Dodik proglašen 'Gandijem' u Sarajevu, raste pritisak kod Bošnjaka da se pregovara s pučistom

Sarajevu su sada veći problem Čović i Bruxelles, nego 'mirotvorac' iz Laktaša
Predsjednik Republike Srpske i vođa puča protiv države Milorad Dodik je ovih dana u nekim sarajevskim krugovima ironično prozvan kao “srpski Gandi”, mirotvorac koji se naježi i kada netko i pomisli na rat, a kamoli na ozbiljne prijetnje i zveckanje oružjem.
Naime, prije nekoliko dana Dodik je doslovce šokirao sarajevsku čaršiju porukom da mu je “mir trenutno ispred pozicije i interesa RS-a”. Ali, time nije potvrdio da odustaje od svoje separatističke avanture demoliranja države.
-Naravno, svoj započeti put ćemo nastaviti jer je to dugotrajni proces, zaključio je Dodik.
Nemoćno Sarajevo
U političkom Sarajevu su nemoćni da slome razjarenog Milorada Dodika, sve više se osjećaju patnja i nervoza. Istodobno raste pritisak, naročito u bošnjačkim radikalnim nacionalistički krugovima, da se ipak otvore pregovori s pučistom iz Banje Luke.
Vjerojatno će neki pomisliti kako je “duboka država” Bakira Izetbegovića uslišila preporuke “velikog brata” Erdogana, međutim u javnom diskursu je isplivao frapantni motiv: Dragan Čović, čelnik HDZ-a BiH i famozni “treći entitet”.
U cijelom košmaru oko pobune iz Banje Luke sarajevski unitaristi su plasirali strah da bi Čović mogao iskoristiti jalovost države i pat poziciju za zaokruživanje fatalnog 'trećeg' entiteta.
Prepoznaju to u njegovom latinluku, oklijevanju da stane na stranu države i čuvanju leđa kadrovima SNSD-a.
Sarajevski analitičari skloni politici SDA su se pomirili s činjenicom kako Milorad Dodik nije ni reformiran ni europski, ali je jedina snaga u entitetu RS s kojom se dogovoreno može realizirati. Priznaju da je to faktičko stanje i ono nemilosrdno diktira sudionike za pregovaračkim stolom.
Mnogi se u Sarajevu plaše reakcije bošnjačke javnosti, ali čini se da to u zadnje vrijeme ne brine i krugove u i oko SDA, pa plediraju da bi javnost morala otvoriti oči i tražiti da s Dodikom uvjet za pregovore bude državna imovina, konačno rješenje pitanja granica, vraćanje u ustavno-pravne okvire BiH…
Zanimljivo, baš je i Dodik u srijedu, nakon farse s pokušajem uhićenja od strane nekoliko inspektora SIPA-e, naglasio da je državna imovina pitanje svih pitanja za RS, crvena crta koja može odvesti procese u nepovratno cijepanje zemlje.
Teorije i stavovi
-Alternativa pregovorima s Dodikom nije i ne može biti kockanje s interesima države i svakog pojedinca u njoj, a upravo to će biti posljedica navikavanja na pat poziciju kao novu normalnost pod ucjenom interesa Dragana Čovića za otvaranje puteva ka trećem entitetu. Jer, Trojka nam danas nudi priču o Čoviću onako kako nam je jučer pričala o Dodiku. I da, što se tiče presude Dodiku zbog nepoštivanja odluke Christiana Schmidta, ona ne bi trebala biti pitanje koje opterećuje i koči sarajevsku politiku da se odazove Dodiku. Jer, Bošnjaci su u Sarajevu poštovali njegove odluke pa im se to sada kao efekt bumeranga vraća po vertikalama i horizontalama, agitira na povijesni bošnjačko-srpski pakt jedan analitičar iz Sarajeva.
U nekim bošnjačkim akademskim krugovima upozoravaju da je Milorad Dodik „mečka na štangi“ i da su ga neki moćni inozemni centri instruirali da glumi mirotvorca u prvoj fazi svoje strategije za odcjepljenje entiteta RS od BiH.
-Stoga će moćnici koji su lansirali Dodika pokušati internacionalizirati političku krizu u BiH na način da će opet (nacionalne) lidere primorati da sjednu za pregovarački stol kako bi napravili novi sporazum, zapravo modificirani Dayatonski sporazum, u kojem će Srbi i Hrvati imati još više autonomije u odnosu na Bosanske Muslimane, piše jedan sarajevski portal.
Sumnje Bošnjaka
Inače, političko Sarajevo sve više sumnja u dobronamjernost zapadnih, posebno europskih lidera. Prepoznaju da je mnogima Dodik čak i simpatičan. S gnjevom se upozorava kako se niti razjedinjeni i dezorijentirani bošnjački političari nisu pretrgli u borbi za opstojnost BiH i da su se više bogatili na račun naroda nego radili za dobrobit države.
Predsjednik Turske, Erdogan, je nedavno pozvao političke vođe u BiH da sjednu za pregovarački stol. Sve su ozbiljnije naznake da bošnjačka javnost želi da se pregovara s Dodikom, međutim problem je tko bi se drznuo donijeti odluku jer su se svi zakleli da nema nikakvih pregovora sa separatistom.
Problematično bi bilo i sastavljanje bošnjačke nacionalne reprezentacije. A od sva sila je spornih pitanja zbog čega je i došlo do pobune i antiustavnog nasrtaja na državu: državna imovina, Ustavni sud, status OHR-a i drugih stranaca, Izborni zakon, i na koncu usvojeni antiustavni zakoni u Narodnoj skupštini RS-a. Tu pomoći nema bez svjetskih sila.
J. S.
[K1]