Dnevni.ba - PRELOADER

Dodikova 'šarena laža'

19 Pro 2022


Dodikova 'šarena laža'

Piše: V.S.Herceg

Prošli tjedan 15. prosinca 2022. godine, ostat će zabilježen u novijoj povijesti Bosne i Hercegovine – na posljednjem ovogodišnjem sastanku Europsko vijeće jednoglasno je potvrdilo preporuku Vijeća općih poslova EU-a da se za BiH odobri status zemlje kandidatkinje za člansto u EU.

I to ne zbog ispunjenjih uvjeta ili prioriteta koje je EU stavila pred bh političare, već zbog jasnog geopolitičkog razloga – ruske agresije na Ukrajinu i sprječavanja jačanja ruskog utjecaja ne samo u BiH, nego i u zemaljama zapadnog Balkana.

Nakon mnogih čestitanja i komentara, istaknula se izjava predsjednika Republike Srpske i SNSD-a Milorada dodika kako će od EU-a tražiti 20 milijardi eura "ili je sve šarena laža"

Dajte milijarde ili je sve šarena laža

Više ciljano, nego slučajno, isti dan predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić kao predstavnik stranaka ‘Osmorke’, potpisali su koalicijski sporazum o uspostavi državne vlasti.

Ovime je demokratska BiH dobila još jednu od vrlo zanimljivih političkih platformi. Mnogi poznavatelji političkih (ne)prilika u BiH smatraju kako se radi o kratkoročnom savezu stranaka, gdje su samo HDZ i SNSD vrlo kompaktan koalicijski materijal, te da će ovaj savez, pritisnut i nezadovoljstvom iz SDA i DF-a (još jednoj vrlo čudnoj političkoj ‘ljubavi) neće dočekati kraj četverogodišnjeg mandata.

No, tko je zaista svoj potpis na sporazum dao u iskrenoj namjeri, a tko s figom u džepu ili zbog nekih drugih interesa, možda se već daje naslutiti izjavom predsjednika SNSD-a Milorada Dodika.

Naime, već tjednima u medijskom prostoru prevladavaju izjave kako će BiH biti dodijeljen kandidacijski status. Naravno, to podrazumijeva i korištenje fondova EU-a prilikom otvaranja pregovora i reforme cjelokupnog sustava kako bi naša zemlja preuzela europske standarde.

Komentirajući netom nakon vijesti o kandidacijskom statusu za BiH, Dodik je rekao: “Vrijeme je da EU i mi u BiH i entitetima zajedno finaliziramo ovaj dogovor. Predložiću svim političkim akterima u BiH, da od EU do 2027. zatražimo financijsku pomoć od 20 milijardi eura. To bi nam omogućilo da, uz poštovanje Deytonskog sporazuma, do 2027. godine uskladimo naše zakone i standarde sa onim u EU. Sve ostalo je šarena laža“.

Ovu nevjerojatnu izazivačku izjavu izrekao je čovjek pod dvostrukim američkim i britanskim sankcijama, koji je išao u Moskvu kod ruskog predsjednika Vladimira Putina tražeći podršku na listopadskim izborima, koji vrlo često prijeti odcjepljenjem Republike Srpske, proglašava BiH “propalom državom itd. i itd.

Na koncu, ovo je rekao čovjek koji je zasigurno jedan od razloga, između ostalih, zbog kojih je BiH i dobila ubrzani, ničim zavrijeđeni, kandidacijski status, što se može protumačiti kao svojevrsna, snažna politička pljuska iz Bruxellesa.

70% međunarodne pomoći pronevjereno 

No, upravo Dodik, u prvom komentaru o kandidaturi, od Bruxellesa šeretski traži milijarde ili je "sve šarena laža". Dakle, da bi se uvjerio Dodik da nije sve "šarena laža" EU, na njegovo traženje, do 2027. godine treba isplatiti 20 milijardi eura?

Zar doista misli da je briselska administracija toliko naivna i, na koncu, glupa? Zar doista ijedan od tri gore navedena supotpisnika sporazuma razmišlja na način – ‘Evo, Europo, mi potpisali, sada dajte lovu, a mi ćemo ponovno po starom’.

Izuzev činjenice da je kandidacijski status, a što su potvrdili i neki od najviših europskih dužnosnika, BiH dodijeljen zbog njenih građana, a ne političara, EU zasigurno neće dopustiti da se novac njenih poreznih obveznika troši kao do sada – “pola pije, pola šarcu daje”, kada europski milijuni nestaju u močvari korupcije.

Podsjetimo samo na izvješćivanje američkih medija (Voice of America) koji, pozivajući se na neovisne procjene, navode da je 70% međunarodne pomoći od završetka rata u BiH pronevjereno.

Kandidacijski status zasigurno će donijeti milijune za BiH, no to ne znači da će se u cijelosti nastaviti sa "starom praksom" trošenja novca europskih poreznih obveznika.

No, to bi mogla biti i vrlo mudro postavljena “mišolovka” jer, kako smo se uvjerili, drugi načini eliminacije korumpiranih političara do sada nisu uspijevali. Možda međunarodne tjeralice već čekaju.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

19 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Srp 2025