Europa je, za sada, nesporni lider u kripto bankarstvu

14 Ožu 2025


Europa je, za sada, nesporni lider u kripto bankarstvu
Kripto bankarstvo

Europa se trenutno nameće kao lider u integraciji kriptovaluta u financijski sektor. Dok Sjedinjene Američke Države pooštravaju regulative i zatvaraju banke koje su bile naklonjene digitalnim valutama, europske institucije sve više potiču razvoj povoljnog okruženja za kripto sektor.

Jedan od ključnih faktora koji Europu čini atraktivnijom za kripto biznise jeste regulatorna jasnoća. Europska unija je uvela MiCA (Markets in Crypto-Assets) okvir koji pruža jasne pravne smernice za poslovanje s kriptovalutama. Ovo omogućava kompanijama da razvijaju usluge bez straha od naglih promjena u zakonodavstvu.

Nasuprot tome, u SAD-u se dešava suprotno. Zatvaranje Silvergate Bank i Signature Bank, koje su bile ključni financijski partneri kripto kompanija, stvorilo je vakuum na tržištu SAD. Mnoge kompanije sada traže alternativne financijske partnere u drugim zemljama.

Statistika je na strani Europe
Prema podacima Coincuba, Europa trenutno ima 55 banaka koje podržavaju bitcoin i drugu kriptoimovinu. U Aziji je taj broj 24, a u Sjevernoj Americi još manji. Nekada vodeća regija u ovoj oblasti, SAD sada sve više zaostaje.

Zbog nedostatka pouzdanih bankarskih partnera, američke kripto kompanije se suočavaju s problemima u upravljanju kapitalom i obradom plaćanja. Ovo ih tjera da presele poslovanje u jurisdikcije sa stabilnijim zakonima.

Tradicionalne financijske institucije ulaze u igru

Europske banke i investicijske kuće sve više prepoznaju potencijal digitalnih valuta. Clearstream, koji posluje u okviru financijskog giganta Deutsche Boerse (Njemačka berza), razvija usluge za čuvanje i poravnanje bitcoina, što pokazuje da tradicionalne financijske institucije žele pružiti podršku institucionalnim investitorima u kripto sektoru.

S druge strane, u SAD-u veliki broj banaka i investitora još uvijek oklijeva da se uključi u kripto tržište zbog regulatornih nesigurnosti. Ovo produbljuje razliku između američkog i europskog pristupa.

Budućnost kripto bankarstva
Europa se postavlja kao centar digitalnog bankarstva. S druge strane, SAD i dalje nije definisao jasan regulatorni okvir za poslovanje s digitalnim imovinama. Ako se politika SAD prema kriptovalutama ne promijeni, tamošnje kompanije bi mogle trajno izgubiti korak u globalnoj konkurenciji. Europa je, za sada, nesporni lider u kripto bankarstvu, piše Financa.

Biznis


ZLATO

Njemačka zabrinuta za svoje zlato u SAD-u: "Trebamo ga vratiti, vrijedi 113 mlrd. €"

NJEMAČKA razmatra mogućnost povlačenja svojih zlatnih rezervi iz Sjedinjenih Američkih Država zbo...

05 Tra 2025

AMERIČKI DOLAR

Može li neka druga valuta zamijeniti američki dolar kao svjetsku valutu?

Više od pola stoljeća američki dolar čvrsto drži poziciju glavne svjetske rezervne valute, no u p...

05 Tra 2025

KUPNJA NOVE NEKRETNINE

Prosječna cijena stambenog prostora u prosjeku 2.530 KM, a veličina 55m2 u FBiH

U skladu s raspoloživim podacima, prosječna cijena stana u Federaciji BiH u protekloj godini izno...

05 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.