ČOVJEK KOJI JE MILOŠEVIĆU REKAO 'NE': 'Sarajevo zaslužuje Bogićevića'
Piše: V.S.Herceg
Još se ne stišavaju reakcije i komentari na protekle lokalne izbore u BiH, a skorašnji izbori u Mostaru, zakazani za 20. prosinca, već postaju užarena tema.
Potpuno je jasno da će se oko Mostara, tog "hrvatskog stolnog grada" kako ga voli nazvati predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović, pojašnjavajući da se "u Mostaru nalaze sve krovne institucije hrvatskoga naroda", itekako lomiti koplja.
I bošnjačke i hrvatske desnice koje ovim gradom godinama vladaju, ali i ponovno "probuđenom" ljevicom koja je u Sarajevu napravila preokret porazivši SDA u ključnim općinama Sarajevske županije.
Bogićević: "Bit će još razgovora"
No, kako se čini, to neće biti kraj promjenama u Sarajevu jer mediji već naveliko izvješćuju i o novom SDP-ovom kandidatu za gradonačelnika Sarajeva, političkom veteranu Bogiću Bogićeviću, bivšem članu kolektivnog Predsjedništva SFRJ od 1989. do 1991. koji se posebno pamti zbog njegovog protivljenja uvođenju izvanrednog stanja u tadašnjoj SFRJ čime bi tadašnji vojni vrh imao ovlasti za podizanje borbene spremnosti, ali i državnog udara u Sloveniji i Hrvatskoj kao i rušenje političkog vodstva u BiH i Makedoniji.
Pojednostavljeno, vojnoj intervenciji JNA u rješavanju "jugoslavenske krize". Podsjetimo, iako je tadašnji Beograd pod Miloševićevim režimom računao na Bogićevićev glas računajući da će isto podržati jer je po nacionalnosti Srbin - on je učinio suprotno.
"Inicijalni kontakti sa Bogićem Bogićevićem su ostvareni po pitanju kandidature za gradonačelnika Sarajeva. Ipak, prije svega toj veličini treba ostaviti prostora za donošenje odluke, bez ikakvih pritisaka. Osobno bih voljela da pristane, ali isto tako razumijem ga i ako odbije. Sigurno bi to pozitivno odjeknulo i u regiji i Sarajevo bi konačno imalo pravu osobu koja bi ga predstavljala i u regiji, ali i izvan njega. Sarajevo zaslužuje Bogićevića. Naravno, ako on odbije sigurna sam da će SDP pronaći adekvatno i kvalitetno rješenje, kako bi Sarajevo konačno krenulo naprijed", kazala je za Dnevni list na ovu temu Lana Prlić, potpredsjednica SDP-a.
Moguću kandidaturu za gradonačelnika Sarajeva za Dnevni list kratko je komentirao i sam Bogićević koji je, kako je rekao, trenutačno na kućnom liječenju zbog upale pluća.
"Čitam i ja o tome u medijima. Da, bilo je razgovora od ranije i svakako ćemo na ovu temu još razgovarati nakon što se moje zdravstveno stanje poboljša", rekao je za Dnevni list Bogićević, time ostavljajući ovu priču otvorenom.
Prlić: "Alternativa smo koja može ugroziti višedesetljetnu vlast HDZ i SDA"
Ipak, "Fantastična četvorka", kako već koaliciju lijevo orijentiranih stranaka zovu u sarajevskim kuloarima po uzoru na Marvelove ZF junake, u Mostaru će nastupiti kao "duo", no i tu, barem kako tvrdi potpredsjednica SDP-a imaju velike planove.
"Sarajevska četvorka je uradila samo ono gdje su stali sa Vladom Šestorke u KS-u. Naravno, rezultat toga nije slučajan, jer su građani godinama od nas tražili da se oporba ujedini u borbi protiv nacionalista. Kada su se uspjele ostaviti te neke osnovne ideološke razlike po strani, dogovor o zajedničkom nastupu je postignut i rezultati izbora u KS su samo plodovi tog dogovora. NIP i NBL nemaju svoje jake ogranke u Mostaru, ali smo mi napravili blok dvije oporbene stranke SDP-a i Naše stranke i na izbore izlazimo kao BH Blok Mostar. Jasno je da je taj Blok jedina alternativa i oporba SDA i HDZ-u i njihovoj zajedničkoj katastrofalnoj vlasti zadnjih 12 godina. Zato ponosno izlazimo na izbore, imamo kvalitetne kandidate i veliku podršku građana. Vjerujem da ćemo to krunisati i mandatima, i time spriječiti podjelu Mostara", nada se Prlić.
Ističe nadu da će ova koalicija u Mostaru biti odlučujući politički faktor bez kojeg neće biti moguće formirati gradsku vlast.
"Potpuno je jasno da je koalicija BH Bloka jedina politička alternativa koja može ugroziti višedesetljetnu vlast HDZ i SDA", zaključuje.
Čović: "Mostar se ne može povezati s Banja Lukom i Sarajevom"
No, posebno na Mostar i njegovu, kako je rekao predsjednik HDZ BiH Dragan Čović - specifičnost, računaju u HDZ-u BiH.
