Hoće li oporba uskočiti i dići ruke za rebalans proračuna?

Piše: Dragan Bradvica
Od samog imenovanja nove federalne vlasti, pod velikim sponzorstvom zapadnog dijela međunarodne zajednice, ona se nalazi u velikim problemima.
Sjednica Parlamenta Federacije gotovo da i nema, većina ovisi o strankama koje imaju jednog, dva zastupnika pa uvelike ucjenjuju sarajevsku 'trojku' (SDP, NiP, NS) koje im daju sve što požele.
I bez obzira na to, ukoliko ne uskoči i oporba kada su u pitanju neke točke dnevnog reda, one neće proći. Tu su i komplicirani odnosi među koalicijskim partnerima što dodatno 'muti vodu'.
A u takvoj političkoj situaciju Federacija i ekonomski tone, svi parametri su loši, poslodavci i sindikalisti zahtijevaju ranije obećane reforme kako bi se zaustavio slobodan pad. Ne da nema reformi, nego je još uvijek veliko pitanje može li nova vlast uopće izglasati rebalans proračuna.
Tko je kriv?
Naime, žurna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH zakazana je za danas, sa samo dvije točke dnevnog reda - Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Proračuna Federacije BiH za 2023. godinu – žurni postupak; Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Proračuna Federacije BiH za 2023. godinu – žurni postupak.
Ne zaboravimo kako prvi pokušaj izglasavanja rebalansa nije prošao, odnosno Vlada FBiH ga je povukla svjesna kako nemaju dovoljno ruku za izglasavanje. Sada su ga ponovno uputili, uz velike žalopojke ministara.
Dio njih je pozvao da se rebalans usvoji kako bi se mogli nastaviti brojni projekti, a dovodi se čak u pitanje i isplata mirovina bez rebalansa. Drugi dio je iznosio navodne velike financijske dubioze koje su naslijedili od ranije vlasti, pa se zbog toga ne mogu realizirati određene aktivnosti. Naravno, kada su u pitanje novi udari na žitelje u vidu novih poskupljenja se vrlo lako realiziraju.
To pak demantira bivši federalni premijer Fadil Novalić kazavši kako su novoj vlasti na računima ostavili 300 milijuna maraka, kako nema nikakvih dubioza nego se nove vlasti spremaju nakon plina i na poskupljenja električne energije pa javnost pripremaju za te udare pričom da je za sve kriva bivša vlast. Kritizirao je i brojne amandmane na proračun u kojima je bilo mnogo grešaka.
Vlast i oporba
Iz svega što do sada znamo vrlo lako je moguće da rebalans proračuna neće proći ukoliko za njega ruke ne digne barem dio oporbenih zastupnika.
Naime, veliko je pitanje hoće li ruke za rebalans dignuti i pojedine stranke koje sudjeluju u vlasti jer smatraju kako su izigrane i da se niti jedan njihov zahtjev do sada nije ispunio. Oporba koja žestoko kritizira vlast sada se nalazi u dilemi podržati kakav, takav rebalans i ne ugroziti svakodnevni život u ovom entitetu ili pustiti vlast da se 'koprca u jamu koju su sami iskopali'.
Nažalost, opet je jasna samo jedna stvar – iz političke kaljuže kojoj svjedočimo ponovno će najdeblji kraj izvući obični žitelji. Ponovno ćemo brojati minuse u ekonomiji, demografiji, a značajne pluseve će gotovo jedino imati političke (kvazi)elite i to na svojim bankovnim računima.