Dnevni.ba - PRELOADER

Hoće li Vlada Federacije uvesti i porez na vlastitu nekretninu?

07 Sij 2025


Hoće li Vlada Federacije uvesti i porez na vlastitu nekretninu?
Iz lošeg u gore

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

U svom prvom mandatu kao premijer Federacije Nermin Nikšić je pokazao kako ne zna, a u drugom kako može i gore od toga. 

Potpuna financijska devastacija entiteta, uništavanje javnih poduzeća, nebojeno mnogo najškakljivijih mjera guralo se 'ispod žita', najvažnije odluke ekonomske politike donose se na razni populističkih gunđanja, a ne sveobuhvatnih analiza, naplata poreza je nikada veća, a opet se nastavlja bjesomučno zaduživanje… Uz mnogo toga još, aktualna Vlada Federacije ovaj entitet gura u potpuni kaos, neizvjesnost pa se svi plaše što će tek biti do općih izbora 2026. godine. 

A kako nevjerojatno podkapacitirani likovi u ministarskim i inim drugim foteljama mogu i gore svjedoči i činjenica da se razmišlja i oko uvođenja poreza na vlastitu nekretninu. 

Što se sprema?

Naime, kako piše Fena, u smjernicama ekonomske fiskalne politike Federacije za razdoblje 2025- 2027. godine u okviru porezne politike istaknuta je potreba uspostave jedinstvenog sistema oporezivanja imovine na cijeloj teritoriji Federacije.

U tom pogledu je zastupnik u Zastupničkom doma Federalnog parlamenta i predsjednik Odbora za ekonomsku i financijsku politiku Admir Čavalić postavio pitanje federalnom ministru financija Toniju Kraljeviću razmatra li se mogućnost uvođenja poreza na vlastitu nekretninu u FBiH? Kraljević je u odgovoru potvrdio da je u prethodnom razdoblju analiziran postojeći sustav oporezivanja imovine koji će poslužiti kao osnova za donošenje jedinstvenog propisa o porezu na imovinu u Federaciji i koji će biti harmoniziran sa međunarodnom praksom u oblasti direktnog oporezivanja.

- Kao jedna od ključnih mjera unapređenja upravljanja javnim financijama jeste upravo unapređenje oporezivanja posjedovanja i prometa imovine u Federaciji (porez na imovinu, porez na naslijeđe i poklone i porez na promet nepokretnosti), što je trenutno regulirano županijskim zakonima i propisima jedinica lokalne samouprave, naveo je Kraljević.

S obzirom na to da je evidentno da Federalno ministarstvo financija radi određene analize, Čavalić kaže da će Odbor za ekonomsku i financijsku politiku pratiti te aktivnosti, a sve sa ciljem adekvatne komunikacije određenih fiskalnih mjera. Napominje da za sada najmanje što treba su neka nova fiskalna iznenađenja odnosno nepredvidljivosti.

- Fiskalna predvidljivost je izuzetno važna za žitelje i gospodarstvenike u Federaciji. Zbog toga moramo imati informacije o vladinim mjerama i nekoliko godina unaprijed. Hoće li se što dogoditi po ovom pitanju ili ne do 2027., kako je definirano Smjernicama, vidjet ćemo, međutim zasad nemamo ovo službeno, ni u Parlamentu, izjavio je za Fenu Čavalić.

Uništavanje svega što dotaknu

I dok još uvelike traje zbrka oko vladine uredbe o minimalnoj plaći, za koju poslodavci i struka tvrde da će dovesti do nesagledivih negativnih posljedica, opskurna Vlada Federacije, barem kako se sada čini, sprema nove udare na žitelje i gospodarstvo. 

Nesporno je kako katastrofalno upravljanje ovim entitetom dovodi do permanentnih problema s likvidnošću, ali da će infantilne osobe baš uništavati sve čega se prime, to je malo tko očekivao. Iako nije nikakvo iznenađenje da ljudi koji o politici znaju malo, a o ekonomiji apsolutno ništa i kojima vlastita riječ ne znači apsolutno ništa i ne mogu drugačije nego ono što i rade, čak i od njih je ovo previše. 

Kako je iluzorno očekivati da će se ova vlast promjeriti prije kraja iduće godine, svaki tjedan koji su oni u foteljama radnici, gospodarstvenici i većina žitelja čeka sa strepnjom. 

Politika


BIH POD OVRHAMA I BLOKADAMA, BEZ POLITIČKOG KONSENZUSA I TO JE TEK POČETAK

Neviđena politička i financijska blokada potresa BiH

Piše: V.S.Herceg mostar@dnevni-list.ba Vlasti u BiH još nemaju rješenje za...

19 Tra 2025

Nikšić: Kada je u pitanju Izborni zakon, problem nije u strankama iz RS-a već u strankama 'Trojke'

Odgovarajući na novinarsko pitanje tijekom gostovanja na FTV-u je li Prijedlog izmjena Izbornog z...

18 Tra 2025

Efendić: U vrijeme formiranja vlasti, Nikšić mi je rekao da ne želi s oporbom iz RS-a jer joj ne vjeruje

Predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić ocijenio je u razgovoru za BHRT da trenutačna politička ...

18 Tra 2025