskih postavki I izdavačke djelatnosti osigurati trajno čuvanje sjećanja na najteže dane agresije na Bosnu I Hercegovinu. 

Nagrada za mir 2006. - Nelson Mandela