"Rezultati izbora u Banja Luci i Sarajevu, gdje su oporbene stranke ostvarile dobar izborni rezultat, ne zabrinjavaju prvog čovjeka HDZ-a BiH i neće se preslikati na Mostar kako zbog posebnih izbornih pravila za taj grad tako i zbog specifičnog karaktera najvećeg grada u Hercegovini", komentirao je Čović promjene u Banja Luci i Sarajevu, naglasivši kako se ta dva grada "ni na koji način ne mogu povezati s Mostarom".
"U Sarajevu i Banja Luci je nacionalna slika u potpunosti u korist jednog naroda, dok je Mostar jedina istinska multietnička sredina u BiH. Za Mostar vrijede potpuno drukčija izborna pravila. Za razliku od Banja Luke i Sarajeva gdje se glasovi koncentriraju, Mostar je podijeljen na šest izbornih jedinica i gradsku listu, tu su minimalne i maksimalne kvote, kao i puno drugih stvari koje preodređuju izborne rezultate, a na kraju gradonačelnik birate kroz Gradsko vijeće", rekao je Čović, jasno dajući do znanja da će ponovno "prevagnuti" nacionalna retorika te kako smatra da neće biti promjena kao u Banja Luci i Sarajevu.
Unatoč pobjedničkim rezultatima svakako da HDZ BiH u tome traži podršku i službenog Zagreba, odnosno, sestrinske stranke gdje je predsjednik bh. HDZ-a dan nakon izbora u BiH sudjelovao i na sjednici Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a Republike Hrvatske.
Izražavajući zadovoljstvo izbornim rezultatima HDZ-a BiH, predsjednik HDZ-a i Vlade RH Andrej Plenković naveo je i zadovoljstvo "snažnim odazivom hrvatskoga naroda u BiH na održanim lokalnim izborima", iako statističke brojke pokazuju stalnu tendenciju smanjenja odziva birača u većinski hrvatskim sredinama, a ove godine i rekordnu.
No, jedni izbori su gotovi, a drugi se tek očekuju, a očekivanja su velika na svim stranama. Ostaje sačekati 20. prosinca.
„Htjeli su me uvjeriti da se prvenstveno ponašam kao Srbin“
Nekadašnji član Predsjedništva bivše SFRJ Bogić Bogićević, koji je tu dužnost obavljao u najturbulentnije predratno vrijeme, na Visokoj školi međunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöld u Zagrebu prošle godine održao predavanje na temu 'Glasao sam protiv vojne intervencije JNA u rješavanju jugoslavenske krize', izvijestila je tada Anadolu Agency.
Uvodničar predavanja je bio bivši hrvatski premijer, nekadašnji predsjednik SDP-a i predsjednik Diplomatskog vijeća spomenute visoke škole, a danas hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
"Bogić Bogićević je čovjek zahvaljujući kojem Slobodan Milošević i vojska nisu preuzeli vlast u Jugoslaviji", kazao je tada Milanović okupljenim studentima.
Bogićević je, kako je rečeno na predavanju, spriječio uhićenje svih demokratski izabranih predsjednika novonastalih država, odnosno Kučana, Tuđmana i Gligorova nakon što je to dogovorilo predsjedništvo Jugoslavije s Miloševićem u sjeni.
„Tada nastupa Bogić Bogićević i svojim glasom sprečava da ta odluka bude donesena“, kazao je Milanović.
Istaknuo je kako je Bogićević 1989. izabran za člana kolektivnog Predsjedništva SFRJ u ime BiH između pet kandidata iz redova srpskog naroda, a odabrali su ga građani BiH na referendumu sa 200.000 glasova prednosti ispred sljedećeg kandidata.
„Rat je predložen upravo 12. ožujka 1991. godine. Bilo je to vrijeme pada komunizma, Varšavskog ugovora, pada Berlinskog zida i bipolarnog svijeta, vrijeme kada je Europska zajednica postajala Europska unija“, kazao je Bogićević.
„Htjeli su me uvjeriti, primorati da se moram ponašati prije svega kao Srbin i da svoj glas moram dati kao Srbin“, kazao je Bogićević i prisjetio se izraza iz zapisa srpskog člana Predsjedništva SFRJ i Miloševićevog bliskog suradnika Borisava Jovića 'Deset dana lomljenja Bosanca'.
Poručio je kako tada, sa svega 36 godina, nije želio od toga što je Srbin napraviti profesiju, za razliku od mnogih tadašnjih dužnosnika, a morao se nositi s etiketom nacionalnog izdajnika koja je bila opasna za živote i sigurnost Bogićevića i njegove obitelji.
Prisjetio se sjednice Predsjedništva u funkciji Vrhovne komande koje se održala duboko pod zemljom i na kojoj su predloženi uvođenje izvanrednog stanja i mjera borbene gotovosti.
„U pripremi za tu sjednicu, dio generalštaba je tajno posjetio London, Pariz i Moskvu. Pariz i London su rekli da se neće miješati u unutarnje stvari, u Moskvi su rekli da se sačeka da oni smijene Gorbačova, kazao je Bogićević te upozorio kako je četiri dana prije odcjepljenja Slovenije SAD rekao da bivše jugoslavenske republike nikada neće priznati.
„Jedan od razloga za ovo predavanja studentima Visoke škole Dag Hammarskjöld, uz upoznavanje s povijesnim činjenicama iz tog vremena, jest zaborav koji je nastupio kod starijih generacija koje su svjedočile događajima kao suvremenici“, tada je rekao Milanović.