Dnevni.ba - PRELOADER

FARSA: Mnogi su skloni vjerovati kako bh. statistički podaci ne odražavaju pravo stanje stvari na terenu

26 Lis 2021


FARSA: Mnogi su skloni vjerovati kako bh. statistički podaci ne odražavaju pravo stanje stvari na terenu

Piše: Dragan Bradvica

Već godinama pojedini stručnjaci, značajan dio javnosti ali i međunarodne institucije upozoravaju bh. institucije kako jednostavno moraju voditi računa o pravim i istinskim pokazateljima na osnovu kojih bi kreirali politike.

Sumnje u statističke podatke koji se prezentiraju domaćoj i inozemnoj javnosti postoje već poodavno, jer ukoliko je vjerovati našim vlastima i onome što govore, žitelji Njemačke, Švedske ili Norveške vrlo skoro bi trebali iseljavati u BiH, a ne da naši žitelji idu u te države.

Ekonomski rast, izvoz, zaposlenost, prikupljanje poreza prema našim institucijama pokazuje kako ova zemlja rapidno raste, ali ukoliko izađete na ulicu i pitate slučajne prolaznike uvjerite ćete se kako je situacija dijametralno suprotna.

Ali kakva je situacija s poskupljenjima jasno je kada i službena državna statistika pokazuje kako su cijene hrane i bezalkoholnih pića u rujnu 2021. godine za čak 5,1 posto veće nego u rujnu prošle godine.

Statistički rast cijena

- Razina cijena u rujnu 2021. u odnosu na isti mjesec prethodne godine viša je za 3,0 posto. Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 5,1 posto, alkoholna pića i duhan za 1,7 posto, stanovanje i režijski izdaci za 1,2 posto, namještaj, kućanski uređaji i redovito održavanje kuće za 0,9 posto, zdravstvo za 0,9 posto, prijevoz 9,2 posto, rekreacija i kultura za 1,4 posto, restorani i hoteli za 0,4 posto te ostala dobra i usluge za 0,7 posto.

Prosječni pad cijena je zabilježen u odjeljcima odjeća i obuća za 7,2 posto, komunikacije za 0,3 posto te obrazovanje za 0,1 posto, navodi se u službenom priopćenju Agencije za statistiku BiH.

Nadalje, ukoliko gledamo rast cijena u samo mjesec dana, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u BiH mjerene indeksom potrošačkih cijena, u rujnu 2021. u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su zabilježile rast razine za 0,8 posto.

Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje u rujnu 2021. u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 1,2 posto, odjeća i obuća za 6,9 posto, stanovanje i režijski izdaci za 0,4 posto, namještaj i kućanski uređaji za 0,4 posto, zdravstvo za 0,2 posto, prijevoz za 0,2 posto te ostala dobra i usluge za 0,2 posto. Pad razinecijena zabilježen u odjeljcima alkoholnih pića i duhana za 0,2 posto te rekreacije i kulture za 0,1 posto.

Stanje na terenu još i gore

Dakle, i prema statističkim podacima cijene u BiH divljaju. A mnogi su skloni vjerovati kako je i ova statistika pogrešna jer su stvari na terenu mnogo gore. Primjerice, ulje je samo prije nekoliko mjeseci bilo oko dvije marke po litri, a sada od 3,20 pa do iznad četiri marke.

U ovo doba lani kilogram krumpira koštao je 0,70 maraka, dok se trenutno njegova cijena kreće od 1,50 do dvije marke, a ima i slučajeva kada se penje i do 2,50 maraka.

Mediji su ovih dana izvještavali i kako vrećica kupusa od desetak kilograma košta od 12 do 16 maraka, a prošle godine mogla se kupiti za četiri marke. Cijena pilećeg mesa je 'skočila' za 25 do 30 posto.

Prema tome, cijena na terenu je mnogo gora nego se to može iščitati iz službenih statistika, a i one pokazuju da stvari ne idu u dobrom smjeru za bh. žitelje. S obzirom kako vladajući i ne pričaju o ovome, a kamoli da nešto poduzimaju, da se zaključiti kako njima ovo stanje odgovara.

Bh. političari su redom iznimno bogati ljudi pa njih poskupljenja niti ne zanimaju, a kada rastu cijene raste i naplata poreza pa se još time hvale i pokazuju da BiH ide putom ekonomskog oporavaka. Samo još jedan čin bh. farse.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

15 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Sij 2025