Dnevni.ba - PRELOADER

Grad će subvencionirati privatne vrtiće

28 Velj 2024


<strong>Grad će subvencionirati privatne vrtiće</strong>

Na jubilarnoj, 40. sjednici Gradskog vijeća Mostara donesene su odluke o usvajanju regulacijskih planova Carine i Centra 3 odnosno centralne zone i Pologa, kao i nekoliko odluka o pristupanju i donošenju odluke o izradi regulacijskih planova. Odluku o subvencioniranju vrtića pratilo je stranačko prepucavanje tko je to zaslužan za odluku. Važnije od toga ipak je činjenica da je zakon jednoglasno usvojen.

- Trideset godina upravljate Gradom, trideset godina imate redove ispred vrtića u Radobolji, trideset godina ljudi dolaze u sedam sati popodne i mijenjaju se tata i mama da bi se upisali u vrtić. Znate kada bismo promijenili zakon da nije izborna godina i da nije vijećnika HRS-a? Da je ovdje neka druga stranka iz HNS-a? Nikad, rekao je vijećnik Hrvatske republikanske stranke Silvio Bubalo, odgovarajući na kritike HDZ-a za prisvajanje zasluga za donošenje odluke.

Cijene vrtića

Odlukom o subvencioniranju smještaja djece u privatne predškolske ustanove na području Mostara propisuje se subvencioniranje smještaja djece u privatne predškolske ustanove, uvjeti, javni poziv, provedba postupka ostvarivanja prava na subvencioniranje i druga pitanja u vezi subvencioniranja.

Pod subvencioniranjem se podrazumijeva odobravanje nepovratnih novčanih sredstava privatnim predškolskim ustanovama, dok se pod pojmom privatna predškolska ustanova podrazumijeva dječji vrtić sa svim oblicima svojine, osim vrtića kojima je osnivač Grad. Cijene za subvencioniranje smještaja djece u privatne ustanove na području Mostara planirana su u Proračunu za 2024. godinu.

- Cijena smještaja za cjelodnevni vrtićki program iznosi 410,00 KM, a cijena smještaja djeteta za cjelodnevni jaslički program - 430,00 KM. Participacija roditelja-korisnika usluga u privatnom vrtiću iznosi 200 KM za cjelodnevni vrtićki program, odnosno 220 za cjelodnevni jaslički program. Iznos subvencije u privatnoj predškolskoj ustanovi po djetetu mjesečno, utvrđuje se u iznosu od 210 maraka za cjelodnevni vrtićki i 210 KM za cjelodnevni jaslički program, navedeno je u odluci koju su usvojili vijećnici.

Isplata subvencije za smještaj u predškolskim ustanovama na području Mostara vršiti će se u tekućem mjesecu za prethodni mjesec. Odluka, kako je navedeno, donosi se radi financijske pomoći mladim roditeljima čija su djeca korisnici usluga privatnih predškolskih ustanova s ciljem izjednačavanja uvjeta boravka djece u predškolskim ustanovama kojima je Grad osnivač i privatnim predškolskim ustanovama.

Ona, kako je navedeno, predstavlja stimulirajuću mjeru za povećanje nataliteta i poticaj mladim ljudima sa područja grada Mostara da ostanu živjeti u svome Gradu.

Burna je bila i prethodna rasprava na drugim temama. Bubalo je najavio mogućnost novih sporova uposlenika Gradske uprave s Gradom, uputivši pitanje nadležnom odjelu zašto su uposlenicima pogrešno obračunavane plaće. Prema informacijama uposlenika Grada, platna lista ne sadrži dijelove osnovne plaće. Tako je na platnoj listi za siječanj navedena osnovica od 425,25, a obračun bodova izostavljen.

Uposlenici tvrde kako je sindikat potpisao osnovicu u visini od 385, ali da je zbog neznanja prikazuju u visini od 405. Dodaju kako se u knjigovodstvenom dokumentu ista osnovica prikazuje u visini 425,25 te da, ako je tako, plaća nije dobro obračunata. Djelatnici tvrde i da je savjetnicima i inspektorima po platnoj listi isplaćeno oko 200 KM manje. Navodno su predstavnici uposlenika upozoreni te su zatražili ispravak platnih lista dok je istodobno otvoren prostor za nove tužbe uposlenika.

Tijekom sjednice, prema ustaljenoj praksi pred novinare su izašli predsjednik Vijeća Salem Marić i gradonačelnik Mario Kordić. Osim točaka sa sjednice, u fokusu su očekivano bila pitanja koja se odnose na lokalitet na kojemu se danas gradi zgrada Hrvatskog narodnog kazališta.

- Smatram da je to politički folklor bio u kontekstu izborne godine i svega što se događa u Mostaru i zato nisam to htio komentirati. Osobno pozdravljam gradnju bilo kakvog multikulturalnog ili interkulturalnog centra. Mislim da imamo dovoljno prostora i za takve objekte tako da je bilo kakva izgradnja dobro došla. Moj stav znate, volio bih vidjeti još kranova u gradu, vrijeme je da grad počne izgledati kako treba. To puni i gradsku blagajnu, rekao je Kordić.

Procedure

Smatra i kako Gradu treba novca za sve što planira raditi.

- Bilo kakvu izgradnju podržavamo, ali kao i svi moramo se pridržavati propisa i zakonske regulative koje smo mi ovdje donijeli i dokumenti koje su zadnje tri godine izdani za izgradnju bilo kojeg objekta su pratili zakonsku regulativu i to će tako ostati dok sam gradonačelnik, rekao je.

S druge strane, predsjedatelj Gradskog vijeća, Salem Marić rekao je kako podržava zahtjeve Islamske zajednice i Muftijstva rekavši kako su to legalni zahtjevi.

- Ti zahtjevi nisu od prije nekoliko dana, nego datiraju još i 2002. i 2005, ali način na koji se događalo želi se spočitati politici. A politika, barem što se tiče Stranke demokratske akcije kojoj pripadam i kojoj sam predsjednik, s ovim nema veze osim, što daje podršku da se sve ovo radi sa zakonom i legalno. Naravno da Islamska zajednica ima pravo podnijeti zahtjev i mi ćemo to sigurno podržati, ali još uvijek nije usvojen regulacijski plan centralne zone i mi smo danas postavili pitanje dokle se došlo jer bi željeli da se u tome regulacijskom planu nađe takav interkulturalni objekt, rekao je.

Kaže i kako za sve postoje procedure.

- Trebalo bi uputiti novi zahtjev za ovaj centar, koji još nije ni došao u Gradsku upravu Grada Mostara i sigurno da ćemo raspravljati i pomoći barem što se tiče mene i SDA, ali sve na jedan normalan i kulturan način. Nadam se  da ćemo naći dovoljno razumijevanja da se to riješi na zadovoljstvo i ravnopravnost svih naroda i vjera u gradu Mostaru, rekao je Marić.

N. K.

leftorcms::common.uncategorized