Dnevni.ba - PRELOADER

DONOSIMO Što se događalo na Vladi HNŽ-a

30 Tra 2021


DONOSIMO Što se događalo na Vladi HNŽ-a

Ravnatelj policije i sindikati zdravstva na čekanju

Piše: V.S.Herceg

desk@dnevni-list.ba

Sjednica Vlade HNŽ-a, a na kojoj je Vlada trebala uputiti i konačnu ponudu Pregovaračkog tima Vlade HNŽ prema Pregovaračkom timu reprezentativnog sindikata, Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB Mostar, ali i imenovati ravnatelja policije MUP-a HNŽ-a kao i imenovati vršitelja dužnosti direktora Uprave za administraciju i potporu MUP-a HNŽ-a, prekinuta je već na samom početku, tako da se nije došlo ni do samog dnevnog reda. Točnije, sjednica nije niti počela.

Ministri SDA zatražili odgodu

Sjednica Vlade HNŽ-a odgođena je na zahtjev ministara SDA u ovoj vladi i trebala bi biti nastavljena za tjedan dana.

-Na zahtjev ministara iz SDA, a zbog, kako su naveli, dodatnih konzultacija, za danas zakazana sjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije je odgođena i bit će održana najkasnije do sljedećeg četvrtka (6. svibnja), jučer su kratko izvijestili iz Vlade HNŽ-a.

Ovime se dodatno usložnjava cjelokupna situacija u HNŽ-u i potvrđuje nepostizanje dogovora oko ovog dugogodišnjeg prijepora između HDZ-a i SDA u HNŽ-u. 

Naime, već ranije su pojedini dužnosnici iz SDA najavili kako neće podržati prijedlog ministra MUP-a HNŽ-a Slađana Bevande da se na dužnosti ravnatelja policije imenuje Hrvat jer smatraju da ta pozicija pripada Bošnjacima, pravdajući svoje stavove da je Hrvat ministar MUP-a.

Ministri iz reda SDA svoj zahtjev za odgađanjem sjednice objašnjavaju i stavom da prijedlog ministra Bevande nema potrebe uvjete za poziciju ravnatelja MUP-a HNŽ-a jer se samostalni inspektor zakonski ne može imenovati na tu dužnost, izuzev u slučaju da nema glavnog inspektora u MUP-u. No, kako ističu, sada u HNŽ-u postoje dva glavna inspektora.

Ministar unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije (MUP HNŽ) Slađan Bevanda

Kako Dnevni list doznaje, prijedlog za ravnatelja policije bio je Mario Zovko, a za vršitelja dužnosti direktora Uprave za administraciju i potporu MUP-a HNŽ-a, Hamica Pobrić. No, ovaj gorući problem u HNŽ-u ipak će sačekati još dodatnih tjedan dana.

Konačan prijedlog novog kolektivnog ugovora za sindikate u zdravstvu

Međutim, ovo će se posebno odraziti i na aktualne napore u pregovorima oko Kolektivnog ugovora sa sindikatima zdravstva HNŽ-a koji su u generalnom štrajku od prosinca. 

Naime, Vlada HNŽ-a danas je trebala prema sindikatima uputiti i konačnu ponudu za novi Kolektivni ugovor, a o kojoj su sindikati trebali raspravljati na sutrašnjoj skupštini, čime bi se također riješio veliki problem jer su već postojale naznake da bi se sindikati s konačnim prijedlogom vlade složili.  

Kako Dnevni list doznaje ovaj, također gorući problem, mogao bi se riješiti danas na žurnoj telefonskoj sjednici, te bi se prema sindikatima ipak uputila konačna verzija prijedloga. 

Naime, kako se doznaje, ponuda Pregovaračkog tima Vlade HNŽ prema Pregovaračkom timu reprezentativnog sindikata, Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB Mostar 'teška' je 18 milijuna KM, koliko je ukupno povćanje plaća u sljedeće dvije godine, a o čemu je Dnevni list već pisao. 

No, sada su, u dogovoru sa sindikatima, uvaženi njihovi prijedlozi za korekciju po pojedinim kategorijama te bi to moglo značiti i konačno postizanje dogovora između Vlade i sindikata i kraj generalnog štrajka koji traje već od prosinca.

Međutim, ukoliko ipak sindikat ne prihvati konačan prijedlog i zaključivanje kolektivnog ugovora se ne postigne, ostaje arbitraža te postupak mirenja. No, čelnici sindikata u izjavama za medije već su dali najavu da bi prijedlog Vlade mogao biti i konačno rješenje za obje strane.  

Podsjetimo, oko dvije i pol tisuće članova Nezavisnog strukovnog sindikata radnika u zdravstvu HNŽ-a i Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB-a Mostar, medicinske sestre, tehničari, laboranti, vozači, servirke, čistačice, od 10. prosinca 2020. godine nalazi se u generalnom štrajku. Sindikalisti traže povećanje plaća i novi kolektivni ugovor o pravima i obvezama poslodavca i radnika u oblasti zdravstva te su se odlučili na pokretanje generalnog štrajka u sred pandemije, što je bio i dodatna otežavajuća okolnost prema pacijentima jer se održavao samo tzv. hladni pogon. 

Zbog dugotrajnog štrajka sve više su negodovali pacijenti, zdravstveni osiguranici, koji nisu imali medicinsku uslugu za koju su plaćali od svojih primanja.  

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 h 36 min

U novom broju donosimo

Novi broj

08 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

07 Sij 2025