Dnevni.ba - PRELOADER

Doniranog cjepiva sada ima, ali masovnog cijepljenja nema

03 Kol 2021


Doniranog cjepiva sada ima, ali masovnog cijepljenja nema

Iako je u Bosnu i Hercegovinu sada već stigla poprilično velika količina doniranih cjepiva, cijepljenje stanovništva se odvija jako sporo. Procjenjuje se da je primjerice u Federaciji do sada cijepljeno tek nešto više od pet posto stanovništva. Taj postotak je vjerojatno nešto veći s obzirom da se dio stanovništva cijepio u susjednim državama, poput Hrvatske i Srbije. Ali, o tome jasnih i konkretnih službenih podataka nema. Također, još uvijek iz Kine nisu stigla navodno kupljena cjepiva. Podsjetimo, Federacija je te ugovore s kineskim proizvođačima proglasila tajnom, pa je cijeli proces obavijen svojevrsnom misterijom s jako malo informacija o tome kada će i hoće li cjepiva uopće stići. Međutim, sudeći po stanju na terenu, cjepiva za sada u lokalnim sredinama ima, ali cijepljenja baš i nema.

Slab odaziv

Zdravstveni radnici se na terenu susreću sa nizom problema prilikom cijepljenja stanovništva. Mnogo njih se ne želi uopće cijepiti, a mnogi žele birati cjepivo kojim će se cijepiti. I to je jedan od bitnih razloga usporenog procesa, pa prijeti opasnost da zbog jako slabe procijepljenosti epidemija koronavirusa ponovo bukne dolaskom jeseni.
Zbog očitih problema u cijepljenju zdravstvene vlasti u BiH su posljednjih dana počele primjenjivati opciju tzv. 'cijepljenja bez najave'. Tako je proteklog vikenda u sarajevskoj dvorani Zetra utrošeno 4.637 doza cjepiva AstraZeneca.  S obzirom da je bilo predviđeno četiri tisuće cjepiva po danu, interes građana za masovnu imunizaciju nije bio ni blizu očekivane razine.
Moguće je da će masovna imunizacija biti i produžena s obzirom da nisu utrošene sve vakcine, a pristižu i nove količine drugih vakcina. Očito je da građani Sarajeva još nisu spremni primiti cjepivo ili ne žele onu koja se trenutno nudi.  U FBiH se još ne upotrebljava Sputnik, dok su u upotrebi AstraZeneca, Pfizer, Sinopharm i Sinovac.
S druge strane, iako se građani BiH pretežno cijepe doniranim cjepivima, potvrde o cijepljenju uredno se naplaćuju u većini domova zdravlja u FBiH. Budući da je vrijeme godišnjih odmora i putovanja, drastično je povećana potražnja za potvrdama.
Istovremeno, ista uvjerenja u Republici Srpskoj potpuno su besplatna, kao i ona koja se dobiju u susjednim zemljama.

Naplaćivanje potvrda

Potvrda o cijepljenju u Zenici se naplaćuje 12 konvertibilnih maraka. Iz Instituta za zdravlje Zenica pojašnjavaju kako se u slučaju izdavanja ovakve potvrde radi o usluzi koja ne spada u primarne zdravstvene usluge. Zbog toga se svaki izvod iz medicinske dokumentacije naplaćuje.
- Samo cjepivo se ne naplaćuje. Plaća se dokument koji ne predstavlja nikakvu zdravstvenu zaštitu niti predstavlja bilo kakvu prevenciju nego predstavlja ostvarivanje nekog drugog prava izvan zdravstvenog sustava, a to je u ovom slučaju pravo na putovanje, odnosno slobodan prelazak granice, objašnjava Senad Huseinagić, direktor Instituta za zdravlje Zenica.
Na potvrdi koju građani dobivaju u Zenici, nema nikakvog koda koji bi se, eventualno, mogao elektronski unijeti u uvezani sustav u europskim zemljama.
 -To je informacijski sustav koji trenutno funkcionira u skoro svim županijama na području FBiH i taj sustav kreira tu potvrdu s QR kodom, ali njenu validnost mora regulirati država na međunarodnom planu, rekao je Huseinagić.
MN: U Sarajevu besplatno
Potvrda o prebolijevanom covidu naplaćuje se u Domovima zdravlja u Mostaru kada se koristi u komercijalne svrhe. Prvo je bila riječ o iskaznicama koje je odobrio Federalni zavod za javno zdravstvo, međutim pojedini građani nisu uspjeli preći granicu s tom potvrdom.
- U komercijalne svrhe naplaćujemo 20 maraka, dok u ostale svrhe su besplatno, to je obično za neko liječenje, za neka natjecanja sportska, ekskurzije, rekao je Edin Kapetanović, direktor Doma zdravlja Stari Grad, Mostar. Kapetanović pojašnjava kako je odluka o naplati donesena na razini ustanove. Zasniva se na činjenici da taj oblik usluga prema osiguranicima ne dolazi u osnovnom paketu usluga, te nije riječ o primarnoj zdravstvenoj zaštiti. I dok se u FBiH naplaćuje, u RS ista potvrda je u potpunosti besplatna.
Potvrde su ranije naplaćivane i u Tuzli, ali je odnedavno njihovo izdavanje besplatno. U Sarajevu certifikat se dobiva elektronskim putem i besplatan je. 

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 36 min

U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 36 min

U novom broju donosimo

Novi broj

27 Ruj 2024