HRVATSKI MEDIJI O DODIKU: Ovaj put opasno se zaigrao, žrtva bi mogao ispasti on sam
Permanentna kriza u kojoj se nalazi Bosna i Hercegovina dosegnula je novu, od rata neviđenu razinu nakon što je Milorad Dodik, politički vođa bosanskih Srba, krenuo u avanturu kojom je zatresao temelje zemlje, ali u kojoj bi naposljetku kao najveća žrtva mogao ispasti upravo on, piše hrvatski tportal.hr.
Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH čija stranka Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) vlada entitetom Republika Srpska, krenuo je, čini se, u konačan obračun s državom Bosnom i Hercegovinom. Već godinama Dodik u pravilnim intervalima prijeti secesijom Republike Srpske u igri ping-ponga s bošnjačkim političarima u Sarajevu koji žele osnažiti centralnu državu. Obično se takva prepucavanja nakon nekog vremena smire pod pritiskom međunarodne zajednice, a koja i dalje budnim okom promatra procese u Bosni i Hercegovini.
Međutim ovaj put kao da je Dodik odlučio napraviti korak dalje. Nakon blokade najavio je postupno povlačenje Srba iz državnih institucija i vraćanje ovlasti Republici Srpskoj u područjima za koja ovlasti ima država. Najdramatičnije je zazvučala najava da će ponovno formirati vojsku Republike Srpske. Takva najava neizbježno predstavlja udaranje u ratne bubnjeve jer su svima još uvijek svježa sjećanja na rat u kojem je živote izgubilo 100 tisuća ljudi, a u kojem je upravo vojska bosanskih Srba bila odgovorena za brojne zločine što su kulminirali genocidom u Srebrenici.
Da misli ozbiljno, Dodik je nastojao pokazati u srijedu, kad je u Skupštini Republike Srpske tankom većinom vladajućih usvojen zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima. Spomenuti zakon trebao bi omogućiti da se srpski dio Bosne i Hercegovine povuče iz državne Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH nakon što se formira nova agencija u Republici Srpskoj.
Zataškavanje afere Kisik?
Ipak, zakon stupa na snagu tek šest mjeseci od objave u službenom listu, što su mnogi protumačili kao manevar da se zapravo zataškaju stvarni problemi, odnosno afera Kisik i činjenica da je Dodikova moć ozbiljno nagrizena. Aferu je potkraj rujna otkrio gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković, objavivši da neke bolnice u Republici Srpskoj koriste tehnički (industrijski) plin umjesto medicinskog kisika, što je imalo poguban utjecaj na zdravlje oboljelih od koronavirusa. Iza cijele priče, navodno, stoji financijski interes jer su se namještali natječaji za tvrtke i ljude bliske SNSD-u. Iako su priču iz SNSD-a pokušavali osporiti i demantirati te su čak slali kisik na analizu u Beograd, u tome nisu uspjeli.
Nezavisni zastupnik Nebojša Vukanović napisao je u svom blogu, pozivajući se na procjene stručnjaka, da će doći do nestašice određenih lijekova u Republici Srpskoj ako zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima bude usvojen.
No 'kisik' nije jedini razlog.
Dodik je u posljednje vrijeme sve nervozniji i povlači i bizarne poteze, poput nedavnog dovlačenja harmonikaša u Predsjedništvo BiH. U otvoreni rat s predstavnicima bošnjačkih ili probosanskih opcija krenuo je kada je Valentin Inzko, u posljednjim danima svoga mandata visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH, donio zakon o zabrani negiranja ratnih zločina. Zakon je bio samo pokazatelj činjenice da je dolaskom novog američkog predsjednika Joea Bidena, Washington krenuo odlučnije se baviti Bosnom i Hercegovinom, odnosnom problemom njena nefunkcioniranja. Suočen s neimenovanim snažnijim pritiskom izvana, koji se treba manifestirati dolaskom novog visokog predstavnika Christiana Schmidta, kojeg ne priznaje, Dodik je odlučio krenuti u kontranapad i udariti na samu državu.
Čini se da se preigrao jer iza sebe nije uspio okupiti ujedinjeni srpski front. U prošlosti bi uvijek kada je imao problema na unutarnjem entitetskom planu zaoštrio nacionalističku retoriku te bi prisilio oporbu da mu pruži podršku u sukobu sa Sarajevom jer bi ih u protivnom prozvao za 'izdaju'. Ipak, ovaj put mu taj uhodani scenarij nije prošao.
Skučen manevarski prostor
Oporba mu je okrenula leđa baš izgovorom da nepromišljenom avanturom zapravo ugrožava Republiku Srpsku, a nedvosmislenu poruku poslao mu je i srpski predsjednik Aleksandar Vučić kazavši da Srbija ostaje privržena Daytonskom sporazumu i svakom dogovoru u BiH iza kojeg stanu legalni predstavnici sva tri naroda - Bošnjaka, Hrvata i Srba.
Time je Dodik ostao sam u situaciji u kojoj ne smije popustiti jer će ispasti slab pred opće izbore iduće godine, a s druge strane jasno je da će vrlo brzo doći do zida u igri koju je sam poveo oko blokade i razgradnje državnih institucija. Neki analitičari smatraju da mu je cilj što duže održati živom tu temu i rastegnuti je do izbora iduće godine.
Ipak, manevarski prostor mu je znatno sužen i morat će pažljivo vući poteze ili će dogodine, nakon dugo vremena, doći do smjene vlasti u Republici Srpskoj.