Dokument ide na potvrdu u Parlament BiH
Predsjedništvo BiH podržalo Prijedlog proračuna za 2025.
Predsjedništvo BiH usvojilo je u utorak Prijedlog proračuna institucija BiH i međunarodnih obveza BiH za tekuću, 2025. godinu. Kako se doznaje, prijedlog dokumenta, kojeg je sačinilo Ministarstvo financija i trezora BiH, je, ovoga puta, u Predsjedništvu BiH usvojen bez izmjena i jednoglasno. Predloženi proračun iznosi 1,5 milijardi KM te se od prijedloga Predsjedništva BiH razlikuje se u tome da nema povećanja sredstava za Oružane snage BiH, financiranje sedam institucija kulturne od državnog značaja i sredstava za vraćanje dugova BHRT-a. Proračun kojeg je predložio resorni ministar Srđan Amidžić, pak, sadrži sredstava u visini od 1.000 KM, a koja su planirana kao jednokratna pomoć državnim službenicima u državnim institucijama kao vid naknade jer im, zbog neusvajanja Proračuna, plaće nisu povećane.
U svjetlu usvojenog Prijedloga zakona o proračunu institucija BiH i međunarodnih obveza za 2025., iz Uredā predsjedatelja Predsjedništva BiH Željka Komšića te člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića obrazložili su da su glasovali za usvajanje proračuna kako 22,5 tisuće radnika u državnim institucijama BiH i njihove obitelji ne bi bili taoci političkih prepucavanja. Komšić i Bećirović napominju i da su svi njihovi amandmani prihvaćeni, zahvaljujući čemu je povećan proračun za potrebe Oružanih snaga BiH, osiguran novac SIP-u BiH za održavanje izbora te su skinuti transferi entitetima iz sredstava Središnje banke BiH, budući da je takvo izdvajanje bilo protivno zakonu. Pojašnjeno je i da je, u odnosu na prvobitni Nacrt zakona o proračunu BiH, kojeg je Vijeće ministara BiH dostavilo Predsjedništvu BiH u travnju, u novom Nacrtu riješen i niz neprihvatljivih rješenja, među kojima i pokušaj da se obveze iz presude u predmetu 'Viaduct' prebaci na državu BiH.
Prijedlog sada mora otići u Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH, gdje je raniji prijedlog dokumenta koncem listopada 'oboren' jer je izostala entitetska većina među zastupnicima iz Republike Srpske. Bude li Prijedlog proračuna za 2025. usvojen u Zastupničkom domu, mora ga, potom, potvrditi i Dom naroda Parlamenta BiH.