Dnevni.ba - PRELOADER

CIN dobio 12. presudu protiv institucija

30 Ruj 2020


CIN dobio 12. presudu protiv institucija

Kantonalni sud u Sarajevu je polovicom rujna ove godine poništio rješenje Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica kojim je Centru za istraživačko novinarstvo (CIN) odbijen pristup podacima o korisnicima grantova. Novinari CIN-a su 2017., pozivajući se na Zakon o slobodi pristupa informacijama Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), tražili podatke o novčanoj pomoći koju je Ministarstvo dijelilo izbjeglicama i raseljenim osobama. Ministarstvo je odbilo dostaviti kompletnu informaciju, odlučivši sakriti imena korisnika pomoći jer su izbjeglice i raseljene osobe osjetljiva kategorija koja zahtijeva „poseban pristup“.

Međutim, Sud je ocijenio da rješenje Ministarstva nije doneseno na pravilan i zakonit način: “Tuženi organ (…) nije dokazao zašto je šteta da javnost sazna koje su osobe korisnici pomoći”. Ministarstvo će zbog toga morati ponovo razmotriti zahtjev za dostavljanje traženih podataka. Ovo je 12. put da sudovi u BiH donesu presudu u korist CIN-a po tužbama za nedostavljanje podataka i ograničavanje slobode pristupa informacijama. Institucije i ustanove su odbijale zahtjeve zbog ignoriranja ili pogrešnog tumačenja zakona.

Do sada je CIN tužio: sudove, državne institucije, ministarstva i bolnice, a presude su u svakom slučaju bile u korist medijske organizacije. U prosjeku, sudovima je za donošenje odluke bilo potrebno 18 mjeseci.

"Princip maksimalnog objelodanjivanja informacija predstavlja jedan od fundamentalnih principa svakog demokratskog društva“, navedeno je u jednoj od presuda.

Građani imaju pravo tražiti, a institucije su dužne omogućiti im pristup informacijama kojima raspolažu, osim ako je riječ o podacima čije bi objavljivanje moglo štetiti sigurnosti države ili ugroziti pravo na zaštitu osobnih i povjerljivih komercijalnih podataka. U tom slučaju institucije moraju sprovesti tzv. test javnog interesa kojim dokazuju da je informacija zaštićena.

Ova prava i obveze su propisane državnim i entitetskim zakonima o slobodi pristupa informacijama. Zahvaljujući ovim zakonima novinari CIN-a svake godine prikupljaju podatke na osnovu kojih dokazuju zloupotrebu javnih sredstava, a objavljena istraživanja često budu osnova za pokretanje istraga, podizanje optužnica i izmjene propisa. Institucije godinama nedosljedno primjenjuju zakone i dok jedne pružaju sve informacije, druge nalaze različite razloge da zahtjeve odbiju.

Presuda protiv Federalnog ministarstva izbjeglica i raseljenih osoba dolazi u mjesecu obilježavanja Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama – 28. rujna.

BIH


TUŽITELJSTVO KS

Tužiteljstvo KS se žalilo na visinu kazne Muameru Kasumoviću

Nakon što je otkriveno da je Moamer Kasumović osuđen zbog bludničenja nad maloljetnikom 20...

33 min

OKRUGLI STOL

Okrugli stol: Hitno potrebne izmjene deviznih propisa u BiH

Okrugli stol o temi deviznih propisa u Bosni i Hercegovini, u organizaciji Američke trgovačke kom...

2 h 58 min

VAKCINACIJA

U Brčkom počinje vakcinacija protiv HPV-a, osigurane doze za 400 djevojčica i dječaka

Na prostoru Brčko distrika od ponedjeljka počinje vakcinacija protiv humanog papiloma virusa (HPV...

3 h 33 min