Građanski aktivizam kao nužan alat za rješavanje teških problema u društvu
Građanski otpor protiv urušavanja države i mira u BiH bila je tema današnje redovne sesije Kruga 99.
Uvodničar Emir Ramić iz Instituta za istraživanje genocida Kanada vidi vrlo snažan potencijal u bh. dijaspori koji bi mogao mobilizirati međunarodnu zajednicu i građane Bosne i Hercegovine da odlučnije krenu u borbu za spas države.
Ramić je usvom obraćanju istakao potrebu uspostavljanja strategije bh. diplomacije i lobiranja, što bi uključivalo i bolju koordinaciju svih bh. organizacija, zajednica, instituta i akademija u dijaspori.
- Mi već imamo odlično pojedinačno djelovanje mnogih uspješnih ljudi i žena u dijaspori, ali to sada, kada se treba braniti država, nije dovoljno. Treba nam zajednički rad i usmjeravanja veoma značajnih resursa koje dijaspora ima i koji nisu samo materijalne prirode, već sve više i naučne, kulturne, političke i svake druge prirode - istakao je Ramić.
Član grupe Restart Suad Đozić govorio je o građanskom aktivizmu kao nužnom alatu za rješavanje teških problema u društvu.
- U Bosni i Hercegovini je ta pojava do sada bila u sferi nečeg egzotičnog. Međutim, građani su konačno shvatili da se izborima ne postižu nužne i potrebne promjene - istakao je Đozić.
Meho Kapo je decenijama aktivista u bh. organizacijama u Kraljevini Švedskoj i podvlači prvenstveno važnost povezivanja i samoorganiziranja na lokalnom nivou u zemljama boravka, pa onda i globalnog uvezivanja bh. građana zajedno sa aktivistima u domovini.
- Smatram važnim da se građanski aktivizam što više vidi i čuje u medijima. Mediji imaju tu ulogu, ali i odgovornost da promovišu glas slobodnih građana kako bi se što jasnije mogla vidjeti istina - tvrdi Kapo.
Potrebna nam je šira koalicija najprije domaćih snaga, od političkih partija, civilnog sektora i građanskih aktivista koji će otvoriti jedan širi forum o važnosti opstanka zemlje i sagledavanja svih manjkavosti ovog sistema u proteklih 26 godina – kazao je Dino Salihagić, organizator protesta u Briselu.
Također navodi da je napad na Ukrajinu konačno materijalizirao ruski negativan utjecaj, te da izolacija Putinove Rusije otupljuje oštrice domaćih separatista i evropskih desničara, što je sada povoljno za Bosnu i Hercegovinu.