I Čengić vam ponovno poručuje da ne vjerujete svojim očima i ušima, nego Vladi FBiH

Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Održana je nova sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritorij Federacije, a nakon nje su ponovno poslane poruke kako su sve točke dnevnog reda pređene uz korektan dijalog socijalnih partnera i svi su zaključci donijeti jednoglasno.
- Između ostalog, tražili smo informaciju o realizaciji uredbi o subvencioniranju dijela doprinosa i isplate 450 maraka radnicima od strane poslodavca koji su to u mogućnosti. Kad je u pitanju uredba o zadržavanju radnih mjesta kroz subvencioniranje, dobili smo informaciju da nije došlo do smanjenja broja uposlenih, a i dalje se bilježi trend rasta zaposlenih, kazao je predsjednik ESV-a FBiH Safudin Čengić.
Prema tome, čini se kako opet i on ima neku svoju matematiku jer struka, nevladin sektor i oporba u javnost mjesecima iznose vrlo jasne podatke o padu zaposlenosti. Ali, čini se kako i Čengić ima neki svoj matematički poučak – ne vjerujte sebi, svojim očima i ušima, nego Vladi FBiH.
Produljen rok za pomoć
Dodaje kako su podaci takvi da je veliki dio poslodavaca iskoristio mogućnost povećanja plaća svojim zaposlenicima, a vezano za 450 maraka neoporezivog povećanja.
- ESV je usvojilo zaključak na bazi podataka dobivenih od federalnog premijera i dopremijera da su ove uredbe dale pozitivan rezultat. Usvojen je spomenuti prijedlog izmjene i dopune uredbe o isplati pomoći od 450 maraka strane poslodavaca i ova uredba u ovakvom obliku treba biti na snazi do 31. prosinca 2025. godine. Vlada FBiH je podržala našu inicijativu, ali tijekom srpnja će donijeti konačnu odluku jer postojeća važi do 30. lipnja, a nova uredba bi trebala važiti od 1. srpnja, kazao je Čengić.
Razgovaralo se i o Zakonu o fiskalizaciji, u kojoj je sve fazi, tko je sve ima zamjerke i nadopune. Ponovio je kako je upravo to najvažniji korak ka daljnjem rasterećenju rada.
Dnevnici, zdravstveno osiguranje…
Raspravljalo se i o pitanju povećanju dnevnica, koje još uvijek nije pokrenuto od strane Ministarstva pravde FBiH, koje su pozvali da to što prije učini.
- Imali smo raspravu o izmjeni zakona o zdravstvenom osiguranju u FBiH. Ukazano nam je na dosta anomalija kroz taj zakon budući da su podijeljene nadležnosti između FBiH i županija. Ovo pitanje bi se trebalo pokrenuti odmah kako bi od nove godine imali drugačiji način obračuna ili vrednovanja onih koju su na bolovanju, stava je Čengić.