Dnevni.ba - PRELOADER

Četiri simptoma demencije koji se mogu pojaviti prije gubitka pamćenja

02 Stu 2024


Četiri simptoma demencije koji se mogu pojaviti prije gubitka pamćenja
Demencija

Demencija je progresivno stanje koje može imati ogroman utjecaj na pamćenje i druge kognitivne vještine pojedinca, ali postoje znakovi koji je mogu rano uočiti.

Ljekar opće prakse Johannes Uys naveo je kako možemo uočiti demenciju prije nego što počne utjecati na nečije kognitivne sposobnosti, uključujući ozbiljan gubitak pamćenja, kao i govorne i emocionalne probleme.

Nažalost, ne postoji lijek za to stanje, ali rano uočavanje simptoma i dalje je od ključne važnosti, budući da se pravilnim lijekovima može bolje upravljanti simptomima. Tipično, ljudi povezuju demenciju s problemima pamćenja. Međutim, rani simptomi često se manifestuju fizički, prenosi Klix

Ljekar Uys navodi četiri glavna simptoma na koje bi ste trebali obratiti pažnju, a koje su povezane s određenim vrstama demencije. Naglasio je da ti simptomi mogu biti različiti ovisno o tome ko ima to stanje, budući da se demencija ne manifestuje uvijek na isti način.

"Međutim, ako primijetite bilo koji od ovih ranih znakova kod sebe ili voljene osobe, radi procjene važno je razgovarati s ljekarom. Rano otkrivanje i intervencija mogu pomoći u upravljanju simptomima i pružiti potrebnu podršku oboljelima", naveo je.

Rani simptomi, koje Uys navodi su: nesiguran hod, nespretnost, poteškoće s kondicijom te drhtanje ili ukočenost u udovima.

Obično je teško spriječiti demenciju, iako bi vam moglo pomoći ako ostanete u formi i zdravi u mlađim godinama uz redovnu fizičku aktivnost. Medicinski stručnjaci predlažu prestanak pušenja i smanjenje konzumacije alkohola, a National Health Service dodaje da bismo trebali izbjegavati velike količine zasićenih masti, soli i šećera i umjesto toga unositi više vlakana.

ZDRAVLJE


Znanstvenici otkrili zašto neki komarci ipak slijeću na ljude s repelentom

Nova studija objavljena u časopisu Journal of Experimental Biology sugerira da su komarci u stanj...

01 Lip 2026

Simpozij iz dječje kirurgije i urologije s međunarodnim sudjelovanjem u četvrtak u Mostaru

MOSTAR - Svečano otvorenje XXI. Simpozija iz dječje kirurgije i urologije, koji će okupiti stručn...

27 Svi 2026

Znanstvenici upozorili na konzervanse iz hrane. Povezani su s većim rizikom od bolesti

Uobičajeni konzervansi koji se koriste u brojnim kupovnim namirnicama za uništavanje bakterija i ...

21 Svi 2026