Conte: Otvaranje gospodarstva 4. svibnja, škole tek u rujnu
RIM - Italija će ponovno otvoriti proizvodne djelatnosti 4. svibnja u sklopu mjera ublažavanja karantene, a škole će se otvoriti tek u rujnu, rekao je premijer Giuseppe Conte u intervjuu za novine u nedjelju.
"Upravo radimo na tome da dopustimo ponovno otvaranje velikog dijela tvrtki, od proizvodnih do građevinskih, 4. svibnja", rekao je Conte za dnevnik La Repubblica. Dodao je da će mjere biti predstavljene najkasnije početkom sljedećeg tjedna.
Italija je bila prva europska zemlja teško pogođena novim koronavirusom i prva je uvela karantenu u ožujku.
Svijet pomno prati njezine postupke u ponovnom otvaranju gospodarstva, dok druge također teško pogođene zemlje razmatraju slične mjere. Conte je rekao da tvrtke trebaju uvesti stroge zdravstvene sigurnosne mjere prije nego što im se dopusti otvaranje.
Međutim rekao je da bi se neke tvrtke koje se smatraju "strateškim", uključujući aktivnosti uglavnom orijentirane na izvoz, mogle otvoriti sljedeći tjedan.
Conte je rekao da će se škole ponovno otvoriti u rujnu, međutim dodao je da je rizik od zaraze vrlo visok. Učenje na daljinu dobro je funkcioniralo, rekao je, prenosi Hina.
Francuski tinejdžeri u školu bi trebali s maskama
Francuski tinejdžeri u školu bi, od 11. svibnja trebali ići s maskama da bi na taj način pridonijeli suzbijanju širenja koronavirusa, priopćilo je u subotu francusko znanstveno vijeće koje savjetuje vladu o pandemiji.
U priopćenju stoji da bi maske trebalo nositi i osoblje francuskih srednjih škola koja pohađaju učenici u dobi od 11 do 18 te se dodaje kako je jasno da je nemoguće istu mjeru provesti na najmlađim školarcima, onima od 4 do 11 godina, piše Reuters, a prenosi Hina. Francuski ministar obrazovanja Jean-Michel Blanquer u subotu je tvitao da će se u skladu sa zaključcima znanstvenog vijeća razmotriti način na koji će škole u Francuskoj postupno ponovno početi s nastavom 11. svibnja.
Zbog suzbijanja širenja koronavirusa francuske su škole zatvorene 14. ožujka, nekoliko dana prije nego što je cijela zemlja stavljena u karantenu.
Vijeće je savjetovalo da, u skladu s preporukama objavljenim u subotu, školske klupe budu udaljene bar jedan metar te da se učionice čiste i dezinficiraju nekoliko puta dnevno. U priopćenju vijeća stoji i da bi roditelji i skrbnici trebali sami odlučiti hoće li se djeca u škole vratiti odmah, što je mogućnost koju preferira i predsjednik Emmanuel Macron, piše dpa.
Realizacija nastave je zamišljena na način da djeca iz različitih dobnih skupina međusobno ne dolaze u bliski kontakt, a u školama u kojima je to moguće učenici bi obrok trebali konzumirati u učionicama kako bi se izbjeglo njihovo druženje.
Predsjednik Macron je najavio postupno otvaranje škola od 11. svibnja, no kafići, restorani i barovi ostat će zatvoreni najmanje do kraja mjeseca.
Ostale pojedinosti popuštanja mjera karantene još uvijek su nejasne. Premijer Edouard Philippe u subotu je najavio da će u utorak u parlamentu predstaviti vladin plan o tim mjerama.
U bolnicama u Wuhanu nema više oboljelih
U bolnicama kineskoga grada Wuhana, u kojemu je započela pandemija koronavirusa nema više oboljelih pacijenata, rekao je jučer novinarima lokalni zdravstveni dužnosnik.
Vjeruje se da je novi koronavirus nastao na mokroj tržnici u Wuhanu, gdje se prvi put pojavio u prosincu te se potom brzo proširio svijetom.
“Najnovija je vijest na današnji dan da broj novih pacijenata zaraženih koronavirusom iznosi – nula, zahvaljujući zajedničkim naporima grada Wuhana i medicinskog osoblja iz cijele zemlje”, rekao je na konferenciji za novinare glasnogovornik Nacionalnog povjerenstva za zdravstvo Mi Feng, prenosi Hina.
Grad je prijavio 46.452 slučajeva zaraze virusom, što je 56 posto od ukupnog broja zaraženih u cijeloj državi. Zabilježeno je 3869 smrtnih slučajeva, što je 84 posto ukupnog broja smrtnih slučajeva u cijeloj Kini.
Wuhan i pokrajina Hubei u karanteni su od kraja siječnja. Tada su zabranjena putovanja vlakovima i zrakoplovima, kao i cestovni promet. Stanovnici se ne mogu slobodno kretati već više od dva mjeseca, a unatoč popuštanju dosadašnjih strogih ograničenja redovito ih se testira na koronavirus. U međuvremenu se fokus preusmjerio na sjeveroistočnu pograničnu pokrajinu Heilongjiang u kojoj je zabilježen velik broj uvezenih slučajeva koronavirusa iz Rusije.
Kineska zdravstvena uprava je 25. travnja prijavila 11 novih slučajeva zaraze koronavirusom na kopnu, što je jedan manje u odnosu na dan ranije kada ih je bilo 12 ranije. Nije prijavljen nijedan smrtni slučaj.
U Njemačkoj od koronavirusa zaraženo 154.175 ljudi
U Njemačkoj je od koronavirusa oboljelo 154.175 ljudi nakon što je zaraza potvrđena u još 1.737 slučajeva, priopćio je jučer Robert Kcoh. Broj zaraženih prekjučer je povećan za 2.055. U Njemačkoj je u posljednja 24 časa od posljedica infekcije koronavirusom umrlo 140 ljudi, čime je ukupan broj žrtava Kovida-19 povećan na 5.640, prenosi RTRS.
SAD: Od korone u zadnja 24 sata umrlo 2494 ljudi
U protekla 24 sata u Sjedinjenim Državama je od koronavirusa umrlo 2494 osobe, pa broj preminulih ponovno raste, jučerašnji su podaci su Sveučilišta John Hopkins.
U petak je zabilježeno 1258 smrtna slučaja, što je bio najniži broj u gotovo tri tjedna.
SAD je država s najvišim brojem smrti od koronavirusa s ukupno 53.511 smrtnih slučajeva i 936.293 potvrđenih infekcija od početka bolesti, prema podacima Sveučilišta sa sjedištem u Baltimoreu.
Inače, predsjednik Donald Trump po prvi puta nakon mjesec dana nije održao konferenciju za novinare u Bijeloj kući.
"Koja je svrha organizirati konferencije za tisak Bijele kuće kada patetični mediji postavljaju samo neprijateljska pitanja i odbijaju točno izvještavati o istinitosti činjenica", napisao je Trump na Twitteru, prenosi Hina. U četvrtak je predložio da se koronavirus liječi ubrizgavanjem dezinficijensa bolesnicima, što je izazvalo lavinu zgražanja i osuda zdravstvene zajednice diljem svijeta.
Boris Johnson se vraća na posao
Britanski premijer Boris Johnson vraća sedanas na posao nakon što je prebolio koronavirus, potvrdila je glasnogovornica Downing Streeta. Johnson se oporavlja od koronavirusa u svojoj rezidenciji izvan Londona, a proveo je tri noći na intenzivnoj njezi početkom ovog mjeseca. U njegovu odsustvu na mjestu premijera mijenjao ga ministar vanjskih poslova Dominic Raab,
Iran primio četvrtu pošiljku lijekova iz Njemačke
Iran je od Njemačke primio četvrtu pošiljku lijekova, rekao je generalni direktor Carinskog ureda Bazargan na sjeverozapadu zemlje, prenose Vijesti.ba.
Pošiljka je stigla u Iran preko graničnog prijelaza Sari Su na iransko-turskoj granici.
U razgovoru s IRNA-om Sadeq Namdar je rekao da je pošiljka težine 20.763 kg i da je poslana u Teheran nakon izvršenja carinskih procedura. Pošiljka koju su prevozila dva kamiona sadržavala je farmaceutske proizvode. Namdar je rekao da pošiljka vrijedi oko 250.000 eura. Prva pošiljka kupljena od Njemačke teška 26 tona dopremljena je u Iran prije 23 dana. Prema zvaničnim podacima u Iranu je ukupno 89.328 oboljelih od koronavirusa, a umrlo je 5.650 osoba.