Dodik i Vučić na molitvi koju je u Hramu Svetog Save predvodio patrijarh Porfirije
Uoči Opće skupštine UN-a
Uoči odlaska u New York, gdje će Opća skupština UN-a ovog tjedna glasovati o rezoluciji o Srebrenici, predsjednikom Srbije Aleksandar Vučić je, zajedno s predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, u Hramu Svetog Save u Beogradu nazočio molitvi koju je predvodio Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.
Molitvi su nazočili i predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić te premijer RS-a Radovan Višković, kao i ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić te drugi dužnosnici Srbije, RS-a i predstavnici Srba iz regije.
Patrijarh Porfirije: Podići glas protiv povijesnog revizionizma
Patrijarh je blagoslovio Vučića i Dodika i poželio Vučiću da ima dovoljno snage za teške dane koji predstoje. Nadalje je poručio da će srpski narod snažno podići glas protiv povijesnog revizionizma.
- Danas snažno podižemo svoj glas protiv nakane da srpski narod bude proglašen za počinitelja genocida. Nalazimo se u iskušenju pred najvećim međunarodnim forumom, molimo se da vam Bog da snage na najbolji način zastupati naš narod. Da imate mudrost i odlučnosti svjedočiti istinu, poručio je patrijarh u besjedi navodeći da je današnji svijet zaboravio genocid počinjen nad Srbima u dvadesetom stoljeću.
Prema riječima poglavara Srpske pravoslavne crkve, nastoji se prostom inverzijom srpski narod, žrtvu višestrukih genocida i etničkog čišćenja, proglasiti počiniteljem genocida.
- Ne umanjujemo razmjere zločina u Srebrenici, ali, kao pravoslavni Srbi, ne prešućujemo ni zločine nad srpskim narodom u okolini Srebrenice, rekao je patrijarh izrazivši žaljenje što se, prema njegovim riječima, na te zločine po srpskim selima u kojima su zatirane cijele obitelji a koji su kontinuirano vršeni od 1992. do 1995. godine, ne obaziru predlagatelji rezolucija, prema kojima postoji ekskluzivno pravo na žrtvu i bol.
- Po nama, sve nevine žrtve su nevine žrtve, bile one muslimanske, hrvatske, ili, pak srpske, što "mudro" prešućuju suvremeni revizionisti i neprijatelji povijesne istine, koji dvostrukim mjerilima selektivno dodjeljuju ekskluzivno pravo na bol i žrtvu. Na taj način ostavljaju svima nama koji živimo na ovim prostorima kamen spoticanja za budućnost, istakao je patrijarh te zaključi da je istina da su sve žrtve ratova na ovim prostorima jednako vrijedne poštovanja i molitvenog sjećanja, a što je jedan od nužnih preduvjeta za mirnu budućnost među ljudima i narodima na ovim prostorima.
Srbijanski predsjednik Vučić je, uz napomenu da je od patrijarha Porfirija zatražio blagoslov pred odlazak u New York gdje će se, kako je najavio, boriti za budućnost Srbije, istaknuo da im je Srbija naša najveća svetinja.
- Mnogo je laži, ali je istina jedna i vječna. Naša trobojka će se ponosno vijoriti u New Yorku, a pod njenim okriljem će novu energiju u zalaganju za pravedniji svijet naći sve slobodarske zemlje, sve nacije koje se bore za dostojanstvo i pravdu, koju se dugo obesmišljavalo i ponižavalo, naveo je Vučić.
Dodik: RS ne želi eskalaciju, ali će njene odluke biti osvijestiti Sarajevo
Predsjednik RS-a Milorad Dodik rekao je da je na sastanku s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je prethodio molitvi, urađena kratka analiza situacije u svezi prijedloga rezolucije o Srebrenici.
- Ne možemo ništa sa sigurnošću reći, ali još vjerujemo da će značajan broj zemalja razumjeti koliko će biti negativnih reperkusija po odnose Bošnjaka i Srba nakon donošenja te navodne rezolucije, izjavio je Dodik u Beogradu te ponovio da je navedeni dokument za njih vrlo problematičan.
- Mi smo, kao srpski narod, dodatno time ugroženi. To će podijeliti i odnose u BiH do nemogućnosti da se surađuje. To je definitivno nešto što ni Bošnjaci neće moći objasniti zašto su to htjeli. Ali zna se da je Njemačka htjela da se priču o Srebrenici obilježava kao "svjetski dan sjećanja na genocid" da se ne bi uzeo neki datum iz njihove prošlosti, dodao je predsjednik RS-a ističući da su Bošnjaci u Sarajevu pristali igrati tu igru, bez da su razumjeli kakve će reperkusije biti po BiH. Prema njegovu mišljenju, priča o rezoluciji o Srebrenici poprima dramatične obrise te, iako RS ne želi eskalaciju i nasilje, njene će političke odluke biti otrežnjujuće za Bošnjake u Sarajevu.
Dodik je stava i da je rezolucija odjednom nametnuta tema koja će u BiH do te mjere zatrovati odnose Srba i Bošnjaka da će gotovo biti nemoguće graditi nekakve zajedničke politike, ni bilo kakav zajednički način. Ujedno je najavio da neće surađivati s onima koji stavljaju etiketu srpskom narodu ili će surađivati samo onoliko koliko je interes srpskog naroda u RS-u.