Guardian: EU 'zataškala' propust RH u zaštiti migranata od brutalnosti policije

15 Lip 2020


Guardian: EU 'zataškala' propust RH u zaštiti migranata od brutalnosti policije

Europska komisija namjerava poslati službene nadzornike na hrvatsku granicu, nakon najnovijih optužbi za mučenje migranata i tražitelja azila, piše jutros EUobserver. Istodobno, britanski Guardian objavio je veliki članak naslovljen 'EU 'zataškala' propust Hrvatske u zaštiti migranata od policijske brutalnosti', uz niz konkretnih optužbi na račun hrvatske Vlade o trošenju sredstava iz EU fondova namijenjenih jačanju granične kontrole.

Razgovarajući s novinarima u petak, glasnogovornik Komisije naveo je da je misija nadzora granice planirana kako bi 'osigurala da aktivnosti graničara ostanu potpuno usuglašene s poštivanjem temeljenih prava', piše EUobserver.

Dužnosnici Europske unije optuženi su za 'nečuveno zataškavanje' dokaza o neuspjehu hrvatske Vlade u nadzoru policije, višekratno optužene za pljačkanje, zlostavljanje i ponižavanje migranata na svojim granicama, piše Guardian.

Guardian je dobio na uvid internu e-mail prepisku Europske komisije, koja otkriva da su se dužnosnici u Bruxellesu u strahu od mogućih posljedica odlučili ne razotkriti u potpunosti nedostatak posvećenosti Hrvatske mehanizmu nadzora financiranom europskim novcem.

Prije nego je poslao odgovor na upit jednog dugogodišnjeg europarlamentarca u siječnju, jedan je dužnosnik Komisije upozorio kolegu da će propust hrvatske Vlade u korištenju sredstava za graničnu policiju 'zasigurno biti viđeno kao 'skandal''.

Nadzor ponašanja graničnih policajaca bio je uvjet propisan u sklopu veće financijske potpore Hrvatskoj iz EU fondova. Postoje brojne optužbe da hrvatska policija nasilno vraća migrante i izbjeglice na granici s Bosnom, uključujući i incident u kojem je jedan migrant ustrijeljen.

Odgovarajući na optužbe za zataškavanje, glasnogovornik Europske komisije rekao je Guardianu da ono što je poznato nije preneseno europarlamentarcima jer se vjeruje da su informacije 'nepotpune', prenosi tportal

Jedan od uvjeta za dodjelu 6,8 milijuna eura za jačanje hrvatskih granica bila je i uspostava nadzornog mehanizma za osiguravanje humanog postupanja prema migrantima. Taj mehanizam trebao je poslužiti kao osigurač da su 'sve mjere na vanjskim granicama EU_a proporcionalne i potpuno usklađene s temeljenim pravima i EU zakonima o azilu', kako je navodila Europska komisija.

'Hrvatski ministri tvrdili su prošle godine da su sredstva dodijeljena UNHCR-u i Hrvatskom pravnom centru kako bi uspostavili nadzorni mehanizam. Obje organizacije poriču da su primile taj novac', piše Guardian.

Podsjetimo, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u petak je komentirao prozivke o navodnoj policijskoj brutalnosti prema migrantima na granici, izvijestila je Hina.

"Ja sam u posljednje vrijeme u nekoliko javnih istupa vrlo odlučno kazao da hrvatska policija ne postupa brutalno prema bilo kome. Hrvatska policija čuva hrvatsku granicu, sprječava ilegalne ulaske”, istaknuo je ministar.

Dodao je kako oni koji plasiraju takve navode, uključujući "onaj gdje su navodno hrvatski policajci migrantima crtali crvene križeve na tjemenu i to na prvi dan Ramazana”, ne misle dobro ni migrantima niti Republici Hrvatskoj.

"U svakom slučaju, naša poruka je da ćemo poštivati zakone, da ćemo poštivat nacionalno zakonodavstvo, europsko zakonodavstvo i nikad nas nitko neće spriječiti da štitimo hrvatsku granicu od ilegalnih prijelaza, bez obzira odakle svi ti pritisci mogli dolaziti”, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova.

Vijesti iz svijeta


AUSTRIJA

Austrija zatvara granične prijelaze s Mađarskom i Slovačkom

Austrija je zatvorila dvadesetak graničnih prijelaza sa svojim susjedima, Mađarskom i Slovačkom, ...

31 min

BUDUĆNOST BEZ PAMETNIH TELEFONA

Zuckerberg i Musk najavili kraj ere smartfona. Zamjena vam se možda neće svidjeti

Pametne telefone ćemo, kažu tehnološki milijarderi, koristiti najkasnije do 2030. godine. ...

1 h 12 min

MJANMAR

Raste broj poginulih u potresu u Mjanmaru, sada je preko 3500

BROJ poginulih u potresu magnitude 7,7 koji je prije deset dana pogodio Mjanmar narastao je na na...

1 h 19 min

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.