Dnevni.ba - PRELOADER

FUZIP - Intenzivirani inspekcijski nadzori za vrijeme neradnih dana u FBiH

13 Sij 2025


FUZIP - Intenzivirani inspekcijski nadzori za vrijeme neradnih dana u FBiH
FUZIP

Federalni tržišni inspektorat Federalne uprave za inspekcijske poslove je tokom novogodišnjih praznika proveo set planskih aktivnosti usmjerenih na kontrolu poštivanja zakonskih odredbi o službeno neradnim danima u trgovini, kontrolu propisa o turističkoj djelatnosti i ugostiteljstvu, uz prateće kontrole fiskalizacije.  

- S obzirom na procjenu rizika od potencijalnog kršenja Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH, Zakona o ugostiteljstvu FBiH, Zakona o turističkoj djelatnosti FBiH i Zakona o fiskalnim sistemima FBiH reorganiziran je rad Federalnog tržišnog inspektorata u neradnim danima kako bi se adekvatno pristupilo suzbijanju pojave eventualnih nezakonitosti na području ski centara, kao i većim prodajnim zonama u FBiH tokom novogodišnjih praznika. Predvidivi rizici rezultirali su očekivanim ishodima i ukazali na potrebu intenziviranog prisustva inspektora na terenu tokom neradnih dana - izjavio je glavni federalni tržišni inspektor po ovlaštenju Anto Džalto.

Naime, federalni tržišno, turističko-ugostiteljski inspektori su intenzivirali aktivnosti na području ski centara, kao i zona većih prodajnih objekata u Kantonu Sarajevo, Hercegovačko-neretvanskom kantonu, Srednjobosanskom kantonu i Kantonu 10, te je prilikom kontrole poštivanja odredbi o neradnim danima utvrđeno ukupno sedam prekršaja, povodom kojih će biti izrečene prekršajne mjere pravnim i odgovornim osobama u pravnom subjektu u skladu sa zakonom.

Također, kad je u pitanju kontrola iz područja ugostiteljstva, evidentirani su prekršaji povodom rada bez odobrenja, dok iz područja turističke djelatnosti nisu utvrđene nepravilnosti.

Shodno  kontinuiranoj pratećoj kontroli fiskalizacije, po osnovu Zakona o fiskalnim sistemima FBiH utvrđen je samo jedan prekršaj, koji će također biti praćen prekršajnim mjerama.

Federalni tržišni inspektorat nastavlja aktivnosti iz redovnog plana nadzora za mjesec januar 2025. godine, uz planiranje daljeg djelovanja i aktivnog prisustva tokom neradnih dana u područjima procijenjenog rizika od kršenja pravnih propisa, saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove, piše Fena.

BIH


Pas ugrizao ženu u mostarskom naselju Cim

U mostarskom naselju Cim jučer je pas ugrizao žensku osobu, potvrđeno je za portal Hercegovina.in...

04 Srp 2025

Cvijanović razgovarala s koodrinatoricom UN-a u BiH

Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović sastala se danas u ka...

04 Srp 2025

Formira se pričuvni sastav Oružanih snaga BiH

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutarnjim poslovima, koji je jučer u...

04 Srp 2025