Dnevni.ba - PRELOADER

EU se budi: Plan veće sigurnosti za Europu

02 Tra 2025


EU se budi: Plan veće sigurnosti za Europu

Vlastita sigurnost brine sve više građana EU i Komisija je predstavila ProtectEU – čitav katalog mjera za prevenciju i borbu protiv svih prijetnji. No u tom planu ima i mnogo pitanja, piše DW.

”Naše sigurnosno okruženje se dramatično promijenilo. Današnje prijetnje su ozbiljne, globalne i sveprisutne u digitalnom svijetu” upozorila je Henna Virkkunen, potpredsjednica Europske komisije u Strasbourgu. Primjera ima bezbroj: nitko u Uniji nije tako oduševljen ljubitelj Europe bez granica kao organizirani kriminal koji slobodno širi svoje krakove po čitavom kontinentu. Slično je i s terorističkim organizacijama, a tu su i posve konkretni napadi neprijateljski nastrojenih država, bilo na infrastrukturu, bilo kao hibridni napadi i prijetnje preko interneta.

64 posto Europljana zabrinuto je za vlastitu sigurnost i očekuje da EU prestane biti tek „tigar od papira" i počne djelovati, sažima Finkinja kojoj je u Europskoj komisiji povjerena tehnička suverenost i sigurnost. Zato je u Europskom parlamentu Komisija predstavila ProtectEU, strategiju kojom bi EU trebala postati bitno sposobnija i u prepoznavanju, a onda i u obrani od prijetnji svih vrsta.

Snaga je najprije u zajedništvu
To bi trebalo početi već u redovitoj i boljoj razmjeni konkretnih informacija o mogućim prijetnjama, ne samo među policijom članica Unije nego i među njihovim tajnim službama – što je i danas tek lijepa želja uz izuzetak istrage nakon već počinjenih terorističkih nedjela. Mnoge nacionalne tajne službe još uvijek ljubomorno čuvaju svoje izvore i saznanja – i to ne sasvim bez dobrih razloga.

No na nacionalnoj razini se teško nešto uopće nešto učiniti protiv cyber-napada kojima se mogu napadati i bolnice i mreže elektroopskrbe, čak i civilni zrakoplovi. EK tu želi jasne i oštrije smjernice za zaštitu takvih sustava i nova pravila za sigurnost u mreži.

No i prema saznanjima u ovom dokumentu, neki od najtežih hibridnih napada na sigurnost Europe su povezani i sa lažnim informacijama i ilegalnim aktivnostima na internetu. I tu Komisija želi najstrože pridržavanje zakona o obavezama digitalnih službi.

Što će postati Frontex i Europol?
Naravno, sigurnosti neće biti i bez više službenika koji će se njome baviti. Povjerenik za unutrašnju politiku Magnus Brunner je najavio „masovno" povećanje službenika Frontexa i za sigurnost vanjskih granica Unije bi se umjesto 10.000, uskoro trebalo baviti 30.000 službenika – iako je baš ta služba u proteklim vremenima bila na udaru mnogih kritika o nezakonitom djelovanju u odvraćanu migranata.

Nije posve jasna niti želja povjerenika i Europol već sljedeće godine pretvoriti u pravu „operativnu policijsku službu": sadašnja praksa jest da je to tek uglavnom savjetodavno tijelo u borbi protiv prekograničnog kriminala svake vrste. Mnoge članice si teško mogu zamisliti da bi europska policija imala ovlasti i samostalno voditi istragu ili hapsiti bez prisustva nacionalnih službenika.

No jasna je želja povjerenika Brunnera kako se mnogo toga treba i može popraviti i poboljšati već u provedbi (nacionalnih) sudskih odluka, bilo da je riječ o tajnim istragama ili o krunskim svjedocima za zločine i izvan granica jedne članice. Predviđene su i druge mjere u borbi i protiv kriminala i protiv terorističkih organizacija, ali povjerenik upozorava kako je tu čitav svežanj zakonskih spisa koje bi još trebale usvojiti članice Unije.

I podrška i upozorenja eurozastupnika
No tu se ne radi tek o novim zakonima i propisima, nego o „novom načinu razmišljanja o sigurnosti" kod Europljana, objašnjava povjerenik za unutrašnju politiku. Ova strategija je smjernica za čitavo društvo, za građane EU baš kao i zainteresirane stranke kao što su institucije civilnog društva, znanost i privatne tvrtke.

Prve reakcije zastupnika Europskog parlamenta na izlaganje planova ProtectEU su bile pretežito pozitivne: predstavnik frakcije Pučana Tomas Tebe smatra kako je ova strategija „jasna poruka" građanima Unije kako je i Bruxellesu njihova sigurnost od najvišeg značaja. Jer „bez sigurnosti nema niti slobode", sažima švedski konzervativni političar.

Predstavnik frakcije Liberala, njemački eurozastupnik FDP-a Moritz Körner ipak upozorava starom uzrečicom: „Tko se odriče svojih sloboda kako bi stekao sigurnost,taj će na kraju izgubiti i jedno i drugo". Tu se moraju odrediti jasne granice privatnosti i sloboda građana Europske unije i ne može biti nekakvih masovnih mjera nadzora i odstupanja od temeljnih ljudskih prava.

Eurozastupnica takozvane frakcije Europe suverenih nacija desničarskih i populističkih stranaka, Mary Khan iz njemačkog AfD-a također nije zadovoljna planom: „Umjesto da štitite naše granice, tu nam izlažete tehnokratske planove strategija za otpornost i civilno-vojnu suradnju", kaže Khan. Te stranke nimalo ne smetaju nepravilnosti gdje je i čelnik Frontexa Fabrice Leggeri na koncu morao dati ostavku, a u samom Europskom parlamentu je osnovano tijelo za nadzor zakonitosti rada te europske službe.

Frakcija socijaldemokrata i njemačka eurozastupnica Birgit Sippel je ostala kod konstatacije kako ova strategija „dolazi u važnom trenutku" jer nikad nije vladala tolika potreba građana za više sigurnosti. No ipak, ne smije se dozvoliti da nas „strah i nesigurnost navede provoditi naizgled jednostavne ideje."

Vijesti iz svijeta


BENJAMIN NETANYAHU

Mađarska se povlači iz Međunarodnog kaznenog suda

Vlada Mađarske objavila je da se povlači iz Međunarodnog kaznenog suda (ICC), javlja BBC. Gergel...

9 min

INDIJA

Indijski mediji upozoravaju na milijarde gubitaka zbog Trumpovih carina

Nakon  najave novih američkih carina od 26%, indijski mediji objavili su niz komentara i analiza...

1 h 6 min

"CARINSKI RAT NEMA POBJEDNIKA"

Kineski mediji o Trumpovim carinama: "Nasilništvo koje šteti svima, pa i SAD-u"

Kineski  državni i komercijalni mediji snažno su reagirali na najnovije carinske mjere američkog...

1 h 30 min