Dnevni.ba - PRELOADER

Elektroprivreda BiH: Bez napajanja strujom oko 47.000 kupaca, ekipe na terenu, težak pristup

23 Pro 2024


Elektroprivreda BiH: Bez napajanja strujom oko 47.000 kupaca, ekipe na terenu, težak pristup
Elektroprivreda BiH

Zbog nastavka padavina i povećanja snježnih nanosa, snabdijevanje električnom energijom na područjima u nadležnosti Elektroprivrede BiH i dalje je otežano te je bez snabdijevanja oko 47 hiljada kupaca, saopćila je kompanija Elektroprivreda BiH.

Prekidi u napajanju strujom izazvani su kvarovima na 35 kV, odnosno 20 kV i 10 kV dalekovodima, uzrokovanim teretom vlažnog snijega i polomljenim stablima. Veći broj kvarova evidentiran je i na mreži niskog napona, javlja FENA. 

I dalje je najteža situacija u Unsko-sanskom kantonu gdje je bez snabdijevanja 25 posto kupaca u Bihaću, Cazinu, Bosanskoj Krupi, Bužimu, Bosanskom Petrovcu, Ključu, Sanskom Mostu i Velikoj Kladuši. Bez električne energije je više od 14 hiljada kupaca u Čeliću, Gradačcu, Lukavcu i Srebreniku u Tuzlanskom kantonu te u Srednjobosanskom oko 9 hiljada potrošača. U Zenici, Tešnju, Maglaju, Varešu  i Zavidovićima, na području Zeničko-dobojskog kantona,  bez snabdijevanja je oko 4.800 kupaca.

U Sarajevskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu kvarovi su izazvali prekide u snabdijevanju strujom u Tarčinu, Jablanici i Konjicu.   

Elektromonterske ekipe podružnica Elektroprivrede BiH intenzivno rade na otklanjanju kvarova i normalizaciji snabdijevanja. Otežavajuća okolnost je i konfiguracija terena, težak pristup objektima.

S obzirom na to da je prognoziran nastavak snježnih padavina, što će uticati na održavanje stabilnosti u snabdijevanju električnom energijom, u slučaju prekida, Elektroprivreda BiH poziva svoje kupce na strpljivost i razumijevanje.  

BIH


VLADA RS

Objavljeno koliko je tačno zadužena Republika Srpska

Vlada Republike Srpske usvojila je danas Informaciju o dugu RS-a sa stanjem na dan 31.12.2024. go...

05 Lip 2025

SKB MOSTAR

SKB Mostar dobio 20 milijuna maraka, ukupni dug bolnice 122 milijuna maraka

Ured za reviziju institucija Federacije Bosne i Hercegovine proveo je reviziju Federalnog minista...

05 Lip 2025

MILORAD DODIK

Apelacijsko vijeće Suda BiH odlučuje o Dodikovim žalbama

U četvrtak, 12. lipnja, planirano je održavanje sjednice Apelacijskog vijeća Državnog suda Bosne ...

05 Lip 2025