Dnevni.ba - PRELOADER

Delegacija EU-a u BiH: Korupcija izjeda zemlju

05 Lis 2023


Delegacija EU-a u BiH: Korupcija izjeda zemlju

Dugotrajni sudski procesi, manjkava kvaliteta optužnica, česte promjene u sastavu sudskih vijeća i minimalne kazne obilježile su najveći broj suđenja za korupciju u BiH koja je tijekom prošle godine pratio Transparency International (TI) u BiH, u suradnji s Balkanskom istraživačkom mrežom (BIRN) u BiH.

Ročišta se, u prosjeku, zakazivalo manje od jednom mjesečno, a od podizanja optužnice do prvostupanjske presude prođe, u prosjeku, 22 mjeseca.

Kako bi predstavili nalaze praćenja suđenja, TI BiH i BIRN BiH su, uz podršku Delegacije EU-a u BiH, upriličili konferenciju na temu „Integritet pravosuđa i procesuiranje korupcije u BiH“, na kojoj je predstavljeno izvješće o praćenju 35 najznačajnijih predmeta koji obuhvaćaju 170 osoba koje se tereti za kaznena djela korupcije.

Ono što zabrinjava u radu pravosuđa su, kako se konstatira, izrazito blage kazne na osnovu sporazuma o priznanju krivnje optuženih, koje su nerijetko ispod zakonskog minimuma, što stimulativno djeluje na počinitelje kaznenih djela korupcije.

Manjkavosti pravosuđa na procesuiranju korupcije

Alfredo Stripoli, šef Odjela za vladavinu prava pri Delegaciji EU-a u BiH, ovim je povodom ocijenio da u BiH ima još mnogo toga za uraditi na uspostavi efikasnog, funkcionalnog i potpuno neovisnog pravosuđa.

- Svjesni smo da korupcija izjeda BiH iznutra i da je ovo vrlo bolno za sve građane, kao i za javne institucije, kazao je Stripoli na konferenciji TI BiH i BIRN-a BiH. Ukazao je da bi borba protiv korupcije trebala biti jedan od glavnih prioriteta u zemlji te poručio da EU to snažno zagovara i pruža podršku svim sredstvima.

Stripoli je napomenuo i da EU podržava istraživanje koje su provele dvije navedene organizacije, a u kojem je konstatiran niz nepravilnosti u radu pravosuđa na procesuiranju korupcije i koje sadrži i preporuke za unaprjeđenje stegovnih postupaka protiv sudaca.

Poručio je da je integritet pravosuđa od ključnog značaja za vladavinu prava i jedna od središnjih vrijednosti za EU, što je jasno navedeno u 14 ključnih prioriteta koje je EU postavila pred BiH.

- Integritet sudstva i transparentnost u BiH može se unaprijediti. Mi očekujemo da će poboljšanja doći kroz primjenu najnovijih izmjena i dopuna Zakona VSTV-u BiH, kojim se, među ostalim, uvodi sustav objave online izjava o imovini svih nositelja pravosudnih funkcija, kao i sustav neovisnih provjera tih izjava, naveo je Stripoli.

Osim djelotvorne primjene tih izmjena u regulatornom okviru, od BiH se očekuje i da značajno unaprijedi borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, a što se, kako je naveo, može ostvariti samo uz pomoć neovisnog pravosuđa i policije.

Podsjetivši da BiH mora usvojiti i Zakon o sudovima te propise o sukobu interesa, koji bi bili sukladni međunarodnim standardima, najavio je da će EU nastaviti pružati značajnu podršku kako bi BiH osigurala da je sve usklađeno s međunarodnim standardima, što će biti od koristi građanima.

Politička korupcija u BiH potpuno nekažnjiva

Predsjedavajući Upravnog odbora TI BiH Srđan Blagovčanin ukazao je, pak, da BiH već godinama nije zabilježila napredak u borbi protiv korupcije.

- Politička korupcija je potpuno nekažnjiva. Podatak da prošle godine nijedna optužnica za političku korupciju nije potvrđena govori sam za sebe, upozorio je Blagovčanin uz opasku da BiH ima negativne trendove kada je u pitanju korupcija te da se stanje u tom segmentu dramatično pogoršava jer zemlja više od deset godina nazaduje.

Direktor BIRN-a BiH Denis Đidić predstavio je pojedine rezultate istraživanja i ocijenio da je situacija alarmantna.Navodeći da su praćeni procesi identičnih predmeta korupcije u Sarajevu i Banja Luci, kao i svi stegovni postupci protiv sudaca i tužitelja, i on je ukazao na problem netransparentnosti.

- Dešavalo se da ročišta nisu javna, da prvostupanjske presude nisu javne. Problem su i kvaliteta pisanja optužnica i presude koje oštećuju proračun, pobrojao je Đidić dodavši da je monitoring posebno ukazao da su procesi jako spori.

EU


MARTA KOS

Politico: Šta nova komesarka za proširenje Marta Kos znači za Ukrajinu?

Kandidatkinja za evropsku komesarku koja bi trebala preuzeti portfelj proširenja je lijevo...

19 Ruj 2024

JAČANJE KAPACITETA

Delegacija EU-a u BiH svečano otvorila EU Twinning projekt

Delegacija Europske unije u BiH u utorak je u Sarajevu svečano otvorila EU Twinning projekt "Jača...

17 Ruj 2024

VIJEĆE ZA REGIONALNU SURADNJU (RCC)

Podrška u državama Zapadnog Balkana članstvu u EU najmanja u posljednjih šest godina

Podrška građana zemalja Zapadnog Balkana članstvu u Europskoj uniji (EU) iznosi 54 posto t...

17 Ruj 2024