Gradsko vijeće Mostara odlučuje o Statutu
Odluka o usvajanju Statuta Grada Mostara, kojega je 2004. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown, te Odluka o usvajanju izmjena i dopuna Statuta bit će središnja tema sutrašnje sjednice Gradskog vijeća Mostara.
Ova točka našla se na dnevnom redu bez suglasnosti Povjerenstva za Statut, pravne akte i nadzor zakonitosti koje Gradskom vijeću predlaže Izmjene i dopune Statuta Mostara, a predlagač točke je predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić.
Izmjene Statuta na kojima Marić inzistira upravo su one koje su 2020. godine dogovorene „Mostarskim sporazumom” između SDA i HDZ-a BiH.
- Stvoreni su svi preduvjeti za usvajanje. Dobili smo pozitivan odgovor od OHR-a. Ovo je način na koji jednim udarcem i jednim glasovanjem možemo usvojiti nametnuti statut i izmjene statuta. Nadam se da će sutra biti dovoljno sigurnosti i hrabrosti od svih političkih subjekata da podrže Statut – rekao je Marić u izjavi za Fenu.
Osvrnuo se na izjavu predsjednika Gradskog odbora SDP-a BiH Mostar Armana Zalihića koji je Feni ranije kazao kako prijedlog Statuta iz Mostarskog sporazuma dodatno dijeli grad na nacionalne općine, što SDP neće podržati.
- SDP stalno priča kako mi nešto dijelimo. Mi ništa ne dijelimo. Jasna je poruka SDA uvijek bila da smo mi za jedinstven Mostar - poručio je Marić.
Predsjednik Gradskog vijeća prokomentirao je i novi HDZ-ov prijedlog izmjena Statuta, kazavši kako HDZ BiH predlaže formiranje dva povjerenstva, jedno povjerenstvo koje bi pokrivalo prostor tri gradska područja s većinski hrvatskim stanovništvom, a drugo tri područja s većinski bošnjačkim stanovništvom
Povjerenstva i nadležnosti
Predsjednik mostarskog HDZ-a BiH Slaven Zeljko ocijenio je kako u tom prijedlogu nema ništa sporno.
- HDZ BiH, bez kojeg ne bi bilo „Mostarskog sporazuma”, a samim tim ni izmjena izbornih pravila za Grad Mostar i održavanja lokalnih izbora nakon 12 godina, niti jednim svojim prijedlogom ne dijeli jedini multientički grad u Bosni i Hercegovini - kazao je Zeljko u izjavi za Fenu.
Po njegovim riječima, jeftina je demagogija navoditi broj povjerenstava za gradska područja, jer suštin nije broj povjerenstava već ovlasti i nadležnosti koje se daju povjerenstvima.
- Prijedlog HDZ-a BiH stvarnu nadležnost za donošenje svih odluka važnih za Grad Mostar i njegove žitelje daje isključivo Gradskom vijeću, a nikakvim povjerenstvima gradskih područja, kao što je to u svakoj jedinici lokalne samouprave. Nema razloga da u Mostaru bude drugačije - dodao je.
Naveo je kako su prethodne dvije godine rada Gradskog vijeća i Gradske uprave pokazale nedostatke ranijih rješenja te da je potrebno „prilagoditi određene odredbe vremenu u kojem živimo s ciljem unaprijeđenja učinkovitosti administracije, kako bi bila na usluzi žiteljima značajno više nego što je sada”.