FK Velež: Grci će studioznije krenuti u pripremu uzvrata, ali...

26 Srp 2021

Kada je prošlog četvrtka na teren poslao svojih jedanaest, u odnosu na posljednju utakmicu u pripremnom periodu kontra Apollona trener Milojević napravio je jako malo izmjena. Tek jednu. U zadnjoj liniji na mjestu stopera Nedelcearua je zamijenio Svarnasom. U nastavku utakmice priliku su sa klupe dobili Tanković, Mitaj, Araujo i Le Tallec. Pitanje koje sasvim sigurno muči stručni stožer Veleža, ali i navijače, jeste - koliko će i što Vladan Milojević mijenjati u uzvratu 2. kola Konferencijske lige u Ateni?

Neki igrači koji su se kasnije priključili ekipi dobili su par dana više za uklapanje i uigravanje, tu se prije svega misli na Aergentinca Arauja, ali ako ostane vjeran svojoj formaciji 4-2-3-1, pitanje je gdje isti može uskočiti. Argentinac može pokrivati lijevo krilo, ili se može naći u špicu kao eventualna zamjena za Iranca Karima Ansarifarda strijelca u prvom susretu, eventualno Christosa Albanisa koji na Grbavici počeo na lijevoj strani. Ta opcija nekako u ovom trenutku izgleda kao realnija, jer bi Milojević na taj način sigurno dobio, prije svega na ofanzivi prema naprijed, što bi moglo stvoriti određene probleme Veležu. Argentinac Dario je pokušavao koliko je mogao zaustaviti i usporiti opasnog Garciju i u drugom poluvremenu je to izgledalo puno bolje nego u prvom. Kada je u pitanju ostatak momčadi, možda bi Milojević baš Le Talleca mogao poslati od prve minute ili recimo Vranješa u zadnju liniju.

Ono što jeste izvjesno, pomalo neočekivano trener Milojević i ekipa AEK-a našli su se pod neočekivanim pritiskom jer je javnost u Grčkoj očekivala da će posao prolaska u treće pretkolo biti dobrim dijelom završen u Sarajevu. Međutim, dogodilo se potpuno suprotno. Grci jesu i dalje favoriti, ali nisu baš uvjereni da će stvari u uzvratu ići baš tako glatko. Barem po onome što smo vidjeli u prvom susretu, nisu izgledali kao neka ekipa koja bez problema može doći do dva ili tri gola prednosti. Opet naravno to ne mora ništa značiti, jer Grbavica je bila ustvari tek prvo poluvrijeme, sada će Grci sasvim sigurno puno konkretnije i studioznije krenuti u pripremu utakmice. Nije isključeno da Milojević čak krene i u promjenu suatava, pritisnut od stane medija ali i činjenicom da je Velež odlično odgovorio na njegovu postavku na Grbavici.

Od trenutka kada je Velež izborio nastup u Europi, priča se i piše o tome kako ova ekipa nema iskustva igranja ovakvih utakmica. Međutim, u sva tri slučaja, sve tri dosadašnje utakmice (dvije protiv Colerainea, jedna kontra AEK-a) odreagirala je možda čak i neočekivano dobro. Tri povratka nakon 0:1 i to nakon što su protivnici uspjeli doći do gola u ranoj fazi utakmice, praktički iz prvog udarca na gol. Ova ekipa je pokazala stabilnost, prije svega psihološku i nije odustajala od svog zacrtanog plana. Sada će opet biti jako važno ostati do kraja čvrst, jer znamo kako se utakmice u Grčkoj znaju i mogu razvijati. Prvih dvadeset minuta ili pola sata moglo bi biti ključno, jer ukoliko Velež uspije izdržati početne nalete, ako eventualno sačuva svoju prednost iz prve utakmice u prvom poluvremenu, onda će sigurno biti lakše u nastavku. Međutim, sve su to pretpostavke, nagađanja. Velež je do sada napravio puno, ali nekako se stiče dojam da bi njegovi igrači mogli još i nešto dodati, još nešto reći u Ateni. Nakon onakve prve utakmice, u uzvratu je naravno sve moguće. F. I.