ČEKA SE 'BIJELI DIM'... Dr. Ismet Gavrankapetanović bi potukao Bakira Izetbegovića
Sarajevska čaršija i dalje gaji nadu da će 'Trojka' smoći snage i zgotoviti zajedničkog kandidata za Predsjedništvo BiH, makar je sve dojmljivije kako blijedi opcija da to bude Denis Zvizdić, nekadašnji visoki dužnosnik SDA.
Više nije nikakva tajna, SDP je podigao rampu i na takvu pomisao jasno poručivši kako neće podržati niti jednog kandidata koji je bio član stranke Bakira Izetbegovića. Istoga su pogleda i u Našoj stranci tako da bi se kompromisno rješenje moralo potražiti među uglednim nestranačkim osobama od digniteta i morala koji ne bi ulazio u utrku forme radi nego da bi pobijedio Bakira Izetbegovića, kandidata SDA.
Ozbiljna ideja
Dnevni list je doznao gotovo senzacionalnu informaciju da bi uzdanica te oporbene grupacije, a i šire, u političkoj areni u borbi protiv smušenog i načetog Bakira Izetbegovića, lidera SDA, mogao biti prof. dr. Ismet Gavrankapetanović, ravnatelj sarajevske Opće bolnice.
Kako tvrdi naš izvor veoma blizak oporbenim krugovima koji sjajno poznaje odnose i promišljanja u 'Trojci' radi se o jednoj vrlo ozbiljnoj ideji koja je u povojima i koja se još uvijek skriva od javnosti, jer dr. Gavrankapetanović još nije dao svoj pristanak, ali navodno nije žustro niti odbio ponudu, i uvjeravanja će se nastaviti i sljedećih dana.
Svi su jako zainteresirani da svjetski uvaženi ortoped omekša i pokaže političku ambiciju, svi nastoje i žele da se uskoro objavi taj “bijeli dim” koji bi trebao zatalasati političku pozornicu i javno mnijenje u BiH.
Onako na prvu, dr. Gavrankapetanović se doima kao idelano rješenje, na tragu promišljanja i stajališta NiP-a, SDP-a, Naše stranke, ali i SBB-a što nikako ne treba zaneramiriti zbog promidžbenih instrumenata s kojima raspolaže Fahrudin Radončić. Opća je procjena kako bi Gavrankapetanović do nogu potukao glavnog rivala Bakira Izetbegovića, pod uvjetom da ne dođe do brutalne krađe glasova.
SDP prvi predlaže
Gavrankapetanović je nestranačka osoba, od velikog stručnog formata s karizmom, koji se već uspješno preko “puta pacijenta” razračunao sa Sebijom Izetbegović, neformalnom šeficom SDA, kada je ona bila na vrhuncu moći tijekom eskalacije pandemije COVID-a 19 i kada je praktično 'preuzela' vlast u FBiH.
Uostalom, Gavrankapetanovića je na čelo Opće bolnice i dovela tadašnja “šestorka” pa je razumljivo i za očekivati da bi ga bez zadrške trebali poduprili Elmedin Konaković, Nermin Nikšić, Fahrudin Radončić, Edin Forto, ali i Fuad Kasumović, Senad Šepić pa i neki drugi stranački čelnici.
Sve je sada na SDP-u i samom dr. Ismetu Gavrankapetanoviću, koji, kako tvrdi izvor Dnevnog lista, nije imun na iznenađujuću, ali dobitničku inicijativu, želi dobro odvagati i donijeti razboritu odluku.
Do tada bi Nermin Nikšić trebao na stranačkim tijelima predložiti i progurati ideju da prof.dr. Ismet Gavrankapetanović, kao nestranački autoritet bude taj fatalni zajendički kandidat oporbe, jer su se svi unutar oporbe složili da SDP ima prvenstvo u predlaganju kandidata. Nestranačka osoba je vjerojatno i jedino racionalno rješenje za 'Trojku', jer bi svako predlaganje kandidata iz neke stranke dovelo do opiranja i inaćenja.
Odnosi
Zanimljivo je, tvrdi izvor Dnevnog lista, kako su glasine o mogućoj kandidaturu Dr. Ismeta Gavrankapetanovića doprle i do centrale SDA te da je Bakir Iztebegović naprosto šokiran i uznemiren takvim mogućim rivalom u borbi za bošnjački tron. Ali, nisu zato utučeni previše neki ljudi iz okruženja supružnika Izetbegović.
Dapače, mnogi su aplaudirali takvom raspletu. Gavrankapetanović, osim liječničkog ugleda, niti obiteljski nije “repa bez korjena”. Radi se o staroj bošnjačkoj obitelji podrijetlom iz Počitelja koja se “ukopala“ u Sarajevu.
Mnogi se skloni utvrditi kako su žestoke podjele unutar bošnjačkog naconalnog korpusa, pa i same SDA, zapravo posljedica nezaustavljivog sukoba obitelji Izetbegović i Gavrankapetanović.
Nekada su bili u sjajnim odnosima, danas braća Ismet i Faris Gavrankapetanović, prema pisanju nekih sarajevskih portala, pripadaju protivničkom klanu Bakira Alispahića, bivšeg visokoga dužnosnika SDA, ministra policije i šefa zloglasnoga AID-a.
Jedan portal tako navodi kako su osim bivših kadrova SDA, grupaciji bliski i pojedini kadrovi DF-a, poput Mide Karovića i Rusmira Mesihovića, te kompletan SDP s Nerminom Nikšićem na čelu. Tijekom premijerskog mandata Nermina Nikšića, Alispahić je navodno rasporedio svoje perjanice u namjensku industriju, a njegove su firme izvodile radove i na gradnji autoputeva. Ako je ovo istinito onda su još i više utemeljene špekulacije da bi Nikšić mogao podržati ideju da dr. Gavrankapetanović bude zajendička oporbena uzdanica za državno Predsjedništvo.
Osim SDP-a, kako dalje nabraja sarajevski portal, u klanu je još i dio Naše stranke koji kontrolira Sabina Ćudić, inače kćerka Seada Ćudića, dugogodišnjeg službenika UDBA-e i jednog od najbližih suradnika Envera Mujezinovića. Osim Alispahića i Mujezinovića, veliki uticaj u ovoj grupaciji imaju braća Ismet i Faris Gavrankapetanović, koji upravljaju Općom bolnicom.
Gavrankapetanovići su, tijekom Alispahićevog vladanja SDA-om, suvereno upravljali zdravstvom u Županiji Sarajevo.
Na potezu je sada prioritetno dr. Ismet Gavrankapetanović koji se mora očitovati o stranačkom ili nestranačkom statusu i ideji da se uključi u borbu za Predsjedništvo države. Naravno, i SDP kao prioritetni predlagač ima značajnu ulogu i težinu u cijeloj priči. J. S.