Masovno predoziranje u Baltimoreu, najmanje 25 osoba u bolnici

VIŠE od dvadeset osoba završilo je u bolnici zbog sumnje na predoziranje jučer u Baltimoreu, a spasilačke ekipe pretraživale su ulice, prolaze i kuće strahujući da bi moglo biti još žrtava, piše New York Times.
o je neuobičajeno velik broj pacijenata čak i za grad koji se godinama bori s epidemijom ovisnosti. Novinari Baltimore Bannera u suradnji s New York Timesom prošle su godine u seriji članaka detaljno istražili problem predoziranja u Baltimoreu, koji je opisan kao najteži u Sjedinjenim Državama.
Velika mobilizacija hitnih službi, policije, zdravstvenih djelatnika i državnih agencija
Jučer nisu zabilježeni smrtni slučajevi, ali je 25 osoba hospitalizirano zbog sumnje na predoziranje, izjavio je jutros službenik zapadne postaje baltimorske policije.
Ovaj val predoziranja izazvao je veliku mobilizaciju hitnih službi, policije, zdravstvenih djelatnika i državnih agencija, i to samo dan nakon što su članovi Gradskog vijeća Baltimorea održali prvo javno saslušanje o rastućoj krizi zbog droga.
Istraga Timesa i Bannera pokazala je da je krizu potaknuo fentanil, a pogoršali su je neodgovorne prakse pojedinih ustanova za liječenje ovisnosti i nedostatak odlučne reakcije gradskih čelnika.
Hitne ekipe pronašle ljude bez svijesti, nekoliko u kritičnom stanju
Vlasti zasad nisu objavile o kojoj se drogi radi, a slučaj je i dalje pod istragom, priopćila je gradska uprava Baltimorea. Baltimorska vatrogasna služba prvo je reagirala na dojavu o predoziranju u četvrti Penn North na zapadu grada oko 9 sati ujutro.
"Kad su hitne ekipe stigle, stanovnici su im pokazali osobe koje su bile bez svijesti", izjavio je vatrogasni zapovjednik James Wallace na konferenciji za novinare jučer poslijepodne. "Vatrogasci su potom pojačali intervenciju i poslali najmanje 13 vozila medicinske pomoći koja su prevezla još pacijenata u bolnice", rekao je Wallace. Nekoliko ih je bilo u kritičnom stanju.
Gradske službe ogradile cijelo područje
Gradske službe ogradile su cijelo područje kako bi istražile domove, prolaze i stanice podzemne željeznice u potrazi za drugim potencijalnim pacijentima. "Policajci su pregledavali snimke nadzornih kamera te razgovarali sa svjedocima i žrtvama kako bi pronašli još oboljelih", izjavio je zamjenik šefa policije Kevin Jones.
Prema podacima iz serije članaka Timesa i Bannera, epidemija predoziranja u Baltimoreu odnijela je gotovo 6000 života od 2018. godine, što je najveća zabilježena stopa u svim većim američkim gradovima. Nakon tih otkrića Gradsko vijeće Baltimorea najavilo je niz saslušanja o načinu na koji gradske vlasti odgovaraju na ovu krizu.
Dijelili lijek koji može zaustaviti predoziranje
Ta su saslušanja, koja su više puta bila odgađana i s velikim zanimanjem iščekivana, počela u srijedu, a dio rasprave odnosio se na nacrt strateškog plana koji je izradio ured gradonačelnika Brandona Scotta.
Sara Whaley, izvršna direktorica gradskog ureda za odgovor na predoziranja, rekla je da su gradske službe jučer postupale upravo prema tom strateškom planu. Dodala je da je njezin ured u suradnji sa zdravstvenim odjelom dijelio Narcan, lijek koji može zaustaviti predoziranje opioidima, kao i testne trakice za detekciju droga.
"U strateškom planu naglašavamo važnost suradnje različitih službi", rekla je na konferenciji za novinare. "Svi smo se okupili i zajedno reagirali na potrebe grada te pokušali spriječiti nova predoziranja." prenosi Index.