Dnevni.ba - PRELOADER

Film Mostarke Karmen Obrdalj osvojio Grand Prix u Karlovcu

06 Lis 2020


Film Mostarke Karmen Obrdalj osvojio Grand Prix u Karlovcu

Dokumentarni film "Zašto mama vazda plače?" Mostarke Karmen Obrdalj (21), osvojio je Grand Prix na "FUSE - Film Under Severe Experiment festivalu" u Karlovcu, u Republici Hrvatskoj.

Ovo je peta po redu nagrada za navedeni film Karmen Obrdalj, studentice filmske i TV režije na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banja Luci. 

- Mojim suradnicima i meni iznimna je čast primiti Grand Prix na "FUSE - Film Under Severe Experiment festivalu" u Karlovcu. Vrlo smo zahvalni i daje nam vjetar u leđa za sve buduće kao i za projekte na kojima već radimo - izjavila je za Fenu Obrdalj, dodavši kako su trenutno u postprodukciji kratkometražnog igranog filma.  

Film "Zašto mama vazda plače?" prati Enu, koja otkriva ljubavna pisma njezinih roditelja. Dopisivanje je trajalo dok su bili razdvojeni u ratu, na najbeznadnijem mjestu na svijetu - zaraćenoj Bosni i Hercegovini. Ena se putovanjem u Grad iz djetinjstva - Pustograd prisjeća skoro nemoguće ljubavi njezinih roditelja.

Kada je počeo rat u Mostaru, Enini roditelji, bračni par različitih nacionalnosti sklanjaju se od rata iz Mostara u Pustograd gdje Enin otac biva odveden u zatočeništvo. Ena i njezina majka ostaju izgubljene same u svijetu. Žive u strepnji ne znajući je li njihova druga polovica mrtva ili živa.

Šest mjeseci nakon odlaska Eninog oca, Ena i majka dobivaju prvo pismo. Pismo dolazi neadresirano, nepoznatim putevima. Tada počinje njihovo razmjenjivanje pisama, prolaze mjeseci kada se ne čuju, dok Ena i majka sve vrijeme strepe za njegovim životom. Ovo je peta nagrada za film.

"FUSE - Film Under Severe Experiment", međunarodni je filmski festival eksperimentalnog i takozvanog hibridnog filma. Festival je namijenjen mladim autorima u natjecateljskom programu od 18 do 29 godina s fokusom na studentski film. Organizator festivala bio je Kinoklub Karlovac, a održavao se od 2.do 4. listopada na Maloj sceni Hrvatskog doma u Karlovcu.

Ove godine na festival su pristigla 273 filma iz cijelog svijeta, od čega je za natjecateljski program odabrano njih devetnaest.

FILM


STEVEN SPIELBERG

Steven Spielberg otkrio da se godinama želi okušati u jednom žanru

Iako "Ralje" nisu bile prvi film Stevena Spielberga, upravo je ta napeta priča o morskom psu iz 1...

19 Srp 2025

NICOLE KIDMAN

Nicole Kidman kaže da očajnički želi glumiti u ovoj seriji: "Učinila bih bilo što"

Nicole Kidman izgradila je impresivnu karijeru, prešavši iz australskih produkcija u glavne uloge...

15 Srp 2025

BRAD PITT

Brad Pitt najmanje je zadovoljan ovim ulogama u karijeri: "Nisam bio dobar"

Brada Pitta mnogi smatraju jednim od najuspješnijih glumaca, i to s razlogom, ali on sam nije zad...

14 Srp 2025