Helez i Goganović ponovno oprečno o pristupanju BiH NATO-u
Različita stajališta
Zukan Helez, ministar obrane BiH i zamjenik predsjedateljice Vijeća ministara BiH, drži da BiH napreduje na putu ka punopravnom članstvu u NATO savezu te, u tom kontekstu, podsjeća da se u zvaničnom priopćenju NATO-a navodi da bi BiH mogla već narednog svibnja, za proljetnog zasjedanja Skupštine za samit NATO-a, dobiti status kandidata za pristupanje tom savezu.
-Trenutno je naša zemlja u Akcijskom planu za članstvo, što je posljednja stepenica prije poziva u punopravno članstvo. BiH je, od svih zainteresiranih kandidata za pristupanje tom savezu, najbliža ostvarenju tog cilja, objavio je Helez na svom Facebook profilu te podsjetio da Ministarstvo obrane BiH i Oružane snage BiH kontinuirano svoje aktivnosti, rad i planove usklađuju s NATO standardima te su predvodnici NATO puta BiH.
-Postoje određeni politički akteri koji, po nalogu Beograda i Moskve, bezuspješno pokušavaju usporiti NATO put zemlje. Oni imaju osobne interese usporiti NATO put naše zemlje, ali građani u BiH a, kako ankete pokazuju, i sve više građana u RS-i, shvaćaju da samo članstvo naše zemlje u NATO-u osigurava mir, sigurnost, stabilnost i ekonomski napredak. Sve države koje su ušle u NATO su prosperirale u svakom pogledu. Iskustvo proširenja Saveza pokazalo da je svaka država po ulasku u članstvo doživjela porast izravnih stranih ulaganja i rast BDP-a. Pristupanje NATO-u osigurava vladavinu prava, koja vodi sigurnijoj i stabilnijoj državi, većim ulaganjima i prilikama za nova radna mjesta, nabrojao je Helez te upitao zašto bi itko, pa i građani u RS-u, odbili živjeti u sigurnosti i dobrom ekonomskom standardu. Ukazao je i da članstvo BiH u NATO-u jamči zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta te podsjetio da područje koje je bilo pod zaštitom NATO-a nikada u protekle 74 godine nije pretrpjelo akt agresije. Istodobno je zamjenik ministra obrane BiH Aleksandar Goganović izjavio da je na sastanku s članovima Odbora zamjenika stalnih predstavnika u sjedištu NATO-a u Bruxellesu jasno iznio stav RS-a da je suradnja s tim vojnim savezom prihvatljiva, no ne i članstvo BiH u njemu.
Helezov je zamjenik rekao da su predstavnici NATO-a na sastanku naveli da im je jasno da ne postoji politički konsenzus o pitanju NATO integracija u BiH i da Program reformi ne prejudicira članstvo BiH u savezu, već suradnju.
- Njima je jasno da se o tome neće razgovarati dok se ne postigne politički konsenzus o tom pitanju, a svima je jasno da se srpski narod i Republika Srpska protive članstvu, dodao je Goganović navodeći da je sugovornike podsjetio da je Program reformi iz 2019., dokument kojeg je Predsjedništvo BiH usvojilo kada je srpski član bio Milorad Dodik, temelj odnosa BiH i NATO-a.