Dnevni.ba - PRELOADER

Chebet opet pobijedila Kipyegon, Wanyonyi rekordom do zlata na 800 m

20 Ruj 2025


Chebet opet pobijedila Kipyegon, Wanyonyi rekordom do zlata na 800 m

Trkačka finala pretposljednjeg dana Svjetskog atletskog prvenstva u Tokiju prošla su u znaku kenijskih predstavnika, jer su Beatrice Chebet i Faith Kipyegon odnijele zlato i srebro na 5000 metara, a Emmanuel Wanyonyi je postao svjetski prvak na 800 metara.

U taktičkoj utrci na 5000 metara 25-godišnja Beatrice Chebet je imala najviše "eksploziva" u nogama za završni sprint što joj je donijelo reprizu onoga što je napravila i na prošlogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu, gdje je također osvojila zlatna odličja na 5000 i 10.000 metara.

Kipyegon je sa 14:55.07 minuta istrčala svoj najbolji rezultat u sezoni, ali to je bilo dovoljno samo za srebrno odličje, dok se bronce domogla Talijanka Nadia Battocletti, svjetska doprvakinja s dvostruko duže dinice.

Naslovu olimpijskog pobjednika, zlato na ovom Svjetskom prvenstvu u utrci na 800 metara dodao je 24-godišnji Kenijac Emannuel Wanyonyi, a pritom je postavio i novi rekord svjetskih prvenstava (1:41.86 minuta).

Wanyonyi je uspio u završnom sprintu odbiti sve napade i nadmašiti Alžirca Djamela Sedjatija za četiri stotinke, a Kanađanina Marca Aropa za devet stotinki.

Američka 24-godišnja sedmobojka Anna Hall kompletirala je set odličja sa svjetskih prvenstava osvajanjem zlatne medalje. U Budimpešti je osvojila srebro, a 2022. na domaćem terenu u Oregonu je bila na trećem mjestu postolja. U Tokiju je bila nenadmašna te je za naslov svjetske prvakinje skupila 6888 bodova.

Irkinja Kate O'Connor je osvojila srebrno odličje (6714 bodova), a u nesvakidašnjem raspletu Britanka Katarina Johnson-Thompson i Amerikanka Taliyah Brooks su skupile po 6581 bod te su obje zaslužile brončanu medalju.

Iznimno uzbudljiva i izjednačena bila su dva bacačka finala za atletičarke i oba su završila neočekivanim pobjedama. U bacanju kugle je Nizozemka Jessica Schilder hicem od 20,29 metara konačno došla do zlatnog odličja na velikim natjecanjima, nadmašivši dvostruku svjetsku prvakinju Amerikanku Chase Jackosn (20,21 m). Treća je s osobnim rekordom (20,06 m) bila Novozelanđanka Maddi Wesche, olimpijska doprvakinja iz Pariza.

Nova svjetska prvakinja u bacanju koplja, prva koja dolazi iz Ekvadora, je Juleisy Angulo, a do njega je došla hicem od 65,12 metara. Do posljednje dvije serije Latvijka Anete Sietina je bila bez odličja, a onda se probila sve do srebra bacivši 64,64 m u zadnjem pokušaju, čime je Australku Mackenzie Little (63,58 m) potisnula na treće mjesto.

Prije posljednjeg dana natjecanja na ljestvici medalja vodeća je reprezentacija SAD-a sa 12 zlata, dok se na drugo mjesto probila Kenija sa šest zlatnih odličja.

SPORT


Rođeni nemaju vremena, trebaju bodove

Posljednju utakmicu za bodove na domaćem terenu nogometaši Veleža su odigrali 21. svibnja ...

22 Kol 2026

Mustapić: Želimo biti stabilni, zdravi

MOSTAR - Košarkaši Zrinjskog započeli su pripreme za novu sezonu u kojoj ih očekuju...

21 Kol 2026

Borac pred plasmanom u glavnu fazu Konferencijske lige

Borac je napravio veliki korak prema plasmanu u glavnu fazu Konferencijske lige. Banjalučani su u...

21 Kol 2026