Do jeseni preko 40 posto cijepljenih građana
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez izjavio je da do jeseni očekuje da će u Bosni i Hercegovini do jeseni biti preko 40 posto cijepljenih građana.
“Šta god se uradi u ovoj zemlji najvažnije je kritika. Ono što mogu reći, nisam sudjelovao u nabavi cjepiva, činjenica je da sva cjepiva koja dolaze kroz donaciju zahtijevaju određen napor i kontakte. Najvažanija poruka danas je da konačno cjepiva počinju stizati i da prema onome što mi znamo, u sedmom mjesecu bi trebalo stići u BiH najmanje 900 tisuća cjepiva. To je za FBiH oko 550 do 600 tisuća”, kazao je Čerkez.
Izrazio je očekivanja uoči mogućeg novog vala koroanvirusa u našoj zemlji.
“Mislim da je ova informacija jako važna za građane BiH da prije jeseni imamo adekvatnu imunizaciju stanovništva jer sa svim cjepivima koji bi trebali doći mi bi do jeseni sigurno trebali doći do cifre od preko 40 posto pa da kažem i 50 posto cijepljenih”, naveo je.
Na upit koliko trenutno ima aktivnih slučajeva delta koronavirusa u BiH, Čerkez je kazao da imaju već dva potvrđena slučaja iz Međugorja.
“Također, jučer su potvrđena dva nova slučaja koja su iz Čitluka. Vjerovatno postoji treći slučaj. Imamo sigurna tri slučaja i još nekih suspektnih slučajeva koji su u fazi analize iz Međugorja”.
Trebamo mi se plašiti, jesmo sli spremni za novi val?
“Potenciram da se ne trebamo plašiti, trebamo biti obazrivi i ponašati se odgovorno. Moramo biti vrlo koordinirani sa županijama i djelovati jako brzo s obzirom da se virus širi 50 posto brže od britanskog soja. Sada nemamo više gubitak mirisa i okusa, ali imamo glavobolju, hunjavicu, slinjenje, grlobolju… Malo su možda simptomi promijenjeni, kao da imamo početka gripe”.
Hoće li se pooštravati mjere?
“Već sutra u 13 sati imamo jedan sastanak koji je sazvao premijer Novalić upravo da se iskordinira ovaj veliki priliv cjepiva koji je u najavi i da se primmimo i dogovorimo načine djelovanja ukoliko dođe do neželjenih situacija, bržeg širenja. Oprez je potreban. I ove postojeće mjere se ne kontroliraju i ne sprovode u velikoj mjeri. To je pitanje osobne odgovornosti i županija kako nadziru mjere koje su donesene”.
Postoji li mogućnost uvođenja dodatnih mjera?
“Sutra ne. Značajan je pad zaraženih i imamo dosta stabilnu situaciju. Moramo je pratiti i biti spremni. Drastičnije mjere mogu donjeti županije. Važno je da imamo dobar nadzor i da poštujemo mjere”, kazao je Čerkez.