Ili Dodik ili EU: Trojka i HDZ traže zamjenu SNSD-u

U Mostaru se ovog petka održava sastanak Trojke (SDP, Narod i Pravda, Naša stranka) s predstavnicima HDZ-a BiH. On dolazi u najvećoj političkoj krizi u BiH, koju je prouzročio njihov partner u vlasti Milorad Dodik.
Očekuje se kako će mostarski sastanak dati odgovor koliko je čvrsta ova partnerska koalicija i to posebno nakon što je SNSD Milorada Dodika, kao treći partner u državnoj vlasti, povukao vrlo ozbiljne poteze na rušenju ustavno-pravnog poretka BiH.
Trojka i HDZ BiH sada traže zamjenu Dodikovom SNSD-u u oporbenim strankama iz RS-a. „Sjest ćemo da vidimo hoće li HDZ nastaviti suradnju s nama ili će i dalje spašavati Dodika“, izjavio je Predrag Kojović iz Naše stranke, kao najavu sastanka s HDZ-om.
Nakon ove izjave, u strankama Trojke zavladao je svojevrsni oprezni zavjet šutnje za javnost, te se s nestrpljenjem čeka ishod mostarskog sastanka. Međutim, partnerima u vlasti se neće pridružiti Milorad Dodik. Kako zbog centralne tjeralice koju je za njim raspisao Sud BiH zbog neodziva na pozive Tužiteljstva BiH, tako i zbog, kako se čini, novog smjera stranaka Trojke i HDZ-a koji traže zamjenu Dodikovom SNSD-u.
Čović: Dodik treba stati
Posebna pozornost u traženju novog partnera, umjesto Milorada Dodika, pridavala se HDZ-u, točnije, predsjedniku te stranke Draganu Čoviću koji s njim njeguje dugogodišnje partnerstvo, pa i prijateljstvo.
"Partneri se ne ostavljaju na cjedilu i kada je teško treba pomoći i pokušati naći rješenje. Mi ćemo nastaviti dalje. Uradit ćemo sve da sagledamo realno prostor za dalju saradnju ove većine. Vjerujem da tu ima prostor za saradnju, iako s prijateljima iz Trojke postoje podijeljena mišljenja oko toga. Što se tiče HDZ-a vrlo je jasno kako nijednu smjenu ne podržavamo i učiniti ćemo sve da prije tih smjena raspravimo ova pitanja", rekao je predsjednik HDZ-a za RTRS početkom veljače, kada je Trojka zatražila smjenu kadrova SNSD-a zbog neizglasavanja tzv. europskih zakona.
No, nakon što je Dodik osuđen, a posebno nakon Dodikovih radikalnih poteza, ali i sastanka s hrvatskim premijerom Anderjom Plenkovićem, Čović je počeo oprezno mijenjati stavove.
“Imamo ugrozu ustavnog poretka u Bosni i Hercegovini i mi jednostavno moramo reagirati kroz institucije BiH i vratiti stvari tamo gdje im je mjesto”, rekao je u intervjuu za portal Raport sredinom ovog ožujka. Potvrdio je kako se traži novi partner umjesto SNSD-a i "novi aranžman".
“Razgovarao sam s gospodinom Dodikom i vrlo jasno ukazao na opasnosti onoga puta kojem se izlažemo. I da s tim treba stati. To, jednostavno, nije put koji mi možemo podržavati. Sve ono što danas izaziva učinke kod dijela žitelja BiH, posebice osjećaj straha, nije dobro", rekao je lider HDZ-a.
Ovo je do sada bilo prva konkretna i najjasnija poruka Čovića kako se ne slaže s Dodikovim potezima, uz zaključak kako je "loptu trebalo već odavno spustiti".Schmidt: "Nema spremnosti za nasilno rješavanje situacije u BiH"
Filipović: Nismo odgovorni za poteze drugih
Da je budućnost partnerstva upitna potvrdila je u razgovoru za RTV HB i Darjana Filipović, HDZ-ova zastupnica u Zastupničkom domu PS BiH i dopredsjednica te stranke.
"Ne snosimo odgovornost, niti se to od nas može tražiti, za političke poteze koje su povukli bilo koji politički akteri koji s nama te poteze nisu dogovarali. To smo jasno rekli posljednjih 10-ak dana...naravno, postoje politički akteri koji povlače jednostrane političke poteze i dobivamo ono što danas imamo", ogradila se Filipović.
Međutim, njena diplomatska izjava vrlo je nejasna jer se može protumačiti dvostrano: ili govori o potezima stranaka Trojke koji su zatražili smjenu SNSD-ovih kadrova, ili govori o Dodikovim potezima. Ili oboje.
"Trojka će, kao, inzistirati da se Čović opredijeli, ali neće mu zaprijetiti...“
Sead Numanović, danas glavni urednik portala Politički.ba, komentirajući na ovu temu poslužio se, skoro pjesničkim, metaforama, uz opasku kako "ne očekuje nikakav spektakl" sa sastanka Trojke i HDZ-a BiH.
"Trojka je sada u sukobu sa SNSD-om, a nisam siguran treba li ovu ocjenu staviti pod navodnike. HDZ je u višegodišnjoj čvrstoj ljubavi s partijom Milorada Dodika. Trojka bi da se SNSD-a riješi, ali ne mogu bez HDZ-a, a HDZ ne želi izgubiti SNSD i Dodika. U toj 'vezi' najjače hrvatske i najjače srpske stranke, najmanje je ideologije. I gdje je ima, ona je duboko protkana osobnim, lukrativnim vezama Dodika i Čovića", komentira Numanović za DW.
A kakav je mogući ishod sastanka Trojke i HDZ-a, Numanović iščitava iz Čovićevih izjava u medijima."On kaže da HDZ nije konsultiran kada je Trojka pokrenula 'obračun' sa SNSD-om. Samo su, kaže Čović, malo prije medija doznali što će se dogoditi. I onda je Elmedin Konaković 'spektakularno' upalio bager, a Sabina Ćudić, urbi at orbi, priopćila da su SNSD-ovi ministri 'smijenjeni'. Za očekivati je da će Čović naružiti svoje bošnjačke 'partnere' i nastaviti 'normalizirati' prilike u BiH s krajnjim ciljem da se ništa nije dogodilo. Niti je Dodik donio antiustavne i antidaytonske propise, niti je Trojka 'bagerom počistila' njegove kadrove. Trojka će, kao, inzistirati da se Čović opredijeli. Ali neće mu zaprijetiti da će i njega 'počistiti bagerom'. Mogli bi to oni, ima dovoljno ruku, ali ne umiju...", Numanovićev je opis situacije.
"Oni koji se igraju s vatrom ne bi trebali imati partnere"
Njegov mostarski kolega, Mirsad Behram, novinar mostarskog Radija Gradska mreža i Radija Slobodna Europa kaže kako sastanak Trojke i HDZ-a izlazi iz okvira, šahovski rečeno, pozicijske (političke) borbe, na koju se javnost u BiH navikla posljednjih desetljeća.
"Razlog je situacija koja izlazi iz okvira uobičajenog nadmudrivanja i politikantstva. Ovaj put, jedan od političkih aktera s državne razine je izravno prekršio Ustav, izazvao do sada neviđenu političku krizu i prekršio sporo i teško građenu politiku konsenzusa nizom jednostranih poteza", komentira za DW Behram.
Smatra da u skladu s tom situacijom moraju reagirati ostali koalicijski partneri jer se, kako ističe, ne može prijeći preko očitog negiranja pravosuđa jer to otvara vrata sveopćoj anarhiji u društvu koja nikome nije u interesu. "Točno je da se treba razgovarati, ali razgovor u atmosferi ucjena i jednostranih poteza nema smisla", ocjenjuje Behram.
On ne vjeruje da će ovakva vladajuća koalicija, Trojka-HDZ-SNSD, nakon svega, uopće opstati. "BiH i njeni entiteti su u ekonomski teškoj situaciji i svi oni koji se u ovakvom trenuku 'igraju s vatrom', umjesto hvatanja u koštac sa stvarnim problemima, ne bi trebali imati partnere, niti mogu biti sugovornici za izlaz iz stanja u koje su cijelo društvo i doveli", zaključuje.
Karamatić: Ili EU ili Dodik
Mnogi su stajališta kako je upravo hrvatski premijer Andrej Plenković utjecao na odlučniji odgovor HDZ-a kada je u pitanju dugogodišnje savezništvo s Miloradom Dodikom. Po svemu sudeći Trojka će od HDZ-a u Mostaru tražiti potvrdu raskida partnerstva sa SNSD-om, što otvara put zamjenskim partnerima - oporbenim strankama iz RS-a, stav je koji dijeli i novinar državnog servisa Emil Karamatić. On smatra kako ni stranke Trojke, ali ni Čović, zapravo ne znaju koji bi stav zauzeli.
"Ali, za razliku od Trojke, Čović zna što su mu kazali iz EU-a preko Plenkovića i sada je u nevolji kako se postaviti - ne smije iznevjeriti EU, ali će na kraju morati nekoga "prodati", a u toj "prodaji" i on je u opasnosti. Ovaj put njegova 20-godišnja politička lukavost je na velikom ispitu jer dođe taj trenutak kada s lukavošću ne možete ništa uraditi", zaključuje Karamatić, piše DW.