Godina nije pošteno niti počela, a već su na sceni nove političke trzavice
Politička močvara u BiH niti u 2025. neće biti ništa čišća. Hoće li žitelji i dalje bespogovorno živjeti u toj prljavštini?
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Nije dugo trebalo čekati niti u 2025. godini da Bosna i Hercegovina uđe u još jednu političku turbulenciju.
Nakon što je Narodna skupština Republike Srpske krajem prošle godine još jednom zabila prst u oko zapadnom dijelu međunarodne zajednice svojim odlukama i zaključcima rezultiralo je novom odlukom visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji je zabranio provođenje zaključaka koji su krajem 2024. usvojeni na Narodnoj skupštini RS. Vjerojatno su ti zaključci ponovno i usvojeni s ciljem da Schmidt reagira, a onda da krene salva iz RS-a o povijesti, ugroženosti Srba, domoljublju… jer to im jedino što im je ostalo u situaciju kada su na rubu financijskog opstanka, kada žiteljima podižu cijene električne energije, zdravstva… Godina jeste nova, ali politička močvara u BiH nije ništa čišća, samo je pitanje žele li narodi i žitelji i dalje bespogovorno živjeti u toj prljavštini.
Reakcije
Oko svega se u petak iz kreveta oglasio i predsjednik RS-a i SNSD-a Milorad Dodik.
- Schmidt je zabranio mišljenje, funkciju koja ljude izdvaja od ostalih živih bića. Schmidt je odlučio da ljude u BiH, ali i u EU, vrati na granu. Neće moći. Schmidt u BiH više ništa ne može zabraniti. Interesantno je da EU ćuti, tvrdi Dodik na mreži X.
Ne znam motive Christiana Schmidta, ali znam da je Sud BiH podržao zaključke NSRS, tvrdi predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić.
- Također ne znam razlog zašto ga američko Veleposlanstvo tretira kao batlera i prije OHR-a objavljuje njegove odluke. Ali znam da su zaključci NSRS podržani od Suda BiH koji je u slučaju suđenja predsjednika RS postupio po njima i štitio prava pacijenta, imenujući tim vještaka i uvažavajući njegovo mišljenje, ustvrdio je Stevandić u objavi na X.
Tvrdi kako su zaključci u skladu sa europskim standardima.
- Pa molim da pročitaju mišljenje Venecijanskog povjerenstva. Također znam da zaključci NSRS traže poštovanje, a ne rušenje Daytonskog sporazuma i da su prodaytonski, jer po njemu odluke donose narodi i entiteti u skupštinama, a ne PIC ili veleposlanstva. Nije valjda cilj da nam pokvare Božić i nastupajuće praznike? Za sad toliko, poručio je Stevandić.
OHR: Niko nije iznad zakona
Podsjetimo, OHR je objavio odluku 2. siječnja 2025.
- Zaključci koje je usvojila Narodna skupština RS na 16. posebnoj sjednici 24. i 25. prosinca 2024. predstavljaju nepromišljen pokušaj Narodne skupštine RS da stvori posebna pravila za konceptualno i pravno negiranje načela Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je temelj za pravni okvir BiH. Svako nepoštivanje ovog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i europsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Daytonskog mirovnog sporazuma (GFAP) kao temelja multietničke države bez diskriminacije. Budući da je visoki predstavnik u skladu sa svojim mandatom konačni autoritet u pogledu tumačenja provedbe civilnog dijela Daytonskog mirovnog sporazuma, on ima dužnost da djeluje ukoliko dođe do značajnog kršenja ili najava kršenja Daytonskog mirovnog sporazuma, navodi se u obrazloženju.
Jasno su iz OHR-a poručili kako nitko nije iznad zakona i nitko ne smije zloupotrebljavati zakon. Uz to, dodaje se kako ova odluka ne isključuje postupanje nadležnih institucija BiH, koje mogu poduzeti odgovarajuće radnje na osnovu vlastite procjene.