Građani izabrali za gradonačelnika osobu koja je noć prije ubijena
Kandidat za gradonačelnika Puerto Lopeza je pobijedio na izborima, iako je ubijen samo nekoliko sati prije otvaranja biračkih mjesta. 41-godišnjeg Omara Menendeza ubili su naoružani napadači koji su u subotu upali u prostoriju u kojoj se on nalazio sa svojim suradnicima iz kampanje. U napadu je ubijen i jedan tinejdžer, a ekvadorska policija još uvijek istražuje mogući motiv.
Očekuje se da će član Menendezove stranke zamijeniti ubijenog političara na mjestu gradonačelnika. Izbori za gradonačelnika su održani tijekom eskalacije novog vala kriminala povezanog s rastućim utjecajem nasilnih narko-bandi u andskoj zemlji. Menendez nije jedini političar koji je ubijen uoči izbora jer je dva tjedna ranije iz vatrenog oružja ubijen Hulio Cesar Farahio, kandidat za gradonačelnika obalnog grada Salinas.
Policija je uhitila osumnjičenog za Farahiovo ubojstvo koji je prije toga prijetio 45-godišnjem kandidatu. Lokalni mediji su izvijestili da je osumnjičenik nedavno pušten iz zatvora nakon što je odslužio kaznu za trgovinu drogom. Dosad nitko nije osumnjičen za Menendezovo ubojstvo, a policija je potvrdila da su napadači pobjegli na motoru, piše BBC.
Ekvadorski predsjednik Gilermo Laso osudio je ubojstva. Laso se suočava s rastućim brojem ubojstva u svojoj zemlji te je predložio niz promjena ustava o kojima su birači odlučivali u nedjelju.
Jedna od predloženih promjena je bila dopustiti Ekvadorcima koji su povezani s transnacionalnim organiziranim kriminalom da budu izručeni u strane zemlje ako se suočavaju sa suđenjem u drugoj zemlji ili su već osuđeni u odsutnosti.
Budući da su mnogi zatvori u Ekvadoru preplavljeni zbog nedavnog vala kriminala, neki dužnosnici tvrde da bi izručenje osuđenih kriminalaca u zatvore s maksimalnom sigurnošću u Sjedinjenim Državama bila sigurnija i jeftinija opcija za ekvadorski pravosudni sustav.
Susjedna Kolumbija je na sličan način izmijenila svoj ustav 1997. i od tada je izručila mnoge ozloglašene narkobosove u SAD. Kolumbijski dužnosnici kažu da žestina kojom se narkobosovi bore protiv njihovog izručenja govori da kaznu u američkom zatvoru, gdje nemaju veze niti uticaja na čuvare i upravitelje zatvora, vide kao posebno oštru kaznu.
No, prijedlog da se promijeni ustav Ekvadora kako bi se omogućilo izručenje Ekvadoraca tijesno je propao jer ga je 51 posto birača odbacio. Laso je poručio da prihvata rezultat, rekavši da "kada ljudi govore, naša je dužnost da to analiziramo, razumijemo i prihvatimo